آنفولانزای پرندگان

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از مشرق، دکتر فرشاد زین‌العابدین تهرانی گفت: حتماً باید در زمینه انتقال آنفلوآنزای پرندگان نگران باشیم، چرا که در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۵ صنعت طیور آمریکا بابت بیماری آنفلوانزا ۲٫۳‌میلیارد دلار خسارت دید و اگر برای هر کشور  دیگری چنین شرایطی پیش بیاید، از نظر اقتصادی و از منظر سلامت، دچار زیان‌های فراوانی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما بحث جابجایی پرندگان مهاجر، جابجایی پرندگان زنده در روستاها و عرضه پرندگان زنده را داریم، تاکید کرد: نه تنها آنفلوانزا بلکه سایر بیماری‌ها ممکن است از این طریق به انسان منتقل شود. بنابراین اگر مردم تلفاتی را در میان پرندگان مشاهده کردند بلافاصله به سازمان دامپزشکی کشور اعلام کنند. اگر هم پرنده‌ای را می‌خرند این پرنده را از جاهایی بخرند که مشخص و شناسنامه‌دار است، طوری که افراد مطلع و سازمان دامپزشکی، سلامت آن مکان عرضه پرندگان را تایید کرده باشد.

زین‌العابدین تهرانی با تاکید بر اینکه آنفلوانزای پرندگان قابل انتقال به انسان است تصریح کرد: آنفلوانزای پرندگان علیرغم اینکه شیوع آن به شدت شیوع آنفلونزای انسانی در بین انسان‌ها نیست و خیلی سخت از پرنده به انسان منتقل می‌شود، اما اگر منتقل شود درصد تلفات و کشندگی آن بالا است و به همین دلیل، مجامع بین‌المللی روی این قضیه خیلی تاکید دارند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: امسال مانند سال‌های گذشته، پیش‌بینی‌های متعددی برای برخورد با این بیماری در کشور انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه آنفلوآنزا، ارتباط نزدیکی با ورود پرندگان مهاجر به کشور دارد و معمولاً این پرندگان، آلودگی را به کشور وارد می‌کنند، تصریح کرد: برنامه مراقبت از آنفلوآنزا در سراسر کشور در حال انجام است. یک بخش از این برنامه مراقبتی، مراقبت غیرفعال است و به‌صورت تمام وقت و در تمام طول سال در کشور در حال انجام است، به شکلی که اگر گزارشی در مورد تلفات طیور به سازمان برسد، نمونه‌گیری‌ها را در این ارتباط انجام می‌دهیم تا در مورد وضیعت بیماری اطمینان حاصل شود.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه در بخش دیگر مراقبت فعال انجام می‌شود، اظهار داشت: این مراقبت فعال معمولاً همزمان با فصل ورود پرندگان مهاجر یعنی از نیمه شهریور انجام می‌شود. از ۲۷ شهریور طرح مراقبت ملی از آنفلوآنزا را در کشور به اجرا در آورده‌ایم و تا پایان این هفته نیز این برنامه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه این طرح ۴۲ روزه انجام شده است، عنوان کرد: ما این طرح را برای برخی از استان‌ها تمدید کردیم و به خاطر حجم گسترده نمونه‌برداری که نزدیک به ۳۵‌هزار نمونه سرمی و هشت‌هزار نمونه مولکولی انجام می‌شود، تاکنون ۲۵ استان را مورد نمونه‌برداری قرار داده‌ایم.

زین‌العابدین تهرانی در باره جزئیات طرح گفت: در این طرح در مرحله اول به بازارچه‌های عرضه پرندگان زنده به خصوص در استان‌های شمالی مراجعه و از این بازارها نمونه‌برداری می‌کنیم و در مرحله دوم به ۸۰۰ روستا در سطح کشور به شکل تصادفی مراجعه کنیم، طوری که از طیور روستایی نمونه‌برداری انجام می‌شود. در مرحله سوم به واحدهای صنعتی مراجعه شده و نتایج آزمایشات بررسی می‌شود.

وی افزود: هدف از این برنامه این است که حتی در شرایطی که گزارش از شرایط غیرعادی در کشور نداریم، دست روی دست نگذاریم، بلکه در این شرایط مراجعه می‌کنیم تا مطمئن شویم ویروس آنفلوآنزا به صورت حاد یا فوق حاد در کشور وجود نداشته باشد.  این به این معناست که اگر  ویروس بخواهد در گردش باشد ولی ما تلفات و علائمی را نداشته باشیم، آن را شناسایی و اقدامات کنترلی خود را انجام دهیم.