نکات قابل توجه در امر جفت اندازی و تکثیر قناری

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ در زمینه جفت‌اندازی، تکثیر و پرورش قناری‌ها به مواردی که حاصل سال‌ها تجربه است، دقت فرمایید:

• قناری که دارای سر بزرگی است نباید با قناری همشکل خودش جفت کرد و همین‌طور قناری ریز نقش را نباید با قناری هم‌اندازه خودش جفت نمود زیرا گرفتن جوجه‌های تنه‌دار و درشت و خوش سروقیافه دور از انتظار است. بطورکلی اگر یک قناری دارای ضعفی است نباید از جفتی که همان ضعف را داراست استفاده کرد، زیرا این نقص مضاعف شده و به جوجه‌ها منتقل می‌شود.

• نژادها را با هم آمیخته نکنید. جفتی را انتخاب نمایید که هم نژاد باشند و یا به هم نزدیک باشند و نژادهای خالص را ازبین نبرید.

• از جفت‌هایی که دارای رنگ‌های روشن هستند، استفاده نمایید و دو رنگی که از هرلحاظ شبیه هم هستند، را با هم جفت نزنید.

فصل جفت زدن و تکثیر قناری

• جوجه‌های متولد فصل بهار دارای کیفیت بهتری ازلحاظ رنگ و آواز و جثه خواهند بود، اما از قناری در فصل غیر بهار هم می‌توان جوجه گرفت که بستگی به شرایط محیطی دارد. جوجه‌کشی در مناطق سردسیری از اواخر اسفند ماه آغاز و تا تیرماه ادامه پیدا می‌کند ولی در مناطق گرمسیری و معتدل معمولا از آذر ماه الی اردیبهشت ماه زمان تکثیر است.

• زمانی‌که قناری ماده کاملا آماده و مست شد، قبل از گذاشتن تخم پوک، آنرا جفت بزنید. زمان زیادی ماده آماده را نگه ندارید، حتی اگر قناری نر به میزان آمادگی کامل نرسیده و از مستی کمتری برخوردار بود جفت بیندازید، زیرا اشکالی ایجاد نمی‌شود و با آمادگی کامل قناری ماده، قناری نر نیز به میزان آمادگی کامل خواهد رسید.

البته احتمال نبستن نطفه یا ضعیف بودن نطفه در چال اول تخم‌گذاری با این شرایط پیش‌بینی می‌شود ولی در نوبت‌های بعدی تخم‌گذاری با تقویت کردن جفت‌ها این موضوع حل خواهد شد.

• در هنگام جفت‌اندازی، دقت کنید که قناری نر را در هنگام غروب آفتاب (یک ساعت قبل از خاموشی) به داخل قفس قناری ماده جهت جفت شدن انتقال دهید.

بیشتر بدانیم:
جفت زدن، تکثیر و تولیدمثل قناری

آماده نگه داشتن جفت قناری
تغذیه جوجه قناری

علت خوردن تخم ها توسط والدین (نر وماده)

• گاهی به‌دلیل مواجه شدن والدین با کمبود املاح و ویتامین، تخم‌های خود را می‌خورند. بهتر است برای جلوگیری از تکرار این موضوع، روزانه به مقدار کمی (یک شصتی) تخم‌مرغ آب‌پز بمدت یک هفته به این جفت‌ها داده شود تا دیگر سراغ تخم‌ها نروند.

دلیل مرگ ناگهانی قناری ماده در زمان تخم‌گذاری

• اگر از سلامت قناری ماده خود اطمینان دارید، علت اصلی مرگ ناگهانی آن ضعیف شدن ماده قناری است. به علت تخم‌گذاری و خوابیدن روی تخم‌ها و تغذیه جوجه‌ها و همچنین نداشتن فرصتی برای تقویت، قناری ماده با تخم‌گذاری مجدد، رفته‌رفته ضعیف شده و درنهایت در صورت بی‌توجهی جان خود را ازدست می‌دهد. پس در هنگام جفت‌اندازی و جوجه‌کشی دقت لازم را در تقویت جفت‌ها و بخصوص ماده‌ها داشته باشید.

چرا جوجه داخل تخم می میرد؟

دلایل مختلفی باعث مرگ جوجه تا قبل از تولد وجود دارد که می‌توان نکاتی را نام برد:

• مسایل ژنتیکی (جفت کردن نر و ماده هم‌خانواده)

• تغذیه نامناسب (دانه‌هایی که ناقل بیماری بوده و ازطریق نطفه به جوجه منتقل شده)

• یخ بستن (ماده بطور منظم روی تخم نخوابیده ویا مرتب تخم را نمی‌چرخاند و جوجه یخ می‌زند.)

علت خفگی جوجه در هنگام خارج شدن از تخم

معمولا جوجه‌ها از روز سیزدهم سر از تخم درمی‌آورند. ولی گاهی اتفاق می‌افتد که بدلیل سفت و ضخیم بودن پوسته تخم و عدم رطوبت کافی تا بعد از روز چهاردهم خبری از درآمدن جوجه نیست.

چنانچه از وجود آن در داخل تخم مطمئن هستید، ابتدا یک سوراخ به اندازه سر سوزن در قسمت پهن تخم ایجاد نموده و سپس زیر پای قناری ماده بگذارید. دو ساعت بعد درصورت نوک خوردن تخم، شیاری تا امتداد نوک جوجه ایجاد کرده تا اینکه کمکی در خارج شدن آن از تخم شود و اگر بیشتر بماند، جوجه خفه خواهد شد.

دلیل کشتن جوجه توسط قناری ماده

در مواردی مشاهده شده که جوجه در زمان بیرون آمدن از تخم، توسط ماده کشته می‌شود. این اتفاق بیشتر در ماده‌هایی پیش می‌آید که دست اول و یا نخستین لون آنهاست که دارای تجربه کافی در نگهداری جوجه‌هایشان نیستند.

زیرا قناری ماده در هنگام در آمدن جوجه‌ها به آنها کمک می‌کند و پوست تخم را از اطراف جوجه‌ها درمی‌آورد تا آنها راحت‌تر خارج شوند، ولی ممکن است در این حین، بجای اینکه پوست تخم را نوک بزند، به بدن جوجه‌ها نوک زده و یا در هنگام پریدن با وارد کردن ضربه ناخن پا به بدن آنها باعث ازبین رفتن جوجه‌ها می‌شوند. 


بهنام کوکیژه