ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1832
بازدید: 1740
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۱ ساعت: 9:50:04 AM

کشف آنتی بیوتیکی جدید برای مبارزه با میکروب های مقاوم

پژوهشگران از کشف داروی جدیدی برای مبارزه با باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک‌‌ها خبر داده‌اند. افزایش چشمگیر کارآیی ونکومایسین در مقابله با باکتری‌ها.

کشف آنتی‌بیوتیکی جدید برای مبارزه با میکروب‌های مقاوم

به گزارش «سرویس اطلاعات دارویی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ پژوهشگران از کشف داروی جدیدی برای مبارزه با باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک‌‌ها خبر داده‌اند. افزایش چشمگیر کارآیی ونکومایسین در مقابله با باکتری‌ها.

موسسه تحقیقاتی اسکریپس Scripps در آمریکا گفته است که پژوهشگران این موسسه با تغییراتی در آنتی‌بیوتیک وانکومایسین Vancomycin داروی جدید ساخته‌اند که از سه راه مختلف بر باکتری‌ها اثر می‌کند و به این ترتیب، مانع از مقاومت آنها در برابر آنتی‌بیوتیک شود.

وانکومایسین حدود شصت سال است که برای بیماری‌های عفونی تجویز شده اما به تازگی باکتری‌ها نسبت به نوع متعارف آن مقاومت نشان داده‌اند.

موسسه اسکریپس گفته است که پزشکان می‌توانند نوع جدید این دارو را بدون نگرانی از مقاوم شدن باکتری‌ها در برابر آن به کار گیرند.

سازمان بهداشت جهانی باکتری‌های مقاوم نسبت به آنتی‌بیوتیک را بزرگترین تهدید نسبت به سلامت، امنیت غذایی و توسعه اقتصادی و اجتماعی در سطح جهانی توصیف کرده و گفته است که با مقاوم شدن میکروب‌ها نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های موجود، درمان بسیاری از بیماری‌ها با این داروها دشوار و حتی ناممکن خواهد شد و جهانیان را با وضعیتی مواجه خواهد کرد که از زمان کشف آنتی‌بیوتیک‌ها دیده نشده است.

انتی بیوتیک برای باکتریهای مقاوