میوه‌های مناسب برای سگ‌ها

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ علت قرار دادن میوه در جیره غذایی سگها باوجود اعتقاد بیشتر افراد به این نکته که سگ‌ها به شدت گوشتخوار هستند، در واقع آنها در گروه همه چیزخواران قرار دارند و توانایی مصرف انواع مختلف مواد گیاهی را دارا می‌باشند حتی در حیات وحش.

میوه‌ها مواد غذایی انرژی‌زایی در جهان طبیعی می‌باشند، میوه‌ها دارای قند‌های ساده هستند که این قندها می‌توانند یک جریان انرژی را در حالی که شیرین و لذت‌بخش است به سگ انتقال دهد. شما می‌توانید این نیاز سگ را با افزودن مقدار کمی میوه در جیره غذایی روزانه به عنوان یک میان وعده تامین سازید. همانطور که میوه‌ها برای سلامتی بدن انسان لازم می‌باشند و فواید زیادی را دربر دارند برای سگ‌ها نیز این چنین است.

میوه‌ها دارای فیبر، انواع مواد شیمیایی، معدنی و ویتامین‌ها می‌باشند که خواص ضد سرطانی، ضد باکتریایی برای سگ‌ها دارند و سطح دفاعی بدن را بالا برده و از پیری زودرس، شب کوری، مشکلات تروئید، بیماری‌های قلبی و... آنها جلوگیری به عمل می‌آورند.

چگونگی قرار دادن میوه در جیره غذایی سگ‌ها

سگ‌ها می‌توانند میوه را به صورت تازه و هم به صورت خشک شده مصرف کنند. میوه‌های خشک مناسب برای سگ‌ها انجیر، خرما و آلو می‌باشد که منبع طبیعی خوبی از پتاسیم هستند. میوه‌های تازه که اغلب خوردنشان برای سگ‌ها بسیار لذت‌بخش است انواع توت‌ها و خربزه، هندوانه و طالبی می‌باشد.

بیشتر بدانیم:

با تغذیه مناسب سگ آشنا شوید

خطرناکترین غذاها برای سگ

چرا خوردن شکلات سگ‌ها را می‌کشد؟

توصیه‌های مهم

میوه‌ها نقش غذای اصلی و حتی مکمل‌های غذایی را ندارند بلکه تنها به عنوان یک میان وعده کوچک و به صورت گاه به گاه در اختیار سگ قرار می‌گیرند و می‌توان از چند تکه کوچک آنها به عنوان تشویقی در زمان تمرین استفاده کرد.

از آنجایی که هضم میوه‌ها می‌تواند برای سگ دشوار باشد، برای هضم کامل و جلوگیری از مشکلات دستگاه گوارش، بهتر است که میوه‌ها همراه با وعده غذایی به سگ داده نشود.

میوه‌ها برای هضم به آنزیم‌های گوارشی خاصی نیاز دارند، این آنزیم‌های مختلف تجزیه گوشت و سبزیجات را نیز بر عهده دارند به همین علت اگر سگ همزمان با غذای روزانه میوه نیز مصرف کند آنها به طور کامل هضم نمی‌شوند و شیرینی هضم نشده میوه‌ها در معده باقی می‌ماند و باعث رشد باکتری‌های مضر می‌شود که می‌توانند به دستگاه گوارش و دیگر قسمت‌های بدن آسیب برسانند.

اگر غذای روزانه سگ ترکیبی از گوشت و سبزیجات است بهتر است که میوه یک ساعت قبل از غذا یا حداقل دو ساعت بعد از خوردن غذا در اختیار سگ قرار گیرد.

به یاد داشته باشید بیشتر میوه‌ها برای سگ‌ها سمی شناخته شده‌اند درصورتی که این سم تنها در هسته، دانه، ساقه و برگ و پوست میوه‌ها یافت می‌شود. مانند: سیب، هلو، زردآلو، گیلاس، گلابی، پرتقال و.. خوردن این میوه‌ها به خودی خود برای سگ‌ها هیچ خطری ندارد، بلکه خطر در سم سیانید موجود در ساقه، برگ و هسته این میوه‌ها است که باید حتما برای خوردن سگ جدا شوند.

همچنین مواد شیمیایی ضد آفت که می‌تواند از هر میوه غیرسمی، میوه سمی بوجود آورد، پس شتسشوی میوه‌ها یکی از نکات بسیار مهمی است که صاحبان باید حتما به آن توجه داشته باشند.

شما به عنوان یک صاحب باید شدیداً بر فعالیت‌ها و عادات غذایی سگ خود دقت داشته باشید. اگر می‌خواهید به جیره غذایی روزانه سگ خود میوه‌ای جدید اضافه کنید، هیچ‌گاه نباید با مقدار زیاد شروع کنید، بلکه این آشنایی باید با تعداد و مقدار بسیار محدود آغاز گردد زیرا سگ‌ها معده‌ای حساس دارند و ممکن است واکنش‌هایی مانند درد شکم، اسهال و نفخ را نشان دهند.

برخی از سگ‌ها ممکن است نسبت به خوردن گروهی از میوه‌ها آلرژی داشته باشند، ایجاد آلرژی نه به نوع میوه مربوط است و نه به نژاد سگ. اگر شما دو سگ از یک نژاد در منزل داشته باشید و به هردو از یک میوه بدهید ممکن است یکی از سگ‌ها بدون هیچ مشکلی از خوردن میوه لذت ببرد و دیگری علائم آلرژی را نشان دهد. نشانه‌های آلرژی خارش پوست، آبریزش بیش از حد معمول، اسهال است. در این زمان تنها کافی است که شما یک هفته مصرف آن نوع از میوه را قطع کنید.

برای جلوگیری از بوجود آمدن حالت‌های شدید آلرژی در سگ، بهتر است ابتدا تکه‌ای بسیار کوچک از میوه را به سگ بدهید، بعد از 15 تا 20 دقیقه اگر تغییری در شرایط جسمی سگ مشاهده نکردید یعنی آن میوه هیچ عوارض جانبی برای سگ شما به همراه نداشته و آن زمان است که می‌توانید میوه مورد نظرتان را به صورت روزانه در اختیار سگ قرار دهید.

سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها به مواد مغذی موجود در میوه‌ها نیاز دارند و شما باید به عنوان یک صاحب بدانید که چه میوه‌هایی برای سگ شما مناسب می‌باشد.

منبع  سایت بیمارستان دامپزشکی پایتخت