مرگ در چین بر اثر آنفلوانزای پرندگان

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از ایرنا؛ در گزارش وزارت بهداشت چین همچنین اعلام شده که علاوه بر مرگ این تعداد، 160 نفر نیز در این ماه به این بیماری مبتلا شده‌اند.

گزارش‌های منتشر شده روز دوشنبه به نقل از مقامات کمیسیون تنظیم خانواده و بهداشت ملی چین نشان می‌دهد، بیشتر افرادی که در ماه قبل و ماه جاری میلادی در چین جان خود را از دست داده‌اند به ویروس «H7N9» مبتلا شده بودند که از موارد خطرناک بیماری آنفلوآنزای پرندگان محسوب می‌شود.

این رقم در مقایسه با سال‌های قبل به مراتب بیشتر است و از اکتبر (مهر - آبان) سال قبل تاکنون در مجموع 161 نفر در چین به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

مقامات وزارت بهداشت چین اواخر دی ماه سال جاری نیز از کشته شدن 79 نفر بر اثر ابتلا به بیماری آنفلوآنزای پرندگان فقط در ماه ژانویه (دی - بهمن) خبر داده بودند.

آمار نشان می‌دهد که در ماه گذشته میلادی (ژانویه) آنفلوآنزای پرندگان جان 79 نفر را در چین گرفت و دستکم 192 نفر به آن مبتلا شدند، این در حالی است که در دسامبر سال گذشته اعلام شد تنها 106 نفر به بیماری مبتلا شده‌اند و فقط 20 نفر تلفات داشته است.

با این حال پیش‌بینی سازمان‌ها و نهادهای بهداشتی چین این است که با پایان فصل زمستان شمار مرگ‌و میرها نیز بر اثر این بیماری کاسته شود.

سازمان بهداشت جهانی نیز هشدار داده است که اوج گرفتن شمار مبتلایان به این بیماری و تعدد و همزمانی زنجیره‌های انواع ویروس‌های مربوط به آنفلوآنزای پرندگان، خطر انتقال آن به انسان و افزایش مرگ‌و میرها را افزایش می‌دهد و تاکید می‌کند که همه کشورها باید آماده مقابله همه جانبه با آن باشند.

این سازمان همچنین در واکنش به شیوع گسترده این بیماری در چین اعلام کرد که این بیماری در چین با گسترش ویروس «H7N9» شکل گرفته و به همین خاطر مناطقی همچون تایوان و هنگ کنگ باید جوانب احتیاطی را از هر نظر رعایت کنند.

این در حالیست که از تایوان هم خبر می‌رسد مسئولان بهداشت این منطقه با شناسایی زنجیره خطرناک ویروس «H5N6» در مرغداری‌های خود دستور سربریدن 130‌هزار پرنده را صادر کرده‌اند.

همچنین مقامات بهداشتی منطقه هنگ کنگ نیز به دلیل افزایش اپیدمی آنفلوآنزای پرندگان در چین، آزمایش‌های ویروس شناسی را در مرغداری‌ها، مراکز فروش و مراکز پرورش انواع ماکیان از 2 ماه پیش آغاز کرده بودند.