ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2428
بازدید: 1213
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۲/۴ ساعت: 11:07:39 AM

ظرفیت بالای خوزستان برای صادرات دام

نایب رئیس مجمع ملی صادرات دام زنده و گوشت ایران گفت: استان خوزستان هم‌اکنون ظرفیت صادرات یک‌میلیون راس دام زنده سبک به کشورهای همجوار را دارد.

ظرفیت صادرات دام خوزستان

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از ایرنا؛ نایب رئیس مجمع ملی صادرات دام زنده و گوشت ایران گفت: استان خوزستان هم‌اکنون ظرفیت صادرات یک‌میلیون راس دام زنده سبک به کشورهای همجوار را دارد.

خلیل کریمی نسب در اهواز با اشاره به ممنوعیت دام زنده از گمرکات استان افزود: چنانچه گره صادرات دام زنده سبک باز نشود دامداران خوزستان متضرر خواهند شد.

وی گرانی گوشت را مرتبط با صادرات دام ندانست و افزود: هم‌اکنون که صادرات دام زنده سبک و سنگین طبق بخشنامه اخیر دولت ممنوع است قیمت گوشت در کشور بالا است بنابراین نباید گرانی گوشت گرم را با صادرات دام گره زد.

کریمی نسب، گرانی نهاده‌های دامی و واسطه‌گری را از علل گرانی گوشت در کشور بیان کرد.

نایب رئیس مجمع ملی صادرات دام زنده و گوشت ایران با بیان اینکه بسیاری از صادرکنندگان دام زنده استان خوزستان بلاتکلیف هستند و نتوانسته‌اند به تعهدات خود درقبال تجار خارجی عمل کنند، افزود: توقف یکباره صادرات دام زنده با توجه به مازاد بودن آن در کشور، به دامدار و صادرکنندگان آسیب زده و می‌زند.

بخشنامه واردات گوشت منجمد سد قاچاق

کریمی نسب با اشاره به بخشنامه اخیر دولت در خصوص واردات گوشت منجمد در قبال صادرات دام زنده گفت: این بخشنامه روند قاچاق و خروج غیرقانونی دام از کشور را متوقف کرده است.

وی آمادگی مجمع ملی صادرات دام زنده و گوشت ایران را برای واردات رسمی گوشت قرمز منجمد اعلام و ابراز امیدواری کرد با عملی شدن بخشنامه اخیر دولت بتوان صادرات دام را از سرگرفت.

کریمی نسب با بیان اینکه صادرات دام زنده چرخه اشتغال در بنادر اروندکنار، چوئبده، آبادان و شادگان را به حرکت در می آورد افزود: هم‌اکنون بسیاری از لنج‌های این چهار بندر به علت توقف صادرات دام غیرفعال شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه نباید جلوی صادرات را گرفت و این خواسته اصلی بازرگانان و صادرکنندگان دام است افزود: قانون صراحت دارد که نباید جلوی صادرات قانونی کشور گرفته شود چون این مساله سبب می شود تا بازارهای هدف از دست رفته و در اختیار رقبای سرسخت ما قرار گیرد.

کریمی نسب افزود: با توجه به شعار حمایت از کالای ایرانی، صادرات کالا بخش اصلی حمایت از کالای ایرانی و ورود کالای ایرانی به بازار جهانی و کشورهای همسایه است.

ممنوعیت واردات دام ایران از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس

نائب رئیس مجمع ملی صادرات دام زنده و گوشت ایران با اشاره به ممنوعیت واردات دام زنده از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس بجز عمان و قطر گفت: کشورهای حوزه خلیج فارس به خصوص کویت 'مانیفست' ایران را نمی‌پذیرند ولی می‌توان با صادرات دام زنده ایران به کشور عمان و صادرات مجدد آن، این گره را باز کرد.

وی با اشاره به روابط خوب اقتصادی ایران با 2 کشور عمان و قطر اظهار کرد: بازار قطر با توجه به تحریم‌های اخیر، ظرفیت خوبی برای جذب دام صادراتی ایران دارد بنابراین باید از این فرصت برای حضور در بازار قطر استفاده کرد.

به تازگی نخستین محموله دام زنده خوزستان با 2هزار راس دام سبک از بندر شادگان به عمان صادر شد.

پیش از ممنوعیت دام زنده، بنادر آبادان و چوئبده در امر صادرات دام فعال و ده‌ها فروند لنج باری در مسیر کشورهای حوزه خلیج فارس در تردد بودند.


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی