دی‌هیدرو استرپتومایسین، دی‌استرپ 1

به گزارش «سرویس اطلاعات دارویی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ دی‌هیدرواسترپتومایسین جزو خانواده آمینوگلیکوزیدها و با طیف اثر محدود می‌باشد. این دارو خاصیت باکتریوسیدی دارد و با اثر بر روی تحت واحد S‌30 ریبوزوم باکتری از سنتز پروتئین سلول باکتری جلوگیری می‌کند. دی‌هیدرواسترپتومایسین عمدتاً بر روی باکتری‌های گرم منفی اثر می‌کند.

بیشتر بدانیم:
دی‌هیدرو استرپتومایسین (دی‌استرپ 3)
پن استرپ 20/20

شکل دارویی: پودر استریل قابل تزریق.

گروه دارویی: آنتی‌بیوتیک

ترکیب دارو: هر ویال حاوی یک گرم دی‌هیدرواسترپتومایسین سولفات می‌باشد.

فارماکوکینتیک

در گاو دی‌هیدرواسترپتومایسین سریعاً پس از تزریق عضلانی جذب می‌شود و در مدت یک ساعت به حداکثر غلظت خونی می‌رسد. باقیمانده دی‌هیدرواسترپتومایسین در کلیه تا90 روز پس از تزریق قابل تشخیص است. دارو پس از تزریق سریعاً در سراسر بدن توزیع می‌شود و در مایع خارجی سلولی به مقدار کافی وجود دارد. این دارو به پروتئین‌های پلاسما متصل می‌شود. دی‌هیدرواسترپومایسین بطور اولیه از طریق ادرار دفع می‌شود که حدود نصف غلظت خونی آن می‌باشد. کلیه طبیعی در حدود دو سوم دوز درمانی را در مدت 24 ساعت دفع می‌کند.

موارد مصرف دی‌استرپ 1

دی‌هیدرواستروپتومایسین علیه طیف وسیعی از باکتری‌های گرم منفی و تعدادی از باکتری‌های گرم مثبت موثر است. از این دارو جهت درمان ارگانیسم‌های حساس به دی‌هیدرواسترپتومایسین استفاده می‌شود که شامل: اکتینوباسیلوس اکوئی، اکتینوباسیلوس لینیری، اکتینومایسس بوویس، اشرشیاکولی، لپتوسپیراکانیکولا و ایکترهموراژیکا، پزدوموناس ائوروژینوزا، پروتئوس، پاسترولا، سالمونلا گونه‌های مختلف بروسلا، هموفیلوس، کلبسیلا و غیره.

مقدار و روش مصرف

10میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر12 ساعت به مدت 3 تا 5 روز به روش داخل عضلانی عمیق.

عوارض جانبی دی‌استرپ 1

مقدار توکسیک این دارو می‌تواند باعث آسیب به توبول‌های کلیه شود. از مصرف همزمان دی‌هیدرو استرپتومایسین با سایر آمینوگلیکوزیدها باید اجتناب شود. بدلیل اینکه اثرات سمی دارو تشدید می‌شود. ممکن است دارو باعث درد زودگذر در محل تزریق شود. احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک نسبت به این دارو وجود دارد. احتمال بروز اتوتوکسیسیتی متعاقب تجویز این دارو وجود دارد که تشخیص بالینی مشکل است. همچنین احتمال بلوک عصبی عضلانی و علائم ناشی از آن وجود دارد.

موارد منع مصرف دی‌استرپ 1

در دام‌هایی که واکنش ازدیاد حساسیت به دی‌هیدرواسترپتومایسین نشان داده‌اند نباید مصرف شود. باید از تزریق داخل وریدی دارو اجتناب شود. در دام‌هایی که نارسایی کبدی و کلیوی دارند نباید مصرف شود.

تداخل دارویی

استفاده همزمان دی‌هیدرواسترپتومایسین با فروزماید می‌تواند اثرات اتوتوکسیک آن را تشدید کند و سبب آسیب به توبول کلیه‌ها شود. ممکن است دارو سبب کاهش برون‌ده قلبی و متعاقب آن کاهش فشار خون و برادی کاردی شود. به این دلیل باید از مصرف آن در دام‌های دچار شوک یا نارسایی شدید قلبی جلوگیری شود.

نکات قابل توصیه

بدیل احتمال بروز شوک آنافیلاکتیک بهتر است حیوان نیم ساعت بعد از تزریق تحت نظر باشد. مصرف دوز بیشتر و طولانی مدت دارو به دلیل عوارض شنوایی و نوروتوکسیک توصیه نمی‌شود.

زمان پرهیز از مصرف

گوشت: 30 روز پس از آخرین درمان.

شیر:2 روز پس از آخرین درمان.

شرایط نگهداری

در دمای کمتر از 25 درجه سانتی‌گراد و دور ازنور نگهداری شود. دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

بسته‌بندی: این دارو به صورت پودر در ویال 20 میلی‌لیتری عرضه می‌گردد.