تاخیر در پیری انسان با کمک ماهی های 200 ساله

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ پژوهشگران به کشف یک تنوع ژنتیکی دست یافتند که با عمر طولانی ماهی‌های بومی سواحل سنگلاخی ارتباط دارد.

پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که ژنوم (محتوای ژنتیکی) بعضی از گونه‌های ماهی‌های بومی سواحل سنگلاخی اقیانوس آرام که ۲۰۰ سال عمر می‌کنند، ممکن است در ساخت داروهایی برای کاهش آسیب‌های ناشی از افزایش سن در بدن انسان مفید باشند.

یافته‌های جدید حاوی مشخصات ژنوم این گونه از ماهی‌ها و روند کهولت سن آن‌ها می‌باشد. دانشمندان، ازجمله در دانشگاه برکلی آمریکا، بر این باورند که این آبزیان در میان موجودات زنده روی زمین طولانی‌ترین عمر را دارند.

در این تحقیقات چندین نقطه از زیستگاه‌ این ماهی‌ها که در سراسر اقیانوس آرام است، مورد بررسی قرار گرفته است و پژوهشگران نمونه‌هایی از بافت بدن آن‌ها را ارزیابی کرده و ژنوم کامل ۸۸ گونه مختلف را برای درک بهتر از اطلاعات ژنتیکی این ماهی‌ها جمع‌آوری کرده‌اند.

محققین دریافتند که اختلاف‌های ژنتیکی در میان این ماهی‌ها وجود دارد که می‌تواند در طول عمر آن‌ها تاثیر داشته باشد.

بعضی از ماهی‌های ساکن سواحل سنگلاخی اقیانوس آرام ازجمله کلیکوی رنگی، کمی بیش از یک دهه عمر می‌کنند و انواعی دیگر از ماهی‌ها مانند گونه‌ی رافای که در آب‌های بین ژاپن تا جزایر آلیوتی زندگی می‌کند، می‌توانند تا ۲۰۰ سال در آب‌های سرد بستر اقیانوس به زندگی خود ادامه دهد.

دانشمندان معتقدند تفاوت در طول عمر این ماهی‌ها و همچنین اندازه بدن و شیوه زندگی متفاوت و نقش آن‌ها در چرخه زیستی محیط زندگی‌شان، در طول بیش از ۱۰ میلیون سال تکامل پیدا کرده است که در مقیاس دوره زمانی تکامل موجودات روی زمین چندان هم طولانی نیست.

در این تحقیق، پژوهشگران نوعی تنوع ژنتیکی را کشف کردند که با عمر طولانی این ماهی‌ها در ارتباط است و ممکن است به تحقیقات دانشمندان برای تولید داروهایی که عوارض ناشی از افزایش سن در انسان‌ها را کاهش و طول عمر را افزایش می‌دهد، کمک کند.

منبع: ایندیپندنت فارسی