نژاد سگ پودل

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگهای پودل در سه اندازه متفاوت یافت می‌شوند: - پودل مینیاتور (Poodle-Miniatur) - پودل استاندارد (Poodle-Standard)، - عروسکی (poodle-Toy) پیکر هر سه اندازه در رنگهای سفید، سیاه، قهوه‌ای، کرم وخاکستری وجود دارد. برخی از آنها دارای پوستی صورتی رنگ و برخی خاکستری، نقره‌ای و کرم هستند. این سگ ذاتاً باهوش بوده و توانایی زیادی در آموختن دارد. موها در این نژاد سیمی مانند بوده و شامل یک ردیف موهای فر خورده و ضخیم در سطح و موهای پشم مانند و نرم در زیر می‌باشد. نژادی است بسیار فعال، باهوش و با ظاهری مغرور. سگی است پر سر و صدا. آرایش موهای آن می‌بایست صحیح و در صورت شرکت در نمایش بصورت استاندارد صورت گیرد.

خلق و خوی سگ پودل

پودل نژادی شاداب، مغرور و حساس است و استعداد زیادی در آموختن دارد. این نژاد راه و روش‌ها را به خوبی می‌آموزد و برای آموزش در سیرک ایده‌آل است. برخی از صاحبان این سگ ادعا می‌کنند که پودل می‌تواند معنای کلمات را درک کند! پودل از تنها ماندن عذاب می‌کشد و با غریبه‌ها زیاد خو نمی‌گیرد برهمین اساس بهتر است تا در زمان تولگی آنرا اجتماعی کرد. با سایر سگها و حیوانات مهربان است.

سگ پودل

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (7-8) ک.گ ، در ماده‌ها: (7-8) ک.گ 

ارتفاع در نرها: (28-38) س.م ، در ماده‌ها: (28-38) س.م

مشکلات سلامتی پودل

طول عمر زیاد دارد. بیماری‌های ژنتیکی شایع است. بیماری شبکیه چشم پیش‌رونده که می‌تواند موجب نابینایی گردد. آلرژی پوستی در این نژاد شایع است بخصوص حساسیت به شامپو، قیچی و رنگ مو (برای نمایش). از دیگر بیماری‌ها می‌توان به عفونت چشم و بینی اشاره کرد که با ریزش آب از بینی همراه می‌باشد. دیابت و بیماری قلبی نیز شایع است.

آراستن پودل

شرایط نگهداری نژاد پودل

برای زندگی آپارتمانی ایده‌آل است. در خانه فعال و پر جست و خیز می‌باشد و نیازی به حیاط برای نگهداری ندارد.

فعالیت بدنی

به پیاده روی علاقه دارد اصولاً دویدن در محیطی آزاد و امن آنها را در شرایط بدنی متعادلی حفظ خواهد کرد. اصولاً نوع مینیاتور آن به فعالیت بدنی کمتری نسبت به انواع دیگر نیاز دارد.

طول عمر

در حدود 12-15 سال.

نگهداری سگ پودل

آراستن پودل‌ها

به آراستن زیادی نیاز دارد. بصورت منظم باید استحمام شود و ناخن‌هایش را باید هر شش تا هشت هفته کوتاه کرد. گوشها باید مرتبا بازدید شود تا از عدم عفونت آن اطمینان حاصل کنید و گاهی اوقات نیز لازم است که موهای داخل گوش کوتاه شود. ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است و برای آنهایی که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند مناسب می‌باشد.

تاریخچه سگ نژاد پودل

به نظرمی‌رسد که منشأ این نژاد آلمان است و در این کشور تحت عنوان Pudel نامیده می‌شده است. با این وجود این نژاد بعنوان سگ ملی در فرانسه و بعنوان آورنده اشیاء و یا سگ سیرک و با نام Coniche یا سگ مخصوص شکار مرغابی مورد توجه بوده است. بدون شک منشأ پودل سگ‌هایی بوده‌اند که شکار را از آب گرفته و می‌آوردند.

گروه

سگ‌های آمیخته با تفنگ - سگ‌های غیر ورزشی.

نگهداری پودل

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا

پودل مینیاتور
پودل مینیاتور ((--Poodle-Miniatur))--
پودل استاندارد
پودل استاندارد ((--Poodle-Standard))--
پودل عروسکی
پودل عروسکی ((--poodle-Toy))--