سگ ۱۲ ساله نشان «شجاعت» گرفت

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام – پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان» به نقل از تسنیم؛ یک سگ نظامی که پای خود را در افغانستان از دست داده نشان «صلیب ویکتوریا» گرفت.

بر اساس گزارش ایندیپندنت، این سگ در حالی که در حاشیه جاده در جستجوی بمب بود بر اثر انفجار یک بمب کنار جاده‌ای مصدوم شد و دو پای خودش را از دست داد.

«لوکا» (Lucca)، یک سگ 12 ساله آلمانی از نژاد «ژرمن شپرد» (Shepherd) است که به مدت 6 سال در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرده‌ است و در بیش از 400 ماموریت مختلف در عراق و افغانستان شرکت کرده است.

تلاش‌های او برای حفاظت از جان سربازان با بوکردن مهمات منجر به این شد که از سوی موسسه خیریه حیوانات انگلیس(PDSA) به او مدال دیکین اعطا شود.

دیکین بالاترین جایزه‌ای است که به حیوانات در حال خدمت در درگیری‌های نظامی اعطا می‌شود؛ «لوکا» 67مین حیوانی است که به دریافت این نشان مفتخر می‌شود.

«لوکا» اولین سگ تفنگداران دریایی آمریکا است که در طول گشت‌‌زنی های او هیچ نظامی آمریکایی زخمی نشد.

مدال «  ماریا دیکین» (Maria Dickin)، عالی ترین مدال نظامی انگلیس برای حیوانات — به این سگ از نژاد « ژرمن شپرد» آلمانی اعطا شد که پاهای جلویی خود را در  زمان انجام وظیفه در  افغانستان و عراق  از  دست داد. این خبر در سایت  سازمان خیریه  کمک به جانوران « PDSA» منتشر شد.

مراسم اعطای مدال در لندن برگزار شد و لوکای 12 ساله  که همراه صاحبش گروهبان «کریس اولینگهم» (Chris Willingham)، در آمریکا زندگی می کند  برای دریافت مدال به لندن پرواز کرد.

«لوکا» 6 سال به جستجوی مین مشغول بود؛ در سال 2012 در افغانستان با بمبی دست‌ساز برخورد کرد و پاهای جلویی خود  را از دست داد؛ پس از این حادثه سگ بازنشسته شد.

«لوکا» و صاحبش در حال حاضر در کالیفرنیا زندگی می‌کنند.

مدال «دیکین» در سال 1943 میلادی به ابتکار  «ماریا دیکین»، بنیان‌گذار سازمان خیریه PDSA تأسیس شد؛ این مدال از برنز درست شده است و روی آن نوشته شده «به خاطر شجاعت»  و «ماهم خدمت می کنیم».

در این مراسم شهردار لندن مدال «لوکا» را اعطا کرد؛ مدالی که در سالهای مختلف به 31 سگ‌،1 گربه‌، 3 اسب‌ و 32کبوتر نامه‌رسان گوناگونی اعطا شده است.

«ژان مک لولین»، مدیر کل PDSA در این رابطه گفت: "شجاعت آشکار لوکا و تعهدش به انجام وظیفه، او را شایسته دریافت این مدال کرده است.

وی افزود:"توانایی و عزم او در دنبال‌کردن اسلحه و مواد منفجره در شدید‌ترین درگیری‌های نظامی برای حفظ زندگی انسان‌ها ستایش‌انگیز است".