شکایت از افزایش قیمت نهاده‌های دامی

به گزارش «سرویس اقتصاد داخلی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسن رکنی در واکنش به افزایش بی رویه قیمت نهاده‌های اصلی دام و طیور از دستگاه‌های نظارتی و ذی ربط خواست به این موضوع ورود پیدا کرده و قیمت این نهاده‌ها را به صورت کارشناسی شفاف کنند تا این محصولات با قیمت منطقی در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد.

وی با اعتراض به این که ذرت کیلویی۹۰۰ تومانی نباید به قیمت هر کیلو ۱۰۰۰ تومان عرضه شود، افزود: این افزایش قیمت بی‌رویه موجب ضرر و زیان تولیدکنندگان و افزایش قیمت محصول نهایی طیور و دام می‌شود.

رکنی با بیان این که نزدیک به دو ماه پیش، وقفه‌ای در تخصیص ارز مبادله‌ای نهاده‌های ذرت و کنجاله سویا اتفاق افتاد، اظهار داشت: خوشبختانه دولت سریع به این موضوع رسیدگی و ارز مبادله با پیگیری‌های جدی وزارت جهاد کشاورزی برای واردات این نهاده‌ها اختصاص پیدا کرد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اذعان به این که دولت از طریق اختصاص ارز مبادله‌ای به نهاده‌های اصلی دام و طیور، حمایت‌های وسیع و لازم را از تولیدکنندگان دام و طیور انجام می‌دهد، در توضیحی بیشتر گفت: گاهی حلقه‌های واسط بین، تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان از مبادی ورودی تا واحد‌های تولیدی به گونه‌ای عمل می‌کنند که منافع آنها بر مصالح و نیاز غذایی مردم سایه می‌اندازد.

وی درباره میزان تخصیص ارز مبادله‌ای به نهاده‌های ذرت و کنجاله سویا تصریح کرد: برای هر کشتی به میزان باری که از این محصولات دارد، ارز مبادله‌ای اختصاص می‌یابد و از این‌رو دستگاه‌های نظارتی باید مشخص کنند واردکنندگانی که کشتی‌های ۵۰ و ۶۰ هزار تنی نهاده دام و طیور وارد کشور می‌کنند چرا این محصول را با قیمت بالاتر از بازار به تولید کنندگان عرضه می‌کنند.

رکنی با اشاره به فعالیت ۲۳هزار واحد طیور در کشور اظهار داشت: شرکت پشتیبانی امور دام کمتر از ۱۵درصد نیاز نهاده‌های تولید کنندگان را تامین می‌کند و ۸۵درصد واردات توسط بخش خصوصی انجام می‌گیرد.

وی افزود: آنچه که مربوط به وظایف شرکت پشتیبانی امور دام است، انجام شده و اخیرا به منظور تعدیل قیمت نهاده‌های دام و طیور و تقویت تشکل‌ها تصمیم گرفته شده که بخشی از نهاده‌های مورد نیاز به طور مستقیم توسط شرکت پشتیبانی امور دام در اختیار تشکل‌ها قرار گیرد و آنها هم نیاز تشکل‌های استان‌های مختلف را بر طرف کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که نزدیک به ۲۶ تا ۲۷ کیلوگرم گوشت مرغ به طور سرانه در سبد غذایی مردم قرار می‌گیرد، گفت: این محصول در تامین پروتئین مورد نیاز مردم نقش مهمی دارد و حمایت دولت از تولید گوشت مرغ برای بهبود سبد غذایی مردم موثر است.

وی ادامه داد: تولیدکنندگان طیور با استرس‌ها و مشکلات متعددی برای تولید روبرو هستند ضمن آن که حاشیه سود آنها بسیار کم است و افزایش ناگهانی قیمت نهاده‌ها موجب ضرر و زیان این قشر زحمتکش می‌شود.

رکنی در مورد تولید نهاده‌های دام و طیور در داخل کشور نیز تصریح کرد: سالانه پنج تا شش میلیون تن ذرت وارد کشور می‌شود و ذرت و کنجاله سویایی که در داخل تولید می‌کنیم پاسخگوی نیاز خوراک بخش دام و طیور ما نیست و یکی از برنامه‌های بلند مدت معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، تولید غلات و دانه‌های روغنی است تا بتوانیم در افق آینده بخش بیشتری از نیاز کشور را در داخل را تامین کنیم.