بیماری کلیوی گربه

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ بیماری کلیوی در گربه‌ها باعث عدم توانایی آنها در دفع سموم از طریق ادرار می‌شود، که این امر موجب ورود سموم به سیستم خونی حیوان می‌شود.

بیماری‌های کلیوی دلایل زیادی از جمله فشار خون بالا، قرار گرفتن درد معرض سموم، عفونت، سنگ کلیه و یا سرطان دارند. سن یکی دیگر از فاکتور‌های این بیماری است: بیماری‌های کلیوی در گربه‌های مسن بیشتر به چشم می‌خورند. علایم این بیماری شامل بی‌اشتهایی، کم کردن وزن، اسهال و استفراغ و بی‌حالی می‌باشد اما بعضی از گربه‌ها هیچگونه علامتی ندارند.

درمان‌ها معمولاً بعد از شناسایی دلیل بیماری و بررسی شرایط درمان شروع می‌شود. در موارد زیادی دیالیز و یا پیوند کلیه نیاز است.

گاهی بیماری‌های کلیوی گربه با برخی نشانه‌های مهم پدید می‌آیند می‌توانید با کمک آزمایش خون و ادرار نارسایی کلیه در این حیوانات را تشخیص دهید کاهش وزن و اشتها و افزایش تشنگی و تکرر ادرار خبر از ابتلای این حیوان به عارضه‌های کلیوی می‌دهند مراقب باشید از پیشرفت این بیماری‌ها در حیوان خانگی‌تان پیشگیری کنید و سریعاً گربه را به دامپزشک برسانید.

کلیه از طریق ادرار مواد سمی و زائد را از خون گرفته و دفع می‌کنند از طرف دیگر کلیه‌ها نقش مهم و اساسی در تنظیم میزان کلسیم و ویتامین Dسطح و میزان آب موجود در بدن و ترشح هورمون جهت تولید گلبول‌های قرمز خون را به عهده دارند. بروز بیماری‌های حاد کلیوی در گربه‌ها نادر است و بیشتر به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد که در صورت تشخیص سریع و درمان به موقع بهبود خواهد یافت. بروز بیماری‌های مزمن کلیوی (Chronic Renal Disease= CRD)  سبب کاهش طول عمر گربه خواهد شد. بروز علائم مزمن در کلیه‌ها پس از تخریب ۸۰% بافت کلیه اتفاق می‌افتد به همین علت برگشت به وضعیت طبیعی و قبلی و درمان قطعی امکان نخواهد داشت.

بیماری کلیوی گربه

دلایل بروز بیماری‌های کلیوی در گربه

*افزایش میزان سن و کهولت که سبب کاهش عملکرد کلیوی و آسیب به آن خواهد شد.

*بروز عفونت‌های ویروسی و باکتریایی که سبب درگیری کلیه‌ها می‌شوند.

*نقش فاکتور‌های تغذیه‌ای و چاقی

*نقص در عملکرد سیستم ایمنی بدن

*خوردن مواد سمی‌مانند ضد یخ

*بیماری‌های ژنتیکی

علائم بیماری کلیوی در گربه

*کاهش اشتها

*کاهش آب بدن

*ضعف و دپرسیون شدید

*استفراغ

*افزایش میزان تشنگی و میل به نوشیدن آب

*افزایش دفع ادرار

آنچه شما و دکتر دامپزشک می‌توانید برای بیماری کلیوی گربه انجام دهید

*دکتر دامپزشک آزمایش خون و ادرار را برای تشخیص قطعی بیماری انجام خواهد داد و در صورت نیاز از دیگر روش‌های تشخیص مانند عکس رادیو لوژی، سونوگرافی یا بیوپسی از کلیه‌ها استفاده خواهد کرد.

*جهت جبران آب از دست رفته از بدن لازم است اقدامات اساسی صورت گیرد. باید ظرف آب گربه همیشه تمیز باشد و از آب تازه پر شود تا میل به نوشیدن آب در گربه افزایش یابد.

*می‌توان میزان از دست رفتن آب بدن را از طریق نیشگون گرفتن پوست شل ناحیه بالای گردن اندازه‌گیری کرد.در این حالت پوست ناحیه برای مدت چند ثانیه به طرف بالا گرفته شده و سپس آزاد خواهد شد.اگر مدت برگشت پوست به حالت اولیه بیش از ۱- ثانیه باشد علامت وجود کم آبی در بدن است و لازم است جایگزینی مایعات از دست رفته بدن با تزریق سرم زیر جلدی یا داخل رگی و توسط دکتر دامپزشک انجام شود.

دیالیز گربه

کاهش وزن یکی از علائم بیماری‌های کلیوی است.

*استفاده از جیره غذایی مناسب و کنترل شده در پیشگیری یا درمان بیماری‌های کلیوی نقش مهم و اساسی دارد. مواد دارای پروتئین بالا، فسفات و نمک زیاد که نیاز به دفع آب زیاد از بدن دارند کلیه‌ها را تحت فشار شدید قرار می‌دهند لذا توصیه می‌شود از مواد غذایی با درصد پروتئین کم و میزان فسفات و نمک پاین در این موارد استفاده شود. مصرف تخم‌مرغ و غذاهای مشابه به علت داشتن میزان پروتئین بالا در این موارد توصیه نمی‌شود. در برخی از فروشگاه‌ها مواد غذایی با جیره مخصوص حیوانات بیمار وجود دارند که به صورت استاندارد و آماده مصرف عرضه می‌شوند.

*به علت مشکل‌های کلیوی ممکن است کم‌خونی نیز عارض شود که در این موارد مصرف غذایی دارای آهن و ویتامین‌های گروه B توصیه می‌شود و می‌توان این مواد را در مخمر آبجو یا کبد خام بدست آورد.

*در برخی از موارد نیاز به مصرف روزانه داروهای ضد فشار خون که از منابع انسانی تهیه می‌شوند خواهد بود که طبق توصیه و بنا به صلاح‌دید دکتر دمپزشک برای جلوگیری از تخریب بیشتر کلیه‌ها تجویز خواهد شد.

درمان‌های غذایی بیماری کلیوی گربه‌ها

مصرف دو قطره عصاره یونجه به میزان ۳ بار در روز سبب کاهش مشکلات کلیوی خواهد شد.