سرانه مصرف روازنه گوشت در ایران

به گزارش «سرویس اقتصاد داخلی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از مهر؛ میزان تولید شیر در کشور بر اساس آمار فائو در سال ۵۷، دو میلیون و ۶۲۰هزار تن بوده که این عدد در سال ۹۷ به بیش از ۱۰میلیون و ۷۰۰هزار تن رسیده و به عبارتی ۴.۱برابر شده است؛ همچنین تولید گوشت مرغ از ۱۶۰هزار تن در سال ۵۷ به حدود دو میلیون و ۴۰۰هزار تن رسیده است.

وی با بیان اینکه تولید گوشت قرمز نیز، از ۳۹۷هزار تن در سال ۵۷ به ۸۶۰هزار تن در حال حاضر رسیده است، تصریح کرد: تولید تخم‌مرغ نیز، از ۱۶۰هزار تن به ۹۰۰هزار تن رسیده و افزایش ۵.۶برابری داشته است.

سرانه مصرف گوشت اعلام شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید عسل از ۶میلیون و ۶۰۰هزار تن در سال ۵۷، به ۸۷هزار تن در سال ۹۷ رسیده است، گفت: در این زمینه با رشد ۱۳.۳برابری مواجه بوده‌ایم.

رضایی اضافه کرد: در حال حاضر سرانه مصرف شیر در کشور ۱۱۵ کیلوگرم، گوشت قرمز ۱۲ کیلوگرم، مرغ ۲۹ کیلوگرم، عسل ۱ کیلوگرم و تخم‌مرغ ۱۱ کیلوگرم است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در سال جاری، حدود ۱۵۰هزار تن واردات گوشت قرمز به کشور داشته باشیم، افزود: سرانه مصرف روزانه پروتئین حیوانی برای هر ایرانی با احتساب محصولات شیلاتی و گوشت وارداتی، ۳۶ گرم و بدون در نظر گرفتن محصولات شیلاتی، ۲۹.۵ گرم است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در سال ۹۷ مجموعا ۵۳ واحد پرورش دام سبک با ظرفیت ۳۳۰هزار رأس مشغول به کار بوده است، یادآور شد: امسال ۶۰ واحد جدید برای دام سنگین با ظرفیت ۱۱۰هزار رأس در کشور ایجاد شده است.

رضایی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ تعداد دام هایی که تحت پوشش مدیریت اصلاح نژادی قرار گرفته اند، ۵۰هزار رأس بوده است، تصریح کرد: این رقم در سال ۱۴۰۰ به حدود ۳۴۰هزار رأس افزایش می‌یابد که به این ترتیب، ۴۶۰هزار تن شیر و ۲۰هزار تن گوشت قرمز با منشأ بز به تولیدات کشور افزوده می‌شود.

وی افزود: همچنین در سال ۹۷ نیز، ۶۰هزار رأس گوسفند تحت پوشش اصلاح نژادی قرار گرفته است که این رقم در سال ۱۴۰۰، به ۸۰۰هزار رأس می‌رسد و در نتیجه آن، ۸۰۰هزار تن گوشت و ۲۵۰هزار تن شیر با منشأ گوسفند در کشور تولید می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به پرورش نژادهای گاو دو منظوره در کشور، اظهار داشت: گوساله‌های پرواری نژادهای دومنظوره، سرعت رشد بیشتری از نژاد هولشتاین که نژاد غالب کشور است، دارد که این باعث افزایش بهره‌وری می‌شود.

وی جمعیت نژاد گاو دو منظوره کشور را ۲۸۰هزار رأس عنوان کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود این رقم تا ۱۴۰۰ به بیش از یک میلیون رأس برسد و در نتیجه از این محل ۵۵۰هزار تن شیر و ۳۰هزار تن گوشت تولید خواهد شد.

رضایی با اشاره به تولیدات گوشت و شیر شتر نیز، خاطرنشان کرد: درسال ۹۷، معادل ۱۲هزار تن گوشت و ۱۸هزار تن شیر شتر در کشور تولید شده است.