ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2999
بازدید: 18000
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۸ ساعت: 10:01:13 AM

توضیح مفهوم 15 رفتار گربه

ما 15 تا از رفتارهای معمول گربه‌ها را بررسی کرده و معنای آنها را بازگو می‌کنیم. مطالعه‌ی این مطلب برای تمام سرپرستان گربه‌ها الزامی است.

توضیح مفهوم 15 رفتار گربه

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ گربه‌ها موجودات مرموز و غیرقابل درکی هستند. آنها نمی‌توانند مانند سگ‌ها احساسات خود را بصورت واضح و روشن نشان دهند. درک و فهم گربه‌ها ممکن است بسیار دشوار باشد و برای درک رفتار آنها باید بسیار دقیق و آگاه باشیم. مهمترین چیزی که فهم رفتار گربه‌ها را آسان می‌کند، خواندن زبان بدن آنهاست.

ما 15 تا از رفتارهای معمول گربه‌ها را بررسی کرده و معنای آنها را بازگو می‌کنیم. مطالعه‌ی این مطلب برای تمام سرپرستان گربه‌ها الزامی است. معنای برخی از این رفتارها ممکن است بسیار روشن بوده و برخی دیگر بسیار فریبنده باشند.

1- ورز دادن

رفتار گربه

ورز دادن پتو یا بالش، مانند این‌که درحال ورز دادن خمیر است، رفتاری که اغلب صاحبان گربه‌ها آن‌را مشاهده کرده‌اند. این یک نوع مکانیسم آسایش برای گربه‌هاست، و آنها را به روزهایی برمی‌گرداند که کنار مادرشان بوده‌اند، زمانی که شکم مادر خود را برای تحریک به تولید شیر مالش می‌دادند. این حرکت آنها را آرام می‌کند و نشان‌دهنده این است که در محیطی امن و آرام حضور دارند.

2- میو کردن‌ها ریز

میو کردن‌ها ریز گربه

اگر صدای ریز و آرامی از میو کردن گربه خود شنیدید به این معناست که به روش زیبا و شیرین خود درحال گفتن سلام است. درواقع این لذت‌بخش‌ترین زمان برای صاحب گربه‌هاست زیرا معمولاً این میوهای آرام با فشار دادن و مالیدن سر همراه است، یکی از خاص‌ترین لحظات پیوند شما با حیوان خانگی کوچکتان.

3- خوابیدن یا لمیدن بر روی سینه‌تان

این یکی دیگر از کارهایی است که وقتی حیوان راحت و آسوده است انجام می‌دهد. آنها با احساس گرمای بدن شما و شنیدن ضربان قلبتان احساس آرامش می‌کنند. اصولاً با این حرکت نشان می‌دهند که به شما اعتماد دارند و زمانی که با شما هستند احساس امنیت می‌کنند. اگر گربه‌ای سنگین و بزرگ دارید، ممکن است کمی اذیت شوید اما این رفتار گربه‌ها سرشار از عشق و علاقه است.

4- مالیدن صورت و بدن به اشیا یا پاهای شما

چرا گربه بدنش را به شما می مالد؟

حتماً تا بحال این رفتار گربه‌ها را دیده‌اید که صورت و پوزه خود را به دیوار یا مبلمان می‌کشند یا آنرا به بدن شما می‌مالند؛ آنها درحال مشخص کردن قلمرو خود هستند. با این کار بوی خود را در فضا پخش می‌کنند. باید این حرکت گربه‌ها را به خوشی تعبیر کنید زیرا نشان‌دهنده این است که آنها عاشق جایی هستند که در آن زندگی می‌کنند.

5- خیز و جهش‌های هیجانی

خیز و جهش‌های هیجانی

ممکن است این حرکت گربه‌ها کمی عجیب به‌نظر برسد. چراکه با این حرکت ناگهانی ممکن است شمار را ترسانده و ازجا بپراند! گاهی گربه هیجان‌زده وارد شده و به‌طرف هدفی نامرئی می‌جهد. گربه با این رفتار فقط انرژی خود را آزاد می‌کنند، درست مانند بچه‌ای که تلاش می‌کند با رفتارهای شیطنت‌آمیز انرژی خود را رها کند.

6- هیس‌هیس یا غرغر کردن

خب، این یکی از رفتارهای واضح و آشکار گربه‌هاست و نشانه‌ی خوبی نیست. شنیدن صدای هیس‌هیس یا غرغر با حالتی خشمناک نشان می‌دهد که آنها رنجوده، عصبانی یا ترسیده هستند. با این حرکت نشان می‌دهند که می‌خواهند تنها باشند و شما باید قبول کنید، پس از بروز این صدا، گربه‌ها حالتی تهاجمی خواهند داشت.

