چه حیواناتی در ایران بیشتر قاچاق می شوند؟

به گزارش «سرویس حیات وحش» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان» به نقل از روزنامه شرق; قاچاق حیات‌وحش از نظر حجم قاچاق، رتبه دوم و از نظر منابع مالی درگیر در آن، رتبه سوم پرسود‌ترین نمونه‌های قاچاق جهان را به خود اختصاص داده‌است. با علم به این حجم از قاچاق حیوانات در جهان، بیراه نیست در کشوری مثل ایران که نظارت بر حمل‌ونقل و خریدوفروش حیات‌وحش چندان قوی نیست، سودآوری این بازار برای برخی افراد اغوا‌کننده باشد.

 شهرام امیری‌شریفی، مدیرعامل انجمن دیده‌بان حقوق حیوانات نوشت: جذابیت حیات‌وحش برای مردم از یک‌سو و تنوع زیستی قابل‌توجه کشورمان از دیگرسو، همراه با نظارت ضعیف دولتی بر رفتار قاچاقچیان، بازار پررونقی را شکل داده که ارگان‌های مسئول از پرداختن به آن ابا دارند و گاهی اوقات قدرت قاچاقچیان در حدی است که مسوولان نیز ترجیح می‌دهند بدون برخورد، از کنار قضیه گذر کنند.

حتما آگهی جدید یک مجتمع مسکونی را مشاهده کرده‌اید که با تاکید ویژه بر داشتن باغ پرندگان و دلفیناریوم برای اغوای سرمایه‌گذاران تلاش می‌کند، حال آنکه این شکل از اسارت هیچ توجیهی ندارد. در برخی مجموعه‌های مسکونی تهران نیز تب نگهداری یک‌ جفت قو در فضای مشاع بالا گرفته و داشتن قو و طاووس و ببر و فیل نشان قدرت و مکنت صاحبانی است که ناآگاهی از شرایط حیات‌وحش از رفتارشان پیداست. افرادی نیز در خانه‌ها و باغ‌وحش‌های خصوصی اقدام به نگهداری از حیوانات می‌کنند و خود را حیوان‌دوست و حامی محیط‌‌ ‌زیست قلمداد می‌کنند.

به‌جز ورود قاچاق پرندگان از مرزهای خاکی کشور، یکی از عمده‌ترین مراکز قاچاق و خریدوفروش داخلی پرندگان، بازارهای پرندگان در شهرهای شمالی کشور و به‌خصوص فریدون‌کنار و محمودآباد است. این بازارها مقصد اصلی پرندگانی هستند که از بندر ترکمن تا تالش صید می‌شوند. تجارت حیات‌وحش در این بازار به‌صورت زنده یا مرده برای خوردن و تاکسیدرمی‌ کردن و نگهداری در مراکز غیرمجاز و منازل شخصی انجام می‌شود. آمار چند ده‌هزارتایی پرندگانی که در این بازار خریدوفروش می‌شوند، منطقه را از دید فعالان خارجی به سیاهچاله پرندگان تبدیل کرده است.

 طرح‌هایی برای پرندگان مهاجر نادر در دست تهیه و اجراست تا با تغییر مسیر مهاجرت آنها از شمال ایران به کشورهای دیگر، از نسل‌کشی آنها جلوگیری کند. این منطقه کشور که در فصل مهاجرت، میزبان میلیون‌ها پرنده مهاجر است؛ صید و شکار پرندگان به روش‌هایی انجام می‌شود که عملا نسل‌کشی محسوب می‌شود.

 نصب تورهای هوایی که در تاریکی هوا به هیچ پرنده‌ای اجازه عبور نمی‌دهد در مسیر پرواز پرنده‌ها، غرق‌کردن بخشی از زمین‌ها با نام دامگاه و صید هرآنچه که به این بخش وارد می‌شود، با استفاده از شیوه‌های ناجوانمردانه تکنولوژیک مثل جذب پرندگان با پخش صدای پرنده با ضبط‌ صوت باعث شده این منطقه از ویژه‌ترین مناطقی باشد که فعالان محیط‌‌ زیست مایل به اصلاح شرایطش هستند.

متاسفانه طبق تصاویر منتشرشده، بسیاری از پرندگان آبزی، کنارآبزی و حتی شکاری که در این منطقه به فروش می‌رسند با هدف نگهداری خریدوفروش می‌شوند و افراد معدودی که شناخته‌شده هستند در این روند مسوولیت تهیه پرنده برای باغ‌های پرندگان کل کشور را بر‌عهده دارند. باغ‌هایی که گاه با مجوز رسمی ارگان‌های دولتی مشغول فعالیت بوده و نظارت چندانی بر ورودوخروج حیواناتشان وجود ندارد.

در این بازار غیررسمی و غیرقانونی انواع و اقسام پرندگان حمایت‌شده نیز به چشم می‌خورند. دیدن اردک چشم‌طلایی، اردک بلوطی، اردک سرسیاه، انواع گیلانشاه، اردک سرسفید، اردک سیاه‌کاکل، فلامینگو، باکلان، انواع قو، انواع حواصیل، انواع جغد‌ها و پرندگان شکاری و حتی زنگوله‌بال در این بازار بسیار عادی است. 

جالب اینجاست که میزان ضرروزیان صید اکثر این‌گونه‌ها ده‌ها و گاه تا صدها برابر قیمتی است که برای فروش آنها در نظر گرفته می‌شود. پدیده شوم قاچاق حیات‌وحش و افزایش روزافزون باغ‌های پرندگان و اسارتگاه‌های حیوانات، نیازمند برخورد قاطع و فوری مسوولان است تا بساط سودجویی عده‌ای خاص برچیده شود و بیش از این آبروی یک کشور و ملت نرود.