گربه نژاد هاوانا

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ گربه هاوانای قهوه‌ای نژادی از گربه‌های اهلی موکوتاه است. این نژاد در دهه 1950 در بریتانیا از جفت‌گیری بین دو نوع از گربه‌های سیامی و گربه‌های سیاه بومی حاصل شد. این گربه دارای پوستی به رنگ قهوه‌ای تیره، سری گوه‌ای شکل، پاهایی بلند و بدنی باریک است.

نژاد گربه مورد نظر خود را بیابید.

در امریکای جنوبی و مرکزی، گربه قهوه‌ای هاوانا دارای ظاهری متفاوت از نوع بریتانیایی است، و بدنی قوی‌تر با طول متوسط، صورتی گردتر، چشم‌هایی بیضی‌شکل، و موهایی بلندتر دارد. این جانور به‌سبب رنگ خاصش، که شبیه سیگار برگ کوبایی است، نام‌گذاری شده است. این گربه در 1958 در بریتانیا به‌منزله نژادی جداگانه با نام «خارجی بلوطی قهوه‌ای» شناسایی شد، و در 1971 به «قهوه‌ای هاوانا» تغییر نام یافت.

طبیعت این گربه‌ها بازیگوش، کنجکاو، صمیمی و مهربان است. بسیار زیرک هستند و با به کار گرفتن پنجه‌ها به جای دست‌هایشان عاشق برقراری ارتباط با صاحب خود هستند. آنها همچنین از همبازی شدن با بچه‌ها و سایر حیوانات لذت می‌برند. آنها گربه‌های خانگی فوق‌العاده‌ای هستند که از سایر گربه‌های کوتاه مو بازیگوش‌ترند. 

اغلب علاقمندان به گربه هاوانا برای توصیف چهره قهوه‌ای دوست‌داشتنی این گربه با چشمانی سبز از عبارت "Chocolate Delights" به معنی شکلات جذاب استفاده می‌کنند. آنها هوشیار، باهوش و مهربان هستند و گاهی شخصیتی خجالتی از خود نشان می‌دهند. 

گربه نژاد هاوانای قهوه‌ای

معرفی گربه نژاد هاوانای قهوه‌ای

هاوانای قهوه‌ای بدنبال شما اطراف خانه می‌آید. صدای آرامی دارد، باهوش است و دوست دارد با پازل و اسباب‌بازی بازی کند گربه هاوانا دوست دارد تا به بغل شما پناه بیاورد و مورد نوازش قرار بگیرد.

طول عمر: ۱۰ تا ۱۵ سال.

وزن: (۲.۷-۴.۵) کیلوگرم.

مشکلات و سلامتی

هر دو گربه اصیل و نژاد مخلوط دچار مشکلات طبیعی و ژنتیکی می‌شوند. هاوانا براون‌ها به‌طور کلی سالم هستند، هرچند ممکن است در دوران جوانی به عفونت‌های تنفسی دچار شوند.

نگهداری گربه نژاد هاوانا

نگهداری از گربه نژاد هاوانا

آراستن پوشش کوتاه و صاف هاوانا براون آسان است شانه زدن هفتگی پیشنهاد می‌شود و حمام به ندرت لازم است.

مسواک زدن دندان برای جلوگیری از بیماری‌های پریودنتال لازم است. پیشنهاد می‌شود روزانه دندان‌های او را مسواک کنید. کوتاه کردن ناخن دو هفته یک بار پیشنهاد می‌شود. پاک کردن ترشحات گوشه‌های چشم با یک پارچه نرم و مرطوب لازم است. برای جلوگیری از انتشار عفونت بهتر است برای هر چشم از پارچه جداگانه استفاده کنید.

گوش‌ها را هفته‌ی یک بار بررسی کنید. اگر کثیف بودند، با یک تکه پنبه یا پارچه مرطوب و نرم ویا آغشته به مخلوطی از سرکه سیب طبیعی و آب گرم پاک کنید.

گربه هاوانا، را بهتر است برای پیشگیری از بیماری‌های قابل انتقال توسط گربه‌های دیگر و حملات سگ فقط در محیط داخلی  خانه نگه دارید.

بچه گربه هاوانا قهوه‌ای

مشخصات ظاهری

گربه هاوانا، چشم‌های سبز به شکل بیضی دارد و گوش بزرگ وشیب‌دار به سمت جلو.

نژاد هاوانا بدن عضلانی، پوست صاف دارد رنگ پوشش، کرم مایل به قرمز قهوه‌ای است و پد پنجه قهوه‌ای رنگ دارد.

میزان سازگاری نژاد هاوانا قهوه‌ای

هاوانا براون بازیگوش و باهوش است و می‌تواند یک دوست خوب برای کودکان باشد گربه قهوه‌ای بلوطی می‌تواند آموزش‌ها را یاد بگیرد و علاقه زیادی به بازی‌های تعاملی دارد. همیشه حیوانات خانگی، حتی گربه دیگر را به آرامی و در یک محیط کنترل شده به او معرفی نماید.

خصوصیات نژاد هاوانا قهوه‌ای

منبع: سایت persianpet