نواحی از بدن گربه که باید از نوازش آنها خودداری کنید

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ یکی از بهترین نکات نگهداری گربه‌ها اینست که می‌توانید از لمس کردن، در آغوش گرفتن و نوازش موی نرم آنها لذت ببرید.

حتی نژادهای بدون مویی چون دانسکوی (Donskoy) یا اسفینکس (Sphynx)، لایه‌ای نازک و مخملی از کرک بر روی بدنشان دارند که نوازش آن دلپذیر است.

بدون شک گربه‌ها به آراستن و مراقبت از پوست و مو نیاز دارند تا هنگام نوازش لذت بیشتری ببرند، اما این چیزی نیست که می‌خواهیم درموردش صحبت کنیم.

اکنون روش‌های درست و نادرست نوازش گربه را شرح خواهیم داد. این راهنمایی به شما می‌آموزد که چگونه و چه نواحی از بدن گربه را نوازش کنید تا تجربه‌ی خوشایندی برای گربه نیز فراهم کرده و از بروز حوادث احتمالی پیشگیری کنید.

قبل از آنکه ادعا کنید که به رفتار حیوان خانگی خود شناخت کافی داشته و می‌دانید چطور اورا نوازش کنید، فراموش نکنید هر گربه‌ای منحصر به‌فرد بوده و رفتار خاص خود را دارد، و هرگز برای یادگیری چیزهای جدید دیر نیست.

چطور یک گربه را نوازش کنیم؟

طبق یک قانون شناخته شده همه می‌دانیم که هیچ گربه‌ای دوست ندارد تحت فشار قرار گیرد و این یکی از دلایل اصلی است که گربه‌ها از کودکان بیزارند.

حتی اگر گربه‌ی شما فشار عشق را تحمل کرده و عکس‌العمل بدی نشان ندهد، به این معنا نیست که اذیت نمی‌شود. نوازش و لمس اجباری گربه‌ها نیز پیشنهاد نمی‌شود؛ بهرحال آنها سگ لابرادور نیستند. (لابرادورها به صاحبانشان بسیار عشق ورزیده و هر سختی را تاب میاورند، با کودکان نیز بسیار خوش‌رفتارند.)

با گربه‌ها باید بااحتیاط رفتار کرد. ضربات بسیار نرم و نوازش ملایم برای آنها ایده‌آل است. ماساژ دادن و خاراندن نیز برای آنها بسیار لذت‌بخش است. به‌همین خاطر گربه‌ها از شانه شدن مویشان با برس‌های نرم سیلیکونی بسیار لذت می‌برند.

ملایم بودن به این معنی نیست که اصلا یا به‌ندرت گربه‌ی پشمالوی خود را لمس یا نوازش کنید. برعکس اغلب گربه‌ها عاشق نوازش شدن توسط صاحبانشان هستند.

نژادهای تنبل و پرتحمل از برخی نوازش‌های سخت و خشن نیز ناراحت نمی‌شوند، اما باید بسیار مراقب باشید. پوست و موی گربه‌ها بسیار حساس‌تر از چیزی است که شما فکر می‌کنید.

هنگامی که صحبت از انتظارات حیوان می‌باشد؛ به این معنی نیست که اگر گربه هنگام نوازش شدن «خرخر» نکرد، نشانه اینست که لذت نمی‌برد. همه‌ی گربه‌ها خرخر نمی‌کنند.

برخی از گربه‌ها نسبت به بقیه معاشرتی نبوده و ممکن است از نوازش فراری باشند و احتمالاً هنگام نوازش مشخص نمی‌شود که درحال لذت بردن هستند یا نه!

با دادن خوراکی‌های موردعلاقه گربه، هنگام نوازش، او را به این‌کار مشتاق کنید. با این روش نوازش را به تجربه‌ای لذت‌بخش و جذاب تبدیل خواهید کرد.

نواحی مناسب نوازش گربه

کدام نواحی بدن گربه را نوازش کنیم؟

حتی با اینکه هر گربه‌ای خصوصیات منحصربه‌فرد خود را دارد اما همچنان جاهایی وجود دارد که همه گربه‌ها از نوازش آن نواحی لذت می‌برند.

چانه و گردن

چانه و گردن نه تنها نواحی امن بوده، بلکه جزو لذت‌بخش‌ترین‌ها برای نوازش هستند. آنقدر برایشان دلپذیر است که گاهی برای جلب توجه، گردن خود را به شما می‌مالند.

بین و پشت گوش‌ها

بین و پشت گوش‌ها جاهای دیگری هستند که گربه عاشق نوازش آن هستند. هنگام نوازش این نواحی ملایم بوده و حواستان به نشانه‌های رضایت و خرسندی او باشد، ازجمله: خرخر کردن، چشمان نیمه بسته، قوس پشت و چرخش ملایم سر و سبیل‌ها.

پشت

ناحیه پشت گربه از دیگرنقاط شیرین است. با خیال راحت می‌توانید پشت گربه را از بالای سر تا قبل از دم، نوازش کنید. فقط به جهت خواب موها این کار را انجام دهید چراکه گربه‌ها واقعا دوست ندارند که خلاف جهت نوازش شوند.