بیشتر بدانیم:
ارتباط برقرار کردن با گربه
از حالات بدن گربه چه می‌فهمیم؟
دلایل خرخر کردن گربه‌ها

7- بدن خود را روی زمین خوابانده و پشت خود را قوس می‌دهند

بی‌شک این حرکت یکی از قابل‌ستاش‌ترین رفتار آنهاست. در این حالت گربه بر روی زمین یا تخت خود را خوابانده و پشتش را قوس می‌دهد، انگار در حال کشش بدنش است. با این رفتار به شما نشان می‌دهند که از عشق و توجه شما استقبال می‌کنند. این بهترین زمان است که به او نوازش یا آغوشی گرم هدیه دهید.

8- ناله کردن یا زوزه کشیدن

شنیدن صدای ناله یا زوزه از گربه، نشان‌دهنده اینست که از چیزی ناراحت و غمگین است. ممکن است جایی گیر کرده باشند، درد داشته باشند یا به‌دنبال شما بگردند. در گربه‌های عقیم نشده این صدا می‌تواند نشانه جفت‌گیری باشد.

9- مدفوع خود را نمی‌پوشانند

گربه ای که مدفوع خود را نمی‌پوشاند

یکی از بهترین نکات نگهداری از گربه اینست که بسیار خودکفا هستند، در تیمار خود بسیار مهارت داشته و به مراقبت فوق‌العاده کمی نیاز دارند. به‌طورکلی گربه‌ها پس از استفاده از جعبه خاک، مدفوع خود را با خاک می‌پوشانند. اگر زمانی این کار نکرد، نشانه اینست که از شما ناراحت بوده یا جعبه خاکشان را دوست ندارند.

10- خیره شدن با دهانی باز

خیره شدن گربه با دهانی باز

اگر تا بحال گربه خود را دراین حالت دیده‌اید، نشان‌دهنده اینست که کمی وحشت‌زده است. این رفتار که «واکنش فلیمن (Flehmen response)» نامیده می‌شود؛ بسیار پیچیده‌تر از آنست که فکر می‌کنید. در این حالت حیوان برای درک بوهای جدید دهان خود را باز کرده و لب‌هایش کمی بالا می‌برد تا ازطریق سقف دهانش بوها را حس کند. شاید خنده‌دار بنظر برسد اما آنها درحال تلاش برای تشخیص بوهایی هستند که با کمک بینی قادر به دریافت آنها نیستند.

11- چهچهه یا جیرجیر کردن

چهچهه یا جیرجیر کردن گربه

این یکی دیگر از رفتارهای شگفت‌انگیز گربه‌هاست. آنها معمولاً زمانی که مشغول تماشای پرنده‌ای پشت پنجره هستند صدایی شبیه به چهچهه (Chattering) از خود بروز می‌دهند. این صدای ریز خنده‌دار، صدای ناامیدی است. به این معنی که آنها چیزی را می‌خواهند و نمی‌توانند به دست بیاورند.

12- لمیدن روی همه وسایل شما

خوابیدن روی وسایل شما

وقتی گربه این رفتار را از خود نشان می‌دهد، دارد التماس می‌کند که به او توجه کنید. ممکن است نیاز به بازی کردن با شما داشته یا تنها خواسته‌اش این باشد که کنارتان بماند. آنها با این حرکت حضور خود را به شما می‌فهمانند.

13- بالا بردن و جمع کردن گوش‌‌ها

بالا بردن گوش

اولین عکس‌العمل گربه‌ها قبل از هیس‌هیس یا غرغر کردن، بالا بردن گوش‌هایشان است. اگر دیدید که گربه گوش‌هایش را منقبض کرده و حرکت می‌دهد بدانید که مضطرب و آزرده شده است. بهترین کاری که در این مواقع انجام می‌دهید اینست که به او فرصت دهید تا آرام شود و هیچ عکس‌العملی از خود بروز ندهید.

14- خرخر کردن

صدای زمزمه و خرخر کردن آرام، صدای رضایت کامل و لذت در گربه است. صدای خرخر عمیق نشانه اینست که گربه درحال آرام کردن خودش است و این صدا باعث می‌شود که بهتر تسکین یابد.

15- پیچاندن دم

با دیدن این حرکت آشنا متوجه می‌شوید که گربه، موش یا حیوان کوچک دیگری را دیده است. وقتی که سر دمش شروع به حرکت می‌کند نشان‌دهنده اینست که بسیار تمرکز کرده و هیجان‌زده است. این رفتار مربوط به هیجان شکار در حیوان است. بهتر است آنها را تنها بگذارید تا کمی آرام شوند.

شاید گربه‌ها گاهی اوقات مرموز و ستیزه‌جو باشند اما موجوداتی شگفت‌انگیز بوده و همراهان بسیار خوبی هستند. سعی کنید با رفتارهای مختلف گربه آشنا شوید تا بتوانید بهترین ارتباط را با گربه خود برقرار کنید.

منبع: Shareably, Petcha, She Knows

ترجمه: مهسا احمدزاده


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:0
انتشار یافته:8
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۱۵ اسفند 3:45:41 PM
سلام میتونید بگید چطور اسم گربه رو بهش یاد بدیم
فاطمه
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۴ اسفند 2:56:10 AM
متن خیلی خوبی بود..چند روزی هست ی‌گربه خوشگل ب خونمون آمده مشخص خانگی هست چندباری سعی کردم برگرده و صاحبش پیدا کنه اما برگشت و بعلت با ما زندگی می‌کنه.عاشق توپ و سیم‌ شارژر مدام هندزفری من داخل دهانشه.شبا میاد روی پتوم می‌خوابه با اینکه براش جای خیلی خوبی درست کردم اما نمیره سر جاش.گربه ها خیلی بدشون میاد وقتی دست نزدیک شکمشون ببری سریع حالت تدافعی میگیرن و چند میزنن.ی وقتایی دستمو گاز میگیره البته خیلیییی آروم انگار داره بازی میکنه.قربونش بشم من الانم تو بغلم خوابیده پاهاش ب دستم تکیه داده گربه ها عشقن عشقققققققققق
ستاره
۱۳۹۹ چهارشنبه ۸ بهمن 12:05:40 AM
سلام ما یه گربه نر داشتیم ک اززمان نوزادیش مامانش آوردش توحیاط ما یچندباری میومد بهش شیرمیداد میرفت اما حیونکی انگار سیرنمیشد پشت سر مامانشم خیلی گریه میکردمن دلم میسوخت میدیدم اینطوریه واسش غذامیذاشتم مادرش ک دیگه خیالش راحت شدجای بچش خوبه رفتونیومد این پیشیم شدعضوخونواده ماخیلی عزیزبودبرامون اماالان ۴ماهه ک رفته ودیگه نیومده دلم براش خیلی تنگ میشدواسه همین هرروزمیرفتم دم درحیاط غذامیذاشتم شایدب این بهونه برگرده نیومد…غذاشم گربه های محل میخوردن یکی ازین گربه ها یبارتوجهموخیلی جلب کردچون اصلا فرارنمیکرد خیلی میوهاش شبیه ناله بود بشدت لاغرو ضعیف بود ی چششم یجوری بود دلم براش کباب شد هرروز بهش غذامیدادم تادیگه روش بازشده اومده توحیاطمون ی چندروز ک خوب غذاخوردیمقدارانگارحالش بهترشدچشش تقریباحالت طبیعی گرفته خیلی کثیف بود تمیزش کردم خونگیه مشخصه چون همش اصرارداره تودستم بخوابه و انگشتموبادستش بگیره کاملامشخصه ک تونوزادیاینجوری میخوابیده بغل ی آدم تازه داشتم خوشحال میشدم ک انگار رنگوروش درومده امامتوجه شدم انگار جاشوکثیف میکنه همیشه نه ها بعضی وقتااسهاله درصورتی ک گربه قبلی مااینطوری نبود این موضورودیدم سعی کردم غذای نرمتربهش بدم اینم تقریبااوکی شدباز یچیزدیگه متوجه شدم اونم اینکه موقع راه رفتنش انگار یهو پاهاش لمس میشه باز دوباره ب حالت اول برمیگرده اولش فک میکردم مث پیشی قبلیم داره خودشوکشوقوس میده مث همین حالتی ک ماادماموقع ازخواب بیدارشدن داریم امابعدمتوجه شدم انگارطبیعی نیس یهوآخه وسط راه رفتن جیگرم خون میشه میبینم اینطوریه دمش مشکلی نداره پی پی کردنشم فک میکنم اوکی شده کمرشم بعیدمیدونم طوریش باشه احساس دردنداره وقتی بغلش میکنم خیلی بامحبتومعصومه امکان نداره عاشقش نشین کلی سایتای مختلفوچک کردم ببینم چشه همه نوشتن فلجی و نیمه فلجی…اشکم درومد بخدااین اینطوری نیس ک کامل بکشه پاهاشوفک میکنم تاندون پاش پاره شده چون بااینکه خیلی کوچولوئه از یه ارتفاعایی میپره ک گربه های بزرگم یدفه نمیپرن مادر منم ک تاندون پاش پاره شده بود یهوپاش لمس میشددوباره برمیگشت ممکنه این کوچولوهم همینطوری باشه؟توروخدابهم بگیدچطوری کمکش کنم
بدون نام
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۴ دي 10:19:47 AM
سلام این مطالب خیلی مفید بود ممنون من یه بچه گربه دارم خیلی دوستش دارم تقریبا یک ساله هست همیشه تو بغلم هست اما وقتی میخوام بزارمش زمین رفتار پرخاشگرانه ای از خودش نشون میده چیکار کنم؟ و اینکه جدیدا گاز میگیره
علی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۸ تير 2:52:25 AM
گربه ای درخایی دنچ ودورازدست رس درحیاط خونه من سه تابچه زایید کمی که بزرگترشدن مطمئن شدکسی هست غذاشون میده رفت یکیشون غیبش زده دوتای دگه رومن بزرگ کردممن هنوزبه این دوتاهنوزنتونستم دست بزنم ۶٫۷ماهه خیلی خیلی ازمن میترسن کلا ترسوهستن چه کارکنم بامن دوست بشن لطفا کمک کنیدبفهمم چرااینقدرمیترسن ازبچگی این جوری بزرگ شدن
حسن مهربانی
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ بهمن 2:17:31 PM
سلام، داداش گلم اینکار فقط صبروحوصله‌وعاطفه میخواد.. یکی اینکه بچه‌گربه‌هایی که پیش مادرشون بزرگ میشن، معمولاً بصورت غریزی نسبت به هر موجوده دیگه‌ای غیراز مادرشون، یه ذره حالت دفاعی پیدا می‌کنن! شما باید با محبتهای مرتب، اعتمادشون رو جذب کنید! یادتون باشه، اگر حیوونی پیش شما آروم نشست، بدونید که بهتون اعتماد پیدا کرده و پیش شما احساس امنیت میکنه..! اگر خواستید بغل‌شون کنید، خیلی با احتیاط اینکارو بکنید، چون حس لامسه‌ی گربه ها خیلی‌خیلی‌خیلی حسااااس‌تر از لامسه ی انسانه..!! گربه هم تا وقتیکه بچه‌ست، بشدت ظریف و آسیب‌پذیره..!! اولین دفه‌ای هم که خواستید بگیرید‌شون، حتماً مثل مادرشون، از پسِ گردن‌شون بگیرید که هم نتونن تقلا کنن و هم در اثره تقلا کردن آسیبی به خودشون نزنن..!! چون وقتی از پَسِ گردنه گربه میگیرید، انگاری که دستها و پاهاش بی‌حس میشن و اگر از جای خوبی گرفته باشید، بچه‌گربه دمش رو جمع میکنه بسمت داخل و می‌چسبونه به شکمش و همزمان خودش رو مثل یه بیضی گردالی میکنه.. که نشون دهنده‌ی اینه که از جای درست گرفتید...!! اگر تو این حالت بازم خیلی ترسیده بود و تقلا کرد، با دسته دیگه‌تون از زیر نگهش دارید و مستقیم توی چشماش نگاه کنید و سعی کنید آروم آروم پلک بزنید..! این پلک زدن‌ها باعث میشه که بچه‌گربه کم‌کم اعتمادش جلب بشه که شما قصده آسیب رسوندن ندارید..! یادتون باشه که گربه‌سانان بشدت روی تماس چشمی حساس هستن...!!!!! اگر اصلا پلک نزنید، احساس میکنه که شما قصدتون حمله‌ست...!! در همین حال خیلی یواش‌یواش نوازشش کنید... با این روال کم کم بهتون اعتماد می‌کنه.. موفق باشید...
ناشناس
۱۳۹۹ شنبه ۱۴ تير 11:55:23 AM
جه جالب من یه گربه دارم . اون هر غذایی نمیخوره . هرچقدر غذا تازه تر و گران تر باشد بیشتر میخورد . ریزش موی کمی داره و عاشق ماشاژ و شانه کردن است ولی از اب بدش میاید . اما من چند روز پیش کشف کردم اون از خیار نمیترسه. برام یکم عجیب بود . اون عاشق جاهای تنگ و تاریک است . اون اصلا با توپ بازی نمیکنه اون معمولا با کاغذ های پاره شده بازی میکند . اون جعبه را بیشتر از یک جای خواب مخصوص گران دوست دارد . کلا گربه ی عجیبی است ...... ممنون بابت راهنماییتون
افسانه ه،س
۱۳۹۸ يکشنبه ۲۷ مرداد 10:28:54 AM
خیلی مطالب جالبی بود متشکرم من سه تابچه گربه ده روزه دارم فکرمیکنم خیلی این مطالب دراینده به دردم میخوره

عناوین اصلی

مقالات ویژه