رفع مشکلات بهداشتی پرورش دام با مصرف خوراک صنعتی

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از خبرگزای موج؛ رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: استفاده از خوراک صنعتی می‌تواند در پایان دادن به بسیاری از مشکلات صنعت دام و طیور موثر باشد.

علیرضا رفیعی‌پور، رییس سازمان دامپزشکی کشور در مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه خوراک دام، طیور و آبزیان، با اشاره به شروع عملیات ردیابی از مزرعه تا سفره اظهار کرد: اجرای این طرح در دستور کار قرار دارد و تحقق آن با اتوماسیون و صنعتی شدن ممکن می‌شود.

وی افزود: معنای پروانه بهداشتی و بهره‌برداری که به تولیدکنندگان داده می‌شود این است که مصرف‌کننده نهایی متوجه شود محصولی که مصرف می‌کند از مزرعه تا چرخه مصرف، تحت کنترل و نظارت است.

این مقام مسئول ادامه داد: محصولات تراریخته نیز در تولیدات صنعتی به سهولت قابل رهگیری و کنترل است. رفیعی پور با بیان اینکه حاکمیت به دنبال سیاست‌گذاری‌هایی است که تولیدات بخش خوراک به سمت صنعتی شدن حرکت کند، افزود: در این صورت در آینده مخاطرات بهداشتی ایجاد نخواهد شد.

به گفته وی؛ برای کمک به افزایش امنیت غذایی در کشور ایجاد زنجیره‌هایی که بتوانند اطلاعات خود را برای افزایش بهره‌وری و تولید محصول سالم‌تر در اختیار یکدیگر قرار دهند، ضروری است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه ۷۰درصد هزینه‌های تولید فرآورده‌های خام دامی مربوط به خوراک دام است، افزود: با صنعتی شدن این بخش می‌توان ضریب تبدیل را بالا برد که در نتیجه هزینه‌های تولید فعالان بخش خصوصی کاهش می‌یابد.

این مقام مسئول با اشاره به مقاومت آنتی‌بیوتیک‌ها در دام و طیور گفت: در شکل غیرهدفمند تولید خوراک دام و طیور امکان ردیابی آنتی‌بیوتیک‌ها وجود ندارد. ممکن است مقاومت آنتی‌بیوتیکی در بدن دام ایجاد شده و یا با باقی ماندن آنتی‌بیوتیک در محصولات مواجه شویم که همه اینها درنهایت برای سلامت جامعه مخاطره‌آمیز است.

رفیعی پور در پایان گفت: استفاده از خوراک صنعتی می‌تواند در پایان دادن به بسیاری از این مشکلات موثر باشد.