جوجه رنگی

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از میزان،  پیام محبی رئیس انجمن دامپزشکان ایران گفت: جوجه‌های رنگارنگی که در بازار به فروش می‌رسند قریب به یقین مبتلا به بیماری و عفونت بند ناف هستند و این موضوع باعث می‌شود که عمر زندگی آن‌ها تنها ۳ الی ۴ روز باشد.

وی ادامه داد: فروشندگان با این کار برای خودشان رونقی راه‌اندازی کرده‌اند تا همبازی کودکان را به فروش برسانند در حالی که این کار موجب ضرر‌های زیادی برای کودک می‌شود و علاوه بر بیماری جسمی، وابستگی کودک به آن را ایجاد می کند.

رئیس انجمن دامپزشکان ایران اظهار داشت: با توجه به اینکه جوجه‌های رنگی چند روز بیشتر عمر نمی‌کنند، وابستگی کودک به آنها بزرگ‌ترین آسیب را به وی وارد می‌کند.

وی تصریح کرد: جوجه‌های رنگی که بازار آنها در بین دست‌فروشان داغ است، مبتلا به بیماری‌هایی هستند که به بدن افراد انتقال پیدا می‌کند و باعث ایجاد بیماری‌های زیادی از قبیل سالمونلوز در فرد می‌شود که با عوارضی همچون اسهال و عفونت در روده همراه است.

محبی تاکید کرد: اگر این جوجه‌ها بیمار نبودند، مطمئناً وارد سیکل تولید مرغ گوشتی یا تخم‌گذار می‌شدند بنابراین قطعاً ناقل بیماری هستند و از آنجا که تعداد زیادی از این جوجه‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند، احتمال انتقال آلودگی بین آنها افزایش پیدا می‌کند، پس پیشنهاد می‌کنیم که از خریدن این جوجه‌ها در بازار دست‌فروشان جلوگیری کنند.