کارهای عملی جهت کاهش استرس گرمایی طیور

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ کاهش استرس گرمایی در مرغ های تخمگذار و مرغ های گوشتی از مهم ترین اقداماتی است که باید در سالن های پرورش طیور انجام شود. اقدامات مدیریتی مناسب مثل اعمالی که در زیر به آنها اشاره شده می‌تواند اثر استرس گرمایی را کاهش دهد.

مدیریت جمعیت گله‌های طیوری

ازدست دادن گرمای بدن به اختلاف حرارت بدن و محدوده گرمایی محیط اطراف بستگی دارد. اگر جمعیت گله زیاد باشد عمل انتقال گرما از بدن طیور باعث افزایش دمای محیط اطراف می‌شود.

جلوگیری از ایجاد استرس زا

در مواقعی از روز که دما بالا می‌رود، باید از هر عامل استرس‌زا جلوگیری کرد. واکسیناسیون، نوک‌چینی، انتقال، یا هر جابجایی دیگر باید در ساعات خنک روز صورت بگیرد، یا اگر ضروری است در شب در هر صورت گرفتن پرنده باید آرام و بدون استرس صورت گیرد.

دمای آب آشامیدنی طیور

پرنده‌ها با نوشیدن آب خنک می‌توانند دمای بدن خود را کاهش دهند. محققین در یک مطالعه به یک گله که در دمای ۳۳ درجه پرورش می‌یافت به نیمی از آن آب ۲ درجه و نیمی دیگر آب ۳۳ درجه دادند.

پرنده‌هایی که آب خنک‌تر دریافت می‌کردند روزانه ۱۲ گرم خوراک بیشتری مصرف می‌کردند که به ۱۲ درصد تولید بیشتر منتهی می‌شد، همچنین وزن تخم‌ها به میزان بسیار کمی کاهش می‌یافت چون نرخ تولید بالا می‌رفت.

بنابراین آب خنک با کیفیت بالا باید همیشه فراهم باشد. این نیازمند آن است که تانکرهای آب کاملا عایق کاری شوند. این تانکرها باید رنگشان روشن باشد و در سایه قرار بگیرند و تا ۸۰درصد ظرفیتشان از آب پر شود.

لوله‌های آب باید کاملا عایق کاری شوند و در عمق یک یا دو متری از زمین دفن شوند. لانه‌های طیور باید روزی دو تا سه بار با آب سرد به‌شکل مه‌پاش خنک شوند. لوله‌های آب نباید در مجاورت سقف قرار گیرند چون با گرم شدن سقف آنها نیز گرم می‌شوند.

اگر از آبخوری‌های زنگوله‌ای استفاده می‌شود باید آبشان روزی دو تا سه بار عوض شود. این ضروری است که تعداد آبخوری‌ها به اندازه کافی باشد.

تغییر تعادل اسید-باز ازطریق اضافه کردن  nh4clياkcl  پیشنهاد می‌شود. اضافه کردن kcl ۵٪ باعث افزایش مصرف آب می‌شود.

زمان خوراک دهی طیور

اگر زمان خوراک‌دهی در زمان مناسبی از روز انجام شود پرنده می‌تواند از پس استرس گرمایی برآید. درطول اواخر بعدازظهر افزایش دمای بدن پرنده قابل مشاهده است که در مواقع خیلی شدید باعث مرگ ومیر می‌شود.

این موقع گرم‌ترین زمان روز نیست بلکه پیک زمان هضم غذایی است که پرنده در صبح دریافت کرده است. بهترین راه‌حل برای این مشکل این است که ۸ ساعت قبل از زمان پیش‌بینی شده افزایش دمای بدن پرنده ،غذا داده شود.

یک سوم جیره باید در صبح داده شود دو سوم آن در بعدازظهر. فایده دیگر این عمل فراهم بودن کلسیم در سیستم هضمی پرنده، هنگام تشکیل پوسته تخم‌مرغ در شب و ساعات اولیه صبح است. این کار کیفیت پوسته تخم را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود پرنده برای تولید پوسته به کلسیم استخوان دست نزند.

بنابراین گفته می‌شود که غذای مختصری در ساعات خنک شب داده شود. این کار ضروری نیست ولی ۳ ساعت تاریکی بعد از یکی دو ساعت روشنایی معمولا توصیه می‌شود.

تحریک به غذا خوردن

- زنجیره خوراک در طول روز چند بار حرکت کند.

- زنجیره باید در طول روز چند بار خالی حرکت کند تا میل به غذا خوردن تحریک شود و اطمینان حاصل شود که تمامی ویتامین‌ها و پرمیکس‌ها مصرف شده‌اند.

- غذا نباید خیلی ریز شده باشد. برای جلوگیری از گرد و غبار می‌توان روغن اضافه کرد.

تغذیه

نیاز به انرژی متابولیسمی با افزایش دما به بالای ۲۱ درجه کم می‌شود، زیرا انرژی موردنیاز برای نگهداری کم می‌شود. همچنین انرژی موردنیاز دردمای ۲۷ درجه کم می‌شود، البته بالاتر از این دما انرژی موردنیاز طیور زیاد می‌شود چون که آن را صرف نفس‌نفس زدن می‌کند.

روغن در خوراک طیور

از مدت‌ها پیش ثابت شده که اضافه کردن روغن به جیره طيور بسیار مفید است و این فواید در آب و هوای گرم بیشتر از آب وهوای معتدل تاثیر دارند به‌طور مثال، مصرف روغن در دمای ۳۱ درجه مقدار مصرف خوراک را ۱۷.۲ درصد زیاد می‌کند در حالی که این مقدار در دمای ۱۰ تا ۱۸ درجه به ۴.۵درصد تقلیل می‌یابد.

هضم چربی به نسبت هضم کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها مقدار گرمای کمتری تولید می‌کند. همچنین روغن ذرات ریز خوراک را به هم وصل کرده و اشتها را تحریک می‌کند. بعلاوه، آن سطح انرژی در خوراک را زیاد کرده، که این عمل مقدار کم مصرف کردن خوراک در دوره‌های گرما را جبران می‌کند.

همچنین نشان داده شده که چربی عبور غذا از دستگاه گوارشی را کند کرده و از این طریق مصرف مواد مغذی را زیاد می‌کند. تا ۵درصد روغن می‌تواند استفاده شود. یک فایده دیگر روغن این است که محتوی لینولئیک اسید است و از این طریق وزن و تولید تخم را بهبود می‌بخشد.

رابطه پروتئین با استرس گرمایی

اگرچه در مطالعات مختلف بحث شده که برای کاهش استرس گرمایی و ادامه تولید مصرف پروتئین باید کم یا زیاد شود، ولی همگی تاکید دارند که اگر مقدار مصرف پروتئین کم می‌شود باید مصرف روزانه آمینواسیدهای ضروری را موردتوجه قرار داد.

ویتامین‌ها و کاهش استرس گرمایی در طیور

ویتامین‌ها از اجزای بسیار مهم جیره طیورند و در این مورد هیچ شکی نیست. همچنین باید به این نکته توجه کرد که اگر جیره فرموله شده مصرف نشود، پرنده ممکن است دچار نواقصی شود.

ثابت شده ویتامین ث در کاهش استرس ناشی از حمل و نقل تاثیر دارد، اما چگونگی این تاثیر مطالعه نشده ممکن است بعضی از پرندگان نتوانند آسکوربیک اسید کافی برای جبران مقدار ازدست داده ویتامین در اثر استرس گرمایی بکنند.

تحقیقات در سال‌های اولیه ۱۹۶۰ نشان داده اضافه کردن ویتامین ث به جیره باعث بهبود وزن تخم، ضخامت پوسته و تولید تخم می‌شود. تحقیقات در سال‌های بعدی نشان داد که اضافه کردن آسکوربیک اسید به جیره مصرف خوراک و ضریب تبدیل را زیاد می‌کند.

مقدار اپتیمم مصرف آسکوربیک اسید ۴۰۰-۲۵۰ میلی‌گرم در کیلوگرم است. به‌دلیل کم مصرف کردن خوراک در هوای گرم تامین ویتامین‌ها باید موردتوجه قرار گیرد.

افزودن الکترولیت‌ها در آب یا غذای طیور

تعادل الکترولیت‌ها خصوصا هنگامی‌که پرنده دچار استرس گرمایی و نفس‌نفس زدن می‌شود واجب است. افزایش ازدست دادن کربن دی‌اکسید در پرنده باعث کمتر مصرف شدن آب می‌شود.

با اضافه کردن الکترولیت‌ها به جیره یا آب، مصرف آب نیز زیاد می‌شود. این موارد به ثابت نگه داشتن دمای بدن و درست کار کردن سیستم خنک‌کننده بدن کمک می‌کنند.

افزودن مینرال‌ها در آب طیور

در طول دوره گرمایی ترشح مینرال‌ها زیاد می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌گردد. مینرال‌ها به جیره اضافه شوند چون اضافه کردن آن به جیره زیاد مناسب پرنده نیست توصیه می‌شود که مینرال‌ها را به آب اضافه کنیم.

برای تامین کلسیم موردنیاز مرغان تخمگذار سنگ آهک رنده شده یا پوسته صدف توصیه می‌شود.
 

نسبت ظرفیت و حجم قفس‌ها با افزایش دمای سالن مرغداری

در جدول زیر رابط پیشنهاد شده برای نسبت ظرفیت فضای بستر و حجم قفس‌ها با افزایش دمای سالن مرغداری را مشاهده می کنید
 

رابط پیشنهاد شده برای نسبت ظرفیت فضای بستر و حجم قفس‌ها با افزایش دمای سالن
رابطه ی پیشنهاد شده برای رعایت نسبت فضای بستر و انداره قفس‌ها با افزایش دمای سالن مرغداری

 رابطه بین دمای بدن طیور و دمای محیط

در جدول زیر رابطه بین دمای بدن طیور و دمای محیط را مشاهده می کنید

جدول 3- رابطه بین دمای بدن و دمای محیط
رابطه بین دمای بدن طیور و دمای محیط