پهلوها

هنگامی که گربه به پهلو خوابیده و آرام به‌نظر می‌رسد، می‌توانید پهلوها را نوازش کنید. این کار را فقط زمانی که گربه در کنار و یا در آغوش شماست انجام دهید، زیرا ممکن است با لمس ناگهانی پهلوهایش احساس خطر کند.

نواحی از بدن گربه که باید از نوازش آنها خودداری کنید

• دم را باید از محدوده نوازش خارج کنید. ممکن است حرکات دم برای کودکان جذاب بوده و به آن جذب شوند اما همیشه به بچه‌ها درباره‌ی دست نزدن به دم گربه‌ها هشدار دهید. (ضرب‌المثل بازی با دم شیر نیز برگرفته از همین تنفر لمس دم در گربه‌سانان است.)

• نوازش شکم نیز فکر خوبی نیست. یکی از آرام‌ترین و آسیب‌پذیرترین حالات خواب در گربه خوابیدن به پشت با شکمی در معرض دید می‌باشد، و درصورتی اتفاق می‌افتد که گربه به اطراف و صاحبش اعتماد بسیار داشته باشد.

اگر گربه شما در این وضعیت می‌خوابد، کاملاً به شما اعتماد کرده و مطمئن است که هیچ کار ناشایستی نکرده و به حساس‌ترین قسمت‌های بدنش دست نخواهید زد، هرگز با لمس شکم به این اعتماد گربه خیانت نکنید.

• پنجه‌ها از حساس‌ترین نقاط بدن گربه‌ها هستند. به هیچ‌وجه آنها را نفشارید. برخی از گربه‌ها هنگام بازی با صاحبشان از بازی کردن با پنجه‌ها لذت می‌برند، اما هنگام نوازش از آنها دوری کنید.

بااین‌حال اگر در زمان کودکی، بچه گربه را به نوازش پنجه‌ها عادت دهید، ممکن است در بزرگسالی با آن مشکلی نداشته باشند.

راهنمای نوازش گربه

بایدها و نبایدها

همانطور که گفتیم گربه‌ها منحصربه‌فرد هستند، با این وجود چند نکته ساده و ضروری برای نگهداری همه گربه‌ها وجود دارد که باید هنگام نوازش رفیق کوچک خانگی‌تان به‌خاطر بسپارید.

نبایدها

• هرگز گربه را مجبور به جبران کاری نکنید. عشق باید بدون قید و شرط باشد و از اینکه وقت مفیدی را برای گربه اختصاص دهید، غافل نشوید. گربه را مجبور نکنید که برای جلب رضایت و توجه شما کاری انجام دهد.

• هنگامی که گربه درحال خوردن یا آشامیدن است او را نوازش نکنید. با اینکه این مورد بسیار واضح است اما برخی از سرپرست‌های گربه‌ها همچنان به این موضوع توجهی نداشته و هرزمان که خواستند، تصمیم به نوازش گربه می‌گیرند.

• هرگز برای آرام کردن گربه بعد از انجام یک کار بد یا خرابکاری نوازش نکنید. سرزنش، داد زدن یا تنبیه گربه نتیجه نمی‌دهد اما نوازش گربه نیز روش درستی نیست. استفاده از «تکنیک تقویت نکات مثبت» در این موارد فقط گربه شمارا گیج می‌کند و ممکن است عملکرد شما را به عنوان پاداشی برای کار بدش برداشت کند.

• زورگو نباشید. اگر گربه آمادگی‌اش را ندارد یا به چیز دیگری مشغول است، او را نوازش نکنید. بی‌قراری، حالت دفاعی، یا فرار کردن از دستان شما، نشانه‌های ساده‌ای هستند که نمایانگر عدم تمایل گربه به نوازش می‌باشند.

بایدها

• نوازش باید ملایم باشد. این کار نوعی ابراز محبت است، بنابراین آرام باشید و از حرکات نرم و ماساژهای ملایم استفاده کنید.

• به نقاط جذاب روی سر گربه تمرکز کنید. غدد عطری زیادی در نزدیکی گوش و دهان گربه‌ها وجود دارد و با نوازش آنها این بو را متعلق به خود کرده و درواقع صمیمیتی با گربه برقرار خواهید کرد.

• هنگام خاراندن گربه انگشتان خود را حرکت داده و فقط یک ناحیه را نخارانید. این کار را نیز با ملایمت و آرام انجام داده و فشار دستتان متوسط باشد.

• هر زمان که گربه خود را به شما مالید یا به سمت شما آمده و خواست روی پای شما بپرد، او را نوازش کنید. توجه ناکافی به گربه می‌تواند سرمنشا رفتارهای ناشایست در آنها باشد. خراشیدن مبلمان و وسایلی خارج از جعبه مدفوعش می‌تواند از نتایج نامطلوب آن باشد.

• در آخر لذت ببرید. بجای آنکه بیش از حد به آنچه که باید و نباید در نوازش گربه انجام دهید؛ فقط از زمان گرانبهایی که با گربه می‌گذرانید لذت ببرید. گربه‌ها عشق و علاقه‌ی شما را به روش دوست‌داشتنی خود جبران خواهند کرد.

منبع: catological

ترجمه: مهسا احمدزاده