آنفولانزای مرغی

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از ابتکار؛ از آخرین هشدار شیوع گسترده آنفلوانزای مرغی در ایران بیش از یک سال می‌گذرد. روزهای اخیر همزمان با بارش برف در بخش گسترده‌ای از کشور، با خبر شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان در دو واحد پرورش طیور صنعتی در استان تهران همراه بود.

با نگاهی به خبرهای کشورهای جهان متوجه این موضوع می‌شویم که نوع جدیدی از این بیماری در کشور هندوستان، پاکستان و چند کشور اروپایی دیده شده است. آنچه مشخص است جلوی پرندگان را نمی‌توان گرفت، این مسافران هوایی از کشوری به کشور دیگر و شهری به شهر دیگر کوچ می‌کنند و اگر حامل بیماری باشند آن را به سایر طیور منتقل خواهند کرد. براساس گزارش منتشر شده در وب‌سایت بهداشت جهانی دام 5600 مرغ در دو واحد مرغداری در تهران براثر آنفلوانزا تلف شدند.

5600 مرغ بر اثر آنفولانزای مرغی در تهران تلف شدند

روز گذشته رویترز در گزارشی از سازمان بهداشت جهانی دام با اشاره به گزارشی که وزارت جهاد کشاورزی ایران نوشته است، آورده بود: ایران گزارش داده 2 مرغداری در تهران مبتلا به آنفلوآنزای مرغی با سویه H5N8 شده است.

در گزارش سازمان بهداشت جهانی دام آمده است: شیوع آنفلوآنزا باعث کشته شدن 5‌هزار و 600 مرغ از کل 283‌هزار و 500 مرغی شده که در این مرغداری نگهداری می‌شده، شده است، بقیه مرغ‌ها برای جلوگیری از شیوع در کشتارگاه‌ها کشته شده‌اند. این در حالی است که وزارت جهاد کشاورزی ایران به سازمان بهداشت جهانی گزارش داده است که بررسی‌ها برای ردیابی منشا آلودگی در حال انجام است تا از جلوی انتشار آن به دیگر مناطق گرفته شود.

قرنطینه‌ها برای کنترل آنفولانزای مرغی آغاز شده است

با آغاز فصل سرما و کوچ پرندگان احتمال شیوع این بیماری در میان طیور در کشور افزایش یافته است. آنفلونزای حاد پرندگان که در عبارت علمی به آن H5N1 و H5N8گفته می‌شود، یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های پرندگان محسوب می‌شود که شیوع آن در ماه‌های گذشته در برخی کشورهای اروپایی نیز تایید شده است. روز گذشته مسعود‌ هاشم‌زاده، معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور از آماده باش ادارات دامپزشکی استان‌های سراسر کشور و همچنین تهران برای کنترل و مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان خبر داد.

در این بین کارشناسان سازمان دامپزشکی کشور در روزهای گذشته ضمن حضور در محل کانون‌های آلوده و اعمال ضوابط قرنطینه‌ای به منظور جلوگیری از گسترش آلودگی به سایر مناطق، نسبت به نمونه‌برداری‌های لازم اقدام کرده‌اند.

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور به ایرنا گفته بود: «براساس نتایج آزمایشگاهی بدست آمده این نوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با تیپ H5N8 و مشابه ویروس در گردش در اروپا است. در همین ارتباط عملیات معدوم‌سازی گله‌های آلوده، پاکسازی و ضدعفونی واحدها به شکل بهداشتی و در حداقل زمان ممکن صورت پذیرفته است.»

به گفته معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور قبل از شروع فصل سرما پایش‌های مستمر از سوی مرکز ملی تشخیص مطالعات کاربردی آزمایشگاه‌های مرجع این سازمان در نقاط پرخطر کشور، محل‌های خرید و فروش پرندگان، روستاها، مرغداری‌های صنعتی و مناطق حضور پرندگان مهاجر انجام شد و این پایش‌ها همچنان ادامه دارد. از آنجایی که پرندگان مهاجر به عنوان مهمترین عامل ورود آلودگی به کشورها مطرح هستند و می‌توانند طیور روستایی را آلوده کنند بنابراین از مردم تقاضا می‌شود ضمن گزارش هرگونه تلفات غیرعادی، از خرید طیور روستایی از بازارچه‌ها و قبل از اطمینان از سلامت خودداری کنند.‌ هاشم‌زاده افزود: «درصورت مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان کل واحد مرغداری بیمار معدوم و اجازه جوجه‌ریزی تا شعاع 10 کیلومتری داده نمی‌شود. بنابراین سازمان دامپزشکی کشور به تمامی‌استان‌ها هشدار داده و در حال آماده باش هستند تا درصورت مشاهده هرگونه بیماری اقدام‌های لازم صورت گیرد.»

نگرانی مردم از خرید مرغ و تخم‌مرغ!

تنها یک نوع از بیماری آنفلوانزای طیور است که می‌تواند به انسان منتقل شود که به آن  H5N1 می‌گویند. از جمله راه‌های انتقال این بیماری بین انسان و طیور، ارتباط مستقیم انسان با پرنده بیمار یا لاشه این حیوانات است. سازمان جهانی دام احتمال انتقل این بیماری به انسان را کم اعلام می‌کند اما درصورتی که فرد دچار این بیماری شود با درصد بالایی به مرگ وی منجر می‌شود.

به گزارش ایرنا، به گفته برخی کارشناسان در سال 2014 -2015 صنعت طیور آمریکا بابت بیماری آنفلوانزا 2.3‌میلیارد دلار خسارت دید و اگر برای هر کشور دیگری چنین شرایطی پیش بیاید، از نظر اقتصادی و از منظر سلامت، دچار زیان‌های فراوانی خواهد شد.

در این بین یکی از نگرانی‌هایی که در زمان شیوع بیماری مربوط به طیور در میان مردم ایجاد می‌شود، وجود سلامت در گوشت مرغ و تخم‌مرغ است. نگرانی‌ای که مسئولان در حال‌حاضر آن را خطرناک نمی‌دانند.

تماس خبرنگار «ابتکار» در ارتباط احتمال انتقال بیماری این مسافران هوایی به انسان با محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار بی‌نتیجه ماند. گویا در پاسخ گفته است: در هواپیما هستم و نمی‌توانم در این‌باره صحبت کنم.

با شروع فصل سرما سالانه پرندگان زیادی از نقاط مختلف جهان به کشورمان مهاجرت می‌کنند و خطر انتقال بیماری‌های مربوط به پرندگان نیز از مواردی است که موجب نگرانی بخشی از دامداران می‌شود. شاید خبر تلف شدن بیش از 5000‌هزار مرغ در اطراف پایتخت ایران زنگ خطری باشد از ورود این بیماری به کشور که استان‌های شمالی و چند استان دیگر که طبیعت آن میزبان پرندگان است در اولویت کنترل و پایش قرار دارد.