ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2502
بازدید: 6351
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۵ ساعت: 10:24:39 AM

گربه نژاد چین چیلا (Chinchilla)

گربه‌های پشمالو جای ویژه‌ای در قلب دوست داران گربه دارند و شاید هیچکدام به اندازه چین چیلا (Chinchilla) از این محبوبیت برخوردار نباشند. اغلب از این حیوان بعنوان زیباترین گربه پشمالو یاد می‌شود.

گربه نژاد چین چیلا

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ گربههای پشمالو جای ویژه‌ای در قلب دوست داران گربه دارند و شاید هیچکدام به اندازه چین چیلا (Chinchilla) از این محبوبیت برخوردار نباشند. اغلب از این حیوان بعنوان زیباترین گربه پشمالو یاد می‌شود.

نژاد گربه مورد نظر خود را بیابید.

این گربه با قیافه‌ای متفاوت وچشمان نافذ زمردین نمونه‌ای از افسونگری گربه‌هاست. چین چیلا در اصل نام یک جونده بومی آمریکای جنوبی است که پوستی پر خز شبیه پوست این گربه دارد. چین چیلا گونه‌ای از گربه‌هاست که منشا ایرانی دارند و امروزه بعنوان گربه‌ای با موهای بلند و فراوان، سری گرد و صورتی کوچک شناخته می‌شود. به جز چین چیلا حدود شصت گونه ازگربه‌های ایرانی با رنگ‌های متفاوت در دنیا وجود دارد .

چین چیلا را گربه‌ای باوقار با موهای ابریشمی پرپشت و بلند وچشمانی پر نفوذ می‌توان توصیف نمود. موهای بدن این حیوان به رنگ سفید می‌باشند هرچند که انواع سیاه، نقره‌ای و طلائی آن نیز وجود دارد موها به دو صورت براق یا مات وجود دارد. همچنین این رنگ‌ها به سر، پشت، پاها ودم محدود می‌شود و پهلو‌ها و زیر شکم معمولاً به رنگ خالص سفید می‌باشد. مدل نقره‌ای آن Shaded Silver و گونه طلائی آن Shaded golden نامیده می‌شود. البته که این نمونه‌ها کمیاب‌تر می‌باشند.

گربه چین چیلای طلایی و نقره ای

حاشیه سیاه رنگ دور بینی و چشم‌های این گربه نقطه مقابل چشمان سبز زمردی و دماغ قرمزش می‌باشد.

گربه چین چیلا عموماً گربه‌ای متین وساکت است که از خوابیدن اطراف خانه لذت می‌برد. آنها بسیار خون‌گرم‌اند و از اینکه کسی به آنها توجه کند لذت می‌برند و به راحتی به صاحب خود خو می‌گیرند. اغلب پرورش‌دهندگان این حیوان آنرا برای کودکان پیشنهاد نمی‌کنند چرا که محتمل است که کودک موهای او را کشیده و باعث عصبانیت گربه گردد.

موهای چین چیلا باید روزانه ۱۵ دقیقه برای جلوگیری از در هم پیچیدن و گره خوردن برس کشیده شود. به نواحی مانند زیر بغل، زیر دم وزیر شکم که بدلیل مالیده شدن خزها به هم امکان گره خوردن موها زیادتر است باید بیشتر توجه شود. اگر در تیمار این حیوان حتی برای دو سه روز کوتاهی کنید موهای حیوان در هم می‌پیچد و در اینصورت باید گربه بسیار صبوری داشته باشید که بتواند شانه زدن برای بازگرداندن موها به حالت اولیه را تحمل کند. در صورتی که گره‌های مو آنقدر زیاد و درهم پیچیده باشد که نتوان آنرا با شانه باز کرد باید موهای گربه را کوتاه کنید. برای اینکار باید به یک دامپزشک مراجعه کرد، دامپزشک معمولاً برای اینکار از بیهوشی عمومی استفاده می‌کند. عده‌ای از صاحبان و پرورش‌دهندگان این حیوان برای کم کردن زمانی را که صرف حیوان می‌کنند در ابتدای هر سال موهای حیوان خود را کوتاه می‌کنند.

خصوصیات گربه چین چیلا

مشکلات سلامتی گربه چین چیلا

سلامت این حیوان نیز یکی از نکات مهم در نگهداری از آن است. اطراف چشم‌ها ممکن است چرک جمع شود در این صورت باید با یک دستمال نرم و تمیز چرک‌ها پاک شود. گرد و غبار یا جسم خارجی ممکن است باعث بسته شدن مجاری اشک شده و در نتیجه احتمال زخم قرنیه را بوجود آورد. در این مواقع باید به دامپزشک مراجعه کنید. این حیوان بدلیل لباس گرمی که بر تن دارد در محیط‌های سرد به راحتی زندگی می‌کند اما در نواحی گرم به مراقبت بیشتری نیازمند است.

Cardiomyopathy یک نوع بیماری قلبی است که در اوایل زندگی گریبان‌گیر حیوان شده و معمولاً کشنده است. بیماری‌های کلیوی معمولاً بین ۳ تا ۱۰ سالگی گریبان‌گیر این حیوان شده و معمولاً کشنده هستند. یبوست یکی دیگر از بیماری‌های این حیوان است، پرورش‌دهندگان این حیوان معمولاً توصیه می‌کنند که در دو وعده غذایی این حیوان در هفته از روغن یا مارگارین استفاده شود در صورتی که این بیماری در حیوان مزمن شده باشد می‌توانید از غذاهای آماده‌ای که دامپزشک پیشنهاد می‌کند استفاده کنید.

چین چیلا در هر زایمان حدود چهار بچه به دنیا می‌آورد که بچه گربه‌ها در ابتدا با نقاط تیره‌ای بر پوست به دنیا می‌آیند که با بیشتر شدن سن ممکن است روشن‌تر شوند.

خلق و خوی گربه چین چیلا

چین چیلا یک حیوان ایده آل برای نگهداری در خانه و آپارتمان است چرا که ترجیح می‌دهد اکثر روز را در خانه بماند. موهای بلند تن این حیوان درپایان زمستان شروع به ریختن می‌کند. در این موقع شانه نمودن روزانه موها باعث کم شدن مقدار این موها در محیط خانه می‌شود. این موها به لباس‌ها و اسباب اثاثیه خانه می‌چسبد. یک نکته مهم اینست که صاحب این حیوان نباید از البسه و اثاثیه سیاه استفاده کند.

افراد مسن می‌توانند صاحبان ایده‌آلی برای این حیوان باشند و معمولاً تعداد زیادی از این حیوان توسط این افراد خریداری می‌شود چراکه آنها وقت بیشتری برای رسیدگی به حیوان داشته و به دوستی خونگرم نیاز دارند.

نام های دیگر Chinchilla
اصل و نسب انگلستان
اندازه متوسط
پوشش بلند و پشمالو
طول عمر 14-12 سال
خلق و خو آرام، متین و مهربان. گربه‌ای بسیار وفادار که با یکی از اعضای خانواده بسیار انس می‌گیرد.
وزن جنس نر: 5/5-5 کیلوگرم
جنس ماده: 5-4 کیلوگرم
رنگ ها سفید، زرد، طلایی و نقره ای
آراستن مو حداقل هر هفته نیاز به آراستن دارد.

گربه چین چیلا

منبع: سایت دامپزشکان - مرکز علمی آموزشی خبری دامپزشکی


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی