ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1926
بازدید: 19188
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۵/۱۴ ساعت: 9:48:01 AM

مرغ و خروس نژاد مینیاتوری یا سبرایت (SEBRIGHT FOWL)

مرغ و خروس نژاد مینیاتوری یا سبرایت (SEBRIGHT FOWL) از ماکیان از دسته مرغ و خروس‌های انگلیسی محسوب می‌شوند ولی از لحاظ تجاری توجیه اقتصادی نداشته و به عنوان مرغ و خروس زینتی مورد اقبال زیادی هستند.

مرغ و خروس مینیاتوری یا سبرایت

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ این نژاد از ماکیان از دسته مرغ و خروس‌های انگلیسی محسوب می‌شوند ولی از لحاظ تجاری توجیه اقتصادی نداشته و به عنوان مرغ و خروس زینتی به خصوص در بین مردم انگلیس مورد اقبال زیادی هستند. از خصوصیات مرغ و خروس سبرایت به عنوان پرنده زینتی می‌توان به چشم‌های زیبای آن اشاره کرد.

بر اثر تلاش‌های سر جان سبراگت، کلوب سبرایت در سال ۱۸۰۰ میلادی تاسیس شد و در نتیجه تلاش‌های بی پایان در امر تکثیر، پرورش و اصلاح نژاد، مرغ و خروس نژاد سبرایت به وجود آمد از این رو نام سبرایت را بر این نژاد نهادند.

مرغ و خروس نژاد سبرایت (سبراگت) که به نام مرغ و خروس مینیاتوری و جنگجوی سبرایت و سبرایت جنگلی شهرت یافته است. این نژاد زیبا دارای جثه کوچک و بسیار سریع، چابک و شلوغ می‌باشد، خروس‌های این نژاد همواره با دیگر خروس‌ها و حتی خروس‌های نژاد‌های بزرگتر از خودشان بر سر قلمرو و مرغ‌ها به نزاع می‌پردازند از این رو به وی لقب جنگجو داده‌اند.

مرغ و خروس سبرایت طلایی

نژاد مرغ و خروس سبرایت (مینیاتوری) دو واریته اصلی به نام سبرایت نقره‌ای که به رنگ سفید به همراه خطوط سیاه می‌باشد و سبرایت طلائی که به رنگ قهوه‌ای براق به همراه خطوط سیاه می‌باشد، داراست البته پرورش‌دهندگان این نژاد توانسته‌اند با تکثیر انتخابی جهش‌های رنگی مختلفی از این نژاد به وجود آورند.

مرغ سبرایت یا مینیاتوری نقره‌ای

مرغ سبرایت یا مینیاتوری نقره‌ای

خروس سبرایت نقره ای

خصوصیات ظاهری مرغ و خروس مینیاتوری

مرغ و خروس نژاد سبرایت دارای جثه کوچک است، وزن خروس سبرایت ۸۰۰ گرم و مرغ سبرایت در حدود ۶۵۰ گرم می‌باشد و دارای خصوصیاتی همچون تاج گلسرخی (چهل تاج)، تاج گوشتی است که در جلو پهن است و با شیب تندی به عقب باریک می‌شود. همچنین این نژاد در بین تمام ‌نژادهای زینتی زیباترین چشم‌ها را دارا است.

محل نگهداری نژاد سبرایت

جهت نگهداری مرغ و خروس سبرایت بستری پوشیده از کاه و پوشال و یا خاک دستی است و حداعقل فضا جهت نگهداری از این نژاد ۶ متر مربع می‌باشد.

توجه: در صورتی که محل نگهداری از مرغ و خروس کوچک می‌باشد، بهتر است ارتفاع لانه در حدود ۱۵۰ سانتیمتر در نظر گرفته شود تا از بال زدن بی مورد پرنده و برخورد با دیواره‌های لانه و صدمه دیدن پرنده اجتناب شود.

خروس نژاد مینیاتوری یا سبرایت

تغذیه مرغ و خروس نژاد سبرایت

جهت تغذیه مرغ و خروس سبرایت می‌توان از انواع دانه غلات به خصوص دان صنعتی مرغداری، گندم، ارزن و… و کنسانتره و سبزیجات بهره برد.

سن بلوغ: ۶ ماهگی است.

تعداد تخمگذاری: در سال: ۱۲۰ تا ۱۸۰ تخم مرغ می‌باشد.

زمان در آمدن جوجه‌ها از تخم: ۲۰ تا ۲۱ روز بعد از خوابیدن مادر بر روی تخم‌ها می‌باشد.

منبع بعضی مطالب: ویکی پدیا.

گردآوری و تنظیم: پرنده جنگل junglebird.ir


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:0
انتشار یافته:2
Arash
۱۳۹۹ شنبه ۱۵ شهريور 1:02:16 AM
سلام اگه کسی از سبرایت سر در میاره لطفا بیاد کمکم کنه من دو جفت دارم فقط چندتا سوال دارم لطفا کمکم کنید @arash_2418 اینم ایدی تلگراممه لطفا بیاید و کمکم کنید
مهدی کاکانژاد
۱۳۹۹ سه شنبه ۵ فروردين 4:03:44 AM
سلام از کجا میتونم یک جفت نقره‌ای و یک جفت طلایی بخرم که بتونه‌ برام ارسال کنه و برسونه به دستم

عناوین اصلی