تلاش برای تثبیت بازار مرغ و گوشت

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از تسنیم، علیرضا ولی با اشاره به اینکه گوشت مرغ به اندازه کافی تولید و مازاد نیز خریداری می‌شود، افزود: شرکت پشتیبانی امور دام به منظور حمایت از مرغداران و ایجاد ثبات در بازار گوشت مرغ مازاد تولید را خریداری و نهاده‌های مورد نیاز مرغداران را با قیمت مناسب توزیع می‌کند.

وی گفت: ذخایر موجود به اندازه کافی است و حتی بیشتر از آنچه که دولت تکلیف کرده است خریداری کردیم تا در آینده در صورت شیوع احتمالی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تقاضای بازار را پاسخ دهیم.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: هم‌اکنون بازار گوشت مرغ با ثبات است و هر کیلوگرم گوشت مرغ با میانگین قیمت 7500 تا 7800 تومان عرضه می‌شود. بنابراین توزیع گوشت مرغ منجمد متوقف شده است.

ولی گفت: 23هزار واحد مرغداری فعال در کشور داریم که نهاده‌های مورد نیاز تولید این واحدها را تأمین کردیم.

وی تصریح کرد: گرچه مرغداران از وضعیت نهاده‌های تولید شامل کنجاله سویا و ذرت رضایت چندانی ندارند اما با توجه به توزیع نهاده‌ها با قیمت‌های حمایتی در تولید مشکل چندانی ندارند.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: این شرکت در 9 ماه امسال بیش از دومیلیون تن کنجاله سویا ، ذرت و جو در واحدهای مرغداری و دامداری توزیع کرده است.

ولی گفت: شرکت پشتیبانی امور دام هیچ محدودیتی در تأمین نهاده‌های دامی برای تشکل‌ها و اتحادیه‌ها ندارد.

وی تأکید کرد: با اجرای طرح توزیع نهاده‌های مورد نیاز واحدهای مرغداری و دامداری و افزایش عرضه این نهاده‌ها دست دلالان و واسطه‌ها از بازار کوتاه شده است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: در چند ماه گذشته به منظور حمایت از مرغداران و دامداران نهاده‌ها با قیمت کمتر از بازار عرضه می‌شود.

ولی ادعای برخی از افراد را درخصوص ایجاد رانت در واردات نهاده‌ها تکذیب کرد و گفت: تمام متقاضیان و بازرگانان بخش‌های دولتی و خصوصی می‌توانند بدون مراجعه به وزارت جهاد کشاورزی و با رعایت موازین و دستورالعمل‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای برای واردات نهاده اقدام کنند.

وی افزود: هم اکنون بیش از 90 نفر در زمینه واردات نهاده‌های مورد نیاز مرغداران و دامداران و 90 نفر نیز در زمینه واردات گوشت قرمز فعال‌اند.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام تصریح کرد: معتقدم در زمینه تأمین نهاده‌ها و تنظیم بازار گوشت مرغ و گوشت قرمز دولت باید کنار برود و این مهم را به بخش خصوصی واگذار کند و ما تلاش داریم این وظایف را دراختیار بخش خصوصی قرار دهیم .

ولی علت افزایش قیمت نهاده را مشکلات ارزی و تأخیر در ترخیص محموله‌های وارداتی دانست و افزود: هم اکنون 800هزار تن محموله ذرت و 500هزار تن محموله کنجاله سویا خریداری شده است و از بندر ترخیص می‌شود.

وی تصریح کرد: به علت مدیریت و کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان سخت‌گیری‌های قرنطینه‌ای افزایش یافته است. بنابراین ترخیص محموله نهاده‌های وارداتی که تا پیش از این در شبانه روز 15 تا 20هزار تن انجام می‌شد درحال حاضر در شبانه روز به کمتر از 5هزار تن کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام درباره بازار گوشت قرمز گفت: روزانه 100 تن گوشت وارداتی از کشورهای آسیای میانه و استرالیا وارد و در میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع می‌شود و درحال حاضر جلوی روند افزایش قیمت گرفته شده و قیمت گوشت قرمز رو به کاهش است.

ولی تأکید کرد: تا زمانیکه بازار گوشت قرمز به ثبات برسد در بازار می‌مانیم.