هایو کلین

به گزارش «سرویس اطلاعات دارویی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ هایو کلین نام تجارتی دارویی ارگانیک و کاملاً بی‌ضرر جهت مبارزه با انگل خارجی واروا در زنبور عسل می‌باشد. ترکیبات اصلی این دارو شامل اسیدهای ارگانیک بوده که بطور طبیعی در عسل وجود دارند.

مایت واروا آنچنان با زندگی انگلی و بیولوژی زنبورعسل سازگاری یافته است که هرگونه تغییری از خارج موجب اختلال در سیستم زندگی انگل - میزبان می‌گردد.

هایوکلین از طریق تاثیر بر کمورسپتورهای بویایی و چشایی واروا، موجب تغییر در رفتار انگل شده و همزمان موجب القاء رفتار بهداشتی در کندو می‌شود. با تغییر خصوصیات محیط زیستی کلونی زنبور، محصول موجب اختلال در انگل شده و انگل این وضعیت را به صورت تغییر در زیستگاه خود حس کرده و در نهایت میزبان را ترک می‌کند.

استفاده صحیح از این محصول هیچ گونه تاثیر منفی بر زنبورها، لاروها و ملکه ندارد و چنانچه مطابق دستورالعمل ارائه شده و با توجه به بیولوژی انگل استفاده شوند، ایجاد مقاومت نمی‌کند، باقیمانده به جا نگذاشته و بسته به مدت زمان عمل، این محصول تاثیری نزدیک به 100% دارد.

‌هایوکلین به شکل مایع و در ساشه‌های 15 میلی‌لیتری عرضه می‌گردد.

ساشه هایوکلین را به اندازه دمای بدن خودتان گرم کنید جهت اینکار می‌توانید آن را در جیب خود قرار دهید. ساشه را از محل نقطه چین و در جهت فلش باز کنید. از سوراخ ریزی که در سر ساشه ایجاد شده محتویات را در بین قابهای میانی کندو و روی زنبورها و در مسیر فلشهای تصویر خالی کنید.

مصرف هایوکلین
داروی هایوکلین
داروی ضد واروا
نحوه مصرف هایوکلین

 توجه:

- استفاده از این دارو در زمانی که تخم‌ریزی ملکه و در نتیجه تکثیر مایت در حداقل می‌باشد یعنی ابتدای پاییز و یا ابتدای بهار توصیه می‌گردد.

- استفاده از ‌هایوکلین زمانی که دمای محیط 25 - 1 درجه سانتی‌گراد است توصیه می‌شود. در صورتی که دمای هوای محیط اطراف کندو خیلی زیاد باشد زنبوران عسل در کندو حضور دارند که این امر باعث کاهش اثرگذاری دارو بر روی زنبوران عسل خواهد شد.

- بهتر است دارو در بعد از ظهر و نزدیک غروب یعنی زمانی که جمعیت زنبورها در کندو حداکثر است استفاده شود.

- جدا کردن و تمیز کردن موم‌های بافته شده در فاصله بین قابها به اثر بخشی بیشتر دارو کمک بسیار می‌نماید.

- چنانچه قابها از زنبور پوشیده نیستند، با برداشتن قاب‌های خالی، تراکم زنبورهای روی قاب‌های باقیمانده را افزایش دهید. این عمل باعث سهولت مصرف دارو و تاثیر بیشتر آن می‌گردد.

- از آنجایی که این دارو فاقد اثرات سمی‌بوده و از طریق مکانیسم رفتار بهداشتی زنبور اثر می‌نماید، تاثیر آن فوری نبوده و چند روز پس از درمان آشکار می‌شود.

- در صورتی که کندوی مورد آزمایش دارای آلودگی شدید به کنه باشد، در کندو و زنبورستان باید دوره درمانی تکمیلی انجام شود.

 زمان پرهیز از مصرف هایوکلین

- این محصول هیچ گونه عوارض جانبی بر کندو و یا محصولات آن مانند موم، عسل، گرده و... ندارد و باقی‌مانده‌ای بر جا نمی‌گذارد و به عبارتی دوره منع مصرف هایوکلین صفر است.

 تقویم درمانی داروی هایوکلین

بهترین زمان درمان‌های اصلی هایوکلین با سایر داروهای ضد واروا تا حدی متفاوت است.

 تقویم درمانی داروی هایوکلین

درمان اصلی اول همانند سایر داروهای زنبور عسل پس از جمع‌آوری عسل بصورت سه درمان با فاصله یک هفته می‌باشد. ولی درمان اصلی دوم بجای بهار در اواخر پاییز و قبل از زمستان گذرانی بصورت تنها یک درمان صورت می‌گیرد. البته هایوکلین را به علت ارگانیک بودن میتوان در هر موقع سال در صورت وجود آلودگی در کندو بکار برد حتی در زمانی که در کندو عسل وجود دارد.

در موارد آلودگی کم، هر یک بطری نیم لیتری برای 37 کندو و در موارد آلودگی شدید هر یک بطری نیم لیتری برای 12 کندو استفاده می‌شود.

هر هفت روز به مدت 3 بار تکرار شود.

جهت اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل نمایید:
 09393972664


هایو کلین
گواهی تایید هایوکلین برای استفاده در زنبورداری ارگانیک در اتحادیه اروپا