مرغ و خروس نژاد سلطان SULTAN FOWl

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ موطن اصلی نژاد مرغ و خروس سلطان (SULTAN FOWI)، کشور ترکیه می‌باشد و تاریخ و فرهنگ کشور ترکیه قدمت زیادی دارد به طوری که در زمان امپراطوری عثمانی مرغ و خروس سلطان بین سلاطین و پادشاهان عثمانی بسیار محبوب بوده و از آنها در کاخها و باغ‌های سلطنتی خود به عنوان پرنده اشرافی و زینتی نگهداری می‌کردند از اینرو مرغ و خروس سلطان با نام (مرغ وخروس عثمانی) نیز در گذشته شهرت داشته است.

نژاد مرغ و خروش موردنظر خود را بیابید.

مرغ و خروس نژاد سلطان از گران‌بهاترین، با ارزش‌ترین و نادرترین نژادهای مرغ و خروس زینتی در دنیا به شمار می‌رود مرغ و خروس سلطان در سال ۱۸۵۴ برای اولین بار به کشور انگلستان راه یافت و رنگ اصلی آن سفید یکدست بوده و می‌باشد

از آنجایی که پادشاهان عثمانی در کاخ‌های خود مرغ و خروس سلطان نگهداری می‌کردند و از آن به عنوان زیور آلات، کالای زینتی و اشرافی استفاده می‌کردند به طوری که نگهداری آنها در کاخ سلاطین عثمانی به افسانه تبدیل شده بود، این نژاد مرغ با نام‌های “سلطان مرغان”، “مرغان سلطان”، “مرغان قصر”، “مرغان سلاطین” و بیشتر به “مرغ وخروس سلطان” شهرت یافتند.

نام سلطان برگرفته از نام ترکی (Taook)  که ترجمه انگلیسی آن (سلطان) می باشد است.

ماکیان نژاد سلطان

مرغ و  خروس نژاد سلطان از لحاظ خصوصیات ظاهری، فرم، آرایش پر و بال و کاکل بسیار منحصر به فرد است به طوری که این نژاد مرغ و خروس زینتی را نسبت به نژادهای دیگر مرغ و خروس زینتی متمایز می‌کند تا جایی که مرغ و خروس نژاد سلطان محبوب‌ترین نژاد بین پرورش‌دهندگان مرغ وخروس زینتی و دوستداران و طرفداران نگهداری از مرغ و خروس‌های زینتی به شمار می رود. امروزه مرغ و خروس سلطان اصیل، مرغوب و خالص از گران‌بهاترین نژاد مرغ و خروس زینتی می‌باشد.

خصوصیات ظاهری نژاد مرغ و خروس سلطان

مرغ سلطان داری شانه به شکل(V)، سینه بزرگ، ریش و تاج پرپشت و انبوه، بال‌ها بلند که تاحدی ران‌ها را می‌پوشاند، پاها راست و پوشیه شده از پر انبوه و در هر پا دارای ۵ انگشت می‌باشد. مرغ و  خروس سلطان اصیل به رنگ سفید می‌باشد و دارای ران‌های تکه تکه آبی است.

ولی به علت آمیزش با مرغان لهستانی، رنگهای سیاه وسفید، آبی و… نیز موجود است.

وزن در خروس سلطان ۶ پوند (۳کیلوگرم) و درمرغ‌های سلطان ۴ پوند (۲کیلوگرم) است.

نژاد سلطان بسیار آرام است و نسبت به رطوبت بالا حساس است.

سلاطین ماکیان (مرغ سلطان) درسال ۱۸۶۷توسط یک زن که مالک جوجه سلطان به رنگ سفید بود به امریکا راه یافت و در سال ۱۸۷۴ توسط انجمن طیور آمریکا به ثبت رسید.

پرورش‌دهندگان اولیه نژاد مرغ سلطان، وی را با نژاد مرغ لهستانی در آمیختند که حاصل آن مرغان سلطان امروزی می‌باشد.

تغذیه

غلات و انواع دان‌ها (دان مرغداری و کنسانتره) و سبزیجات تازه.

تغذیه مرغ و خروس سلطان

محل نگهداری

مرغ سلطان بسیار آرام بوده و می‌توان از وی حتی در فضای کم نگهداری کرد، فضای مناسب نگهداری برای یک جفت از این نژاد حداعقل ۱۰ مترمربع به بالا می‌باشد که برای فعالیت زیستی، زادآوری و نیز حفظ سلامتی این ماکیان مناسب است.

توجه در صورتی که فضای محل نگهداری از مرغ و خروس سلطان کوچک می‌باشد بهتر است ارتفاع ۱۵۰ سانتیمتر در نظر گرفته شود تا از پر وبال زدن و پرواز وبرخورد با دیواره‌های قفس وشکستگی وصدمه دیدن پرهای پرنده جلوگیری شود.

مناسبترین بستر برای ماکیان نژاد سلطان

بستر پوشیده شده از ماسه، پوشال چوب، علوف خشک یا بستر توری و… می‌باشد که برای حفظ سلامتی پرها به خصوص پرهای نواحی پا و جلوگیری از رطوبت مناسب است.

سن بلوغ: در حدود۶ ماهگی.

تعداد تخمگذاری: ۱۸۰تخم در طول سال.

خصوصیات مرغ و خروس سلطان

منبع: سایت پرنده جنگل   junglebird.ir