پلنگ رودسر

به گزارش «سرویس حیات وحش» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از تسنیم، ماده پلنگ آسیب‌دیده‌ای که توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان در حاشیه روستای سجیدان زنده‌گیری و پس از انتقال به تهران مورد سی‌تی‌اسکن قرار گرفته‌بو، در چهارمین روز ورود به تهران، شانسی برای ادامه حیات به دست آورد.

چندی پیش گفته شده بود که پلنگ درحال انقراض رودسر امیدی به زنده ماندن ندارد.

پیش از این، محمد ملازم متخصص رادیولوژی دامپزشکی و عضو هیئت عملی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران که گزارش سی‌تی‌اسکن پلنگ رودسر را نتظیم کرده بود در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم گفته بود: در نتیجه گرفتار شدن این پلنگ در تله‌های مخصوص شکار گراز، یکی از مهره‌های کمر حیوان شکسته و  بخشی از این شکستگی به نخاغ فشار آورده و به فلج شدن اندام تحتانی حیوان منجر شده. ضمنا اطراف ناحیه مهره‌های کمری پارگی عضلانی و پوستی وجود دارد که سبب عفونت استخوانی 4 یا 5 مهره کمر این حیوان شده و از سوی دیگر، حیوان را با عفونت بطنی مواجه ساخته. با توجه به این که بین 3 تا 10 روز از شکستگی مهره کمر حیوان می‌گذرد و حیوان چند روزی با این مشکل دست به گریبان است، عضلات پاهای خلفی کوچک شده و شاهد آتروفی و تحلیل عضلانی هستیم. من نسبت به درمان حیوان امیدوار هستم اما نظر نهایی را درباره وضعیت این حیوان دکتر ایمان معماریان، دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان اعلام خواهند کرد.

پلنگ زخمی رودسری

از سوی دیگر، ایمان معماریان، دامپزشک مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان با تأکید بر اینکه پلنگ رودسر وضعیت بسیار بدی دارد و زمان زیادی هم از اتفاق گذشته اعلام کرده بود:‌ سی‌تی‌اسکن و کارهای اولیه را انجام داده‌ایم اما تقریباً می‌توان گفت امیدی به نجات پلنگ نیست. ستون فقرات پلنگ شکسته، نخاعش آسیب دیده، پاهای پلنگ آتروفی شده و عضلات پایش به طور کامل از بین رفته و مفصل‌ها فیکس شده، زخم بستر پیدا کرده و شکمش نیز پاره است. در حال بررسی وتلاش هستیم ولی به احتمال خیلی زیاد نمی‌شود کاری کرد.

معماریان روز دوشنبه 18 بهمن طی گزارشی، با اشاره به سی‌تی‌اسکن و معاینات انجام شده در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، ضایعه نخاعی پلنگ رودسر را برگشت‌ناپذیر دانست و یوتانایز (معدوم‌سازی با تزریق دوز بالای داروی بیهوشی) و نمونه‌برداری از تخمدان و دیگر بافت‌های حیوان به منظور تحقیقات را برای این گربه‌سان توصیه کرد؛ بدین ترتیب یکی دیگر از پلنگ‌های ایرانی که به منظور درمان و بازپروری به مرکز بازپروری حیات وحش پریسان منتقل شده بود، در صف انتظار مرگ قرار گرفت.

کلینیک حیات وحش پردیسان

این در حالی است که صبح روز سه شنبه 19 بهمن، حمیدرضا فتاحیان، متخصص جراحی دامپزشکی و عضو هیات علمی دانشکده علوم تخصصی دامپزشکی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی پس از بازدید از پلنگ رودسر در مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان، طی نامه‌ای به مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر لزوم حفاظت از این گونه باارزش اقلیم ایران، خواستار  برعهده گرفتن درمان پلنگ رودسر و در صورت لزوم، انتقال این گربه‌سان به مراکز علمی خارج از کشور به منظور ادامه یا تکمیل درمان شد.

حفاظت محیط زیست

هرچند اطلاعی از موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با درخواست فوق در دست نیست اما شنیده‌ها حاکی از آن است که دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران نیز طی ساعات گذشته آمادگی خود را برای اقدام نسبت به عمل جراحی و درمان این پلنگ اعلام کرده‌است.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد با ایجاد رقابتی سازنده میان مراکز علمی برای درمان پلنگ رودسر، سایه گزینه‌های مرگ و معدوم‌سازی به صورت موقت هم که شده از سرنوشت این گربه‌سان کنار رفته‌است. سرنوشتی که گریبانگیر کلیه پلنگ‌هایی شده‌است که تا کنون به منظور بازپروری و درمان از سایر استان‌های کشور به تهران منتقل شده‌اند: معدوم‌سازی، پلنگ تنکابن در سال 92، مرگ پلنگ لرستان در سال 93، مرگ پلنگ خراسان‌شمالی در سال 93 و مرگ پلنگ شیراز که به منظور عمل جراحی فک به دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران منتقل شده بود بر اثر تزریق ناشیانه داروی بیهوشی در سال 93 از جمله تجربه‌های تلخ انتقال پلنگ‌های آسیب‌دیده به تهران به شمار می‌روند. 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، شنبه شب گذشته، به دنبال گزارش‌های تلفنی اهالی روستای سجیدان منطقه سیاهکلرود شهرستان رودسر، یک پلنگ ماده که به دلیل جراحت و بارش سنگین برف به حاشیه این روستا پناه آورده‌بود توسط مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان با استفاده از اسلحه بیهوشی زنده‌گیری و روز بعد به مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان تهران منتفل شد. تا کنون خبری در رابطه را پیگیری متخلفانی که با استفاده از تله، سرنوشتی ناگوار را برای پلنگ رودسر رقم زده‌اند، منتشر نشده است.