نیازهای نظافت سگ

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ علاوه بر حمام کردن و شستشوی سگها، نیازهای نظافت دیگر عبارتند از بهداشت دهان و دندان و مراقبت از ناخن. استفاده از روش‌ها و زمان‌های مناسب نظافت سگ‌ها  اهمیت بسیاری دارد.

مسواک زدن دندان سگ‌ها را حداقل دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری‌های داخل دهان ازبین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری‌های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را می‌شنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می‌کند وقتی سگ با شور و شوق می‌پرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.

درناخن پای سگ رگ‌های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می‌شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن‌گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده‌اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت‌های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه‌های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار می‌رود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان می‌کند.

بیشتر بدانیم:
بهداشت دهان و دندان در سگ‌ها
پاک کردن بدن سگ از گیاه foxtail یا جو موشه
چگونه بوی بد سگ را در خانه از بین ببریم؟

حمام کردن سگ

اصولاً توله‌های زیر 2 ماه که در کنار مادر خود زندگی می‌کنند نیازی به شست و شو ندارند و مادر به خوبی نظافت و بهداشت آن‌ها تامین می‌کند. شستن توله‌های زیر 2 ماه بی‌مادر هم کار پرخطر و نامناسبی است. زیرا در این سنین و قبل از واکسیناسیون، توله‌ها به شدت در معرض بیماری و مستعد سرماخوردگی هستند.

شست و شوی سگ‌ها باید با شامپوی مخصوص حیوانات و حداقل هر 3 هفته تا یک ماه یک‌بار باشد. شست و شو با شامپو زودتر از این مدت به بافت پوست و موی حیوان آسیب وارد می‌کند. ما گاهی فراموش می‌کنیم که اجداد سگ‌ها قبل از اهلی شدن، در طبیعت و به صورت وحشی زندگی می‌کرده‌اند و فیزیولوژی بدن سگ‌های امروزی هنوز هم با زندگی در طبیعت همخوانی دارد. پوست بدن سگ‌ها دارای یک لایه چربی است که از غدد ترشح چربی موجود در پوست ترشح شده و در محافظت از ساختارهای پوست و موی حیوان نقش مهمی را بر عهده دارد این لایه چربی مانع از خشک شدن و تغییر ph پوست و مو شده و از سویی دیگر با حفظ اسید چرب سطح پوست، قدرت مقاومت آن در برابر اجرام بیماری‌زا را تقویت می‌کند.

شست و شوی مداوم و با فاصله زمانی کم باعث ازبین بردن لایه چربی محافظ پوست شده، پوست حیوان را خلع سلاح کرده و مستعد بیماری‌های عفونی اعم از قارچی و میکروبی و ویروسی می‌کند. اگر این روند شست وشو ادامه یابد ریزش موها آن قدر زیاد می‌شود که سطح پوست کاملاً کم‌مو شده و زیبایی ظاهری حیوان را ازبین می‌برد. ریزش این موها هم برای شما دردسرساز و ناخوشایند خواهد بود علت توصیه شامپوهای مخصوص حیوانات این است که شامپوهای انسانی حاوی مواد چربی‌زدای قویی از ترکیبات مواد قلیایی است که متناسب با پوست سر انسان ساخته شده و به پوست حیوانات آسیب می‌زند، در صورتی که این مواد قلیایی در شامپوهای مخصوص حیوانات وجود ندارد، علاوه بر آن اسانس‌های خوش رنگ و بویی که به این شامپوها اضافه می‌شود شامه سگ‌ها را به شدت آزار می‌دهد.

وارد شدن کف شامپو انسانی در چشم حیوان نیز باعث قرمزی و التهاب چشم شده و تا مدتی حیوان را آزار خواهد داد. شست و شو با شامپوهای انسانی اگر مدتی ادامه داشته باشد، باعث خشک و کدر و بد شکل شدن موها شده و ریزش شدید مو توأم با خارش، خشکی و قرمزی پوست را در پی دارد. در صورتی که شامپو مخصوص حیوانات در دسترس نباشد شست و شو با شامپوهای با مواد قلیایی مثل شامپو بچه بلامانع است.

با این اوصاف ممکن است سگ شما سفید باشد یا زود به زود کثیف شود و این وضع از نظر شما جالب نباشد. در این صورت می‌توانید سگ خود را با آب ولرم حتی به طور روزانه بشویید. شست و شو با آب هیچ ضرری برای حیوان شما نخواهد داشت در صورتی که دو نکته را رعایت کنید. نکته اول این که آب داخل گوشش نرود. علت این موضوع آن است که کانال گوش سگ‌ها از یک مجرای عمودی و یک مجرای افقی تشکیل شده و در صورتی که آب وارد این کانال شود، در مجرای افقی انتهایی گوش حبس شده و هرچه حیوان سر خود را تکان دهد باز هم نمی‌تواند آب را خارج کند. این آب داخل گوش مانده و بعد از مدتی محل تجمع باکتری‌ها و عامل ایجاد عفونت خواهد شد. برای جلوگیری از این موضوع می‌توانید تکه‌ای پنبه را گلوله کرده و کمی چرب کنید و داخل سوراخ‌های گوش قرار دهید. منتها باید یادتان باشد که بعد از پایان حمام پنبه‌ها را از گوش حیوان خارج کنید. از موم مخصوص استخر نیز برای بستن مجرای گوش می‌توانید استفاده کنید.

نکته دومی که باید پس از هر بار حمام کردن رعایت شود این است که اجازه ندهید سگ شما خیس از حمام بیرون بیاید. در نظر داشته باشید که اگر در زمستان حیوان را حمام می‌کنید سرمای هوا و در تابستان باد کولر به راحتی باعث سرماخوردگی او خواهد شد. علاوه بر آن حیوانی که بدنش خیس باشد به سرعت دوباره خود را کثیف خواهد کرد. بنابراین حیوان را در حمام کاملاً با حوله خشک کرده و سپس سشوار بکشید تا سطح پوست هم کاملاً خشک شود.

در مورد سگ‌های بزرگی که در حیاط شست و شو می شوند نیز انتخاب یک روز آفتابی برای حمام کردن اهمیت دارد. توجه داشته باشید که در روزهای سرد، برفی و بارانی و یا روزهایی که باد سرد و شدید می‌وزد این کار را انجام ندهید. بعد از حمام، سگ را در جایی که زیرش موزاییک، آسفالت، سرامیک یا هر چیز خشک و تمیز دیگر باشد بسته و صبر کنید تا خشک شود. استفاده از شامپوهای خشک مخصوص حیوانات به خصوص در فصول سرد سال، می تواند از مشکلات حمام کردن در این زمان‌ها بکاهد.

اگر حمام دادن برای شما مشکل است می‌توانید یک حوله را مرطوب کرده و روی بدن حیوان بکشید تا گرد و خاک روی موها را تمیز کند. به خاطر داشته باشید که قسمت اعظم نظافت پوست و مو با برس زدن روزانه انجام می‌شود و شست و شو در واقع مکمل آن خواهد بود.

برای حمام دادن ابتدا یک تشت که اندازه‌ای متناسب با جثه حیوان داشته باشد را تا نیمه آب کرده و مقداری شامپو داخل آن حل کنید. سپس حیوان را به آرامی درون تشت گذاشته و با دست کف‌ها را روی سطح بدنش بمالید. توجه داشته باشید که نباید شامپو را روی پشت حیوان بریزید، زیرا ممکن است بقایای آن زیر موها باقی مانده و با آب شسته نشود. بعد از شست و شوی سگ او را به آرامی از تشت خارج کرده و با آب کم فشار به ملایمت کف‌ها را بشویید. مراقب باشید کف شامپو وارد چشم حیوان نشود. این کار را در وان حمام هم می‌تواند انجام دهید.

سگ‌ها بعد از خیس شدن در حمام به دنبال فرصتی هستند تا خود را بتکانند. این کار باعث پاشیدن آب زیادی به اطراف می‌شود و حتی یک سگ کوچک هم می‌توان در هنگام تکان دادن خود، شما و محوطه وسیعی در اطراف خود را خیس کند. اگر برای شما امکان دارد، مدت کوتاهی از حیوان فاصله بگیرید تا این کار را انجام دهد. در غیر این صورت حیوان را به سرعت ابتدا با حوله کاملاً خشک کرده و بعد سشوار بکشید. بهتر است از قبل او را با صدای سشوار آشنا کنید تا دچار ترس نشود. بعد از این که او را کاملاً خشک کردید، به‌طور کامل و چند بار برس بزنید تا موها به هم گره نخورد. سعی کنید در حین حمام کردن استرس زیادی به حیوان وارد نکنید، زیرا اگر خاطره خوبی از حمام کردن نداشته باشد، در هر بار شست وشو بی‌قراری کرده و شما را خسته خواهد کرد. بنابراین تمام مراحل را به آرامی و ملایمت انجام دهید.

منبع: بیمارستان دامپزشکی پایتخت