سگ نژاد رودیژن ریج‌بک

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ نژاد رودیژن ریج‌بک (Rhodesian Ridgeback) یک سگ شکاری بزرگ جثه، عضلانی و خوش‌ترکیب است. دارای پوشش خارجی کوتاه، نرم و براق است که به رنگ قهوه‌ای کم رنگ تا تیره یافت می‌شود. لکه‌های سفید بر روی سینه و پاها طبیعی است. جمجه صاف، کشیده و پهن است بهمراه فک عضلانی و قدرتمند. چشم‌ها گرد، درخشان و تیز‌بین می‌باشد. رنگ بینی مشکی یا قهوه‌ای متناسب با رنگ پوشش حیوان است. پاهای جلویی کاملاً صاف، قدرتمند و دارای استخوان‌های سنگین می‌باشد.

خلق و خوی سگ نژاد ردیژن ریج‌بک

یک شکارچی خوب و قابل! ردیژن ریج‌بک در شکار بسیار درنده اما در خانه آرام، مطیع و سر به زیر است. بعضی از آنها با کودکان رفتار خوبی ندارند و از اینکه شخصی برای آنها مزاحمت ایجاد کند بسیار ناراحت می‌شوند. بسیار باهوش، شجاع و باوفا نسبت به اعضای خانواده‌اند. طرز فکر مخصوص به خود را دارد. با غریبه‌ها برخورد می‌کند. استقامت زیادی دارد و برای اینکه به یک سگ همراه بسیار خوب تبدیل شود نیاز به یک صاحب مسلط و حاکم دارد تا او را از سنین پایین تحت آموزش‌های لازم قرار داده و اجتماعی کند. آنها بسیار باهوشند و فرامین را خیلی زود می‌آموزند، اما همچنین قدرتمنداند و گاز گرفتن آنها می‌تواند خطرناک باشد. بسیار مدافع صاحبش است. همچنین نگهبان و دیدبان خوبی می‌باشد. از دادن غذای اضافی به آن خودداری نمائید. اگر از تولگی با گربه و سایر حیوانات اخت نشود برای آنها بسیار خطرناک خواهد بود!

خلق و خوی سگ نژاد رودیژن ریج‌بک

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: 41-36 ک.گ، در ماده ها 34-29 ک.گ

ارتفاع در نرها: 69-63س.م، در ماده ها: 66-61 س.م

مشکلات سلامتی

این نژاد عموماً سلامت و سرسخت است و با تغییرات ناگهانی آب و هوا خیلی خوب کنار می‌آید. به هر حال رشد غیرعادی بافت‌های کفل، کیست و مشکلات سینوس قابل ذکر می باشد.

شرایط نگهداری سگ رودیژن ریج‌بک

اگر به حد کافی در طول روز فعالیت بدنی داشته باشد می‌توان او را در آپارتمان نگه داشت. اصولاً در داخل خانه آرام است و یک حیاط بزرگ مکان مناسبی برایش خواهد بود.

شرایط نگهداری سگ رودیژن ریج‌بک

فعالیت بدنی

این نژاد از استقامت بالایی برخوردار است و خیلی دیر خسته می‌شود. اما می‌تواند خود را به نوع ورزش و فعالیت شما عادت دهد.

طول عمر

حدود 12-10 سال.

آراستن

پوشش خارجی صاف و کوتاه آن برای آراستن آسان است. برس کشیدن منظم و شست وشو تنها در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود. ریزش مو در این نژاد متوسط است.

سگ ردیژن ریج‌بک

تاریخچه سگ ردیژن ریج‌بک

ردیژن ریج‌بک نشات گرفته از سگ‌های بومی آفریقای جنوبی همراه با چند نژاد دیگر است که این نژادها شامل: ماستیف (Mastiff)، خوی خوی (Khoi Khoi)، دیرهاند (Deer Hound) و برخی نژادهای ناشناخته می‌باشند. این نژاد خصوصیات اخلاقی خاص خود را از جدش نژاد Khoi Khoi به ارث برده. از این نژاد برای شکار، نگهبانی، مراقبت از کودکان و آوردن شکار استفاده می‌شود. آفریقایی‌ها از آن برای شکار شیر استفاده می‌کرده‌اند و به همین دلیل در گذشته او را شکارچی شیر (Lion Hound) می‌خواندند. به خوبی می‌تواند گرمای شدید روزهای آفریقا و رطوبت زیاد شب‌ها را تحمل کند. نسبت به نیش حشرات مقاوم است و می‌تواند در سخت‌ترین شرایط بدون آب و غذا بیش از 24 ساعت نیز دوام آورد. موطن او زیمباوه است و در سال 1959 به رسمیت شناخته شد.

گروه

سگ‌های شکار - سگ‌های جنوب

تاریخچه سگ رودیژن ریج‌بک

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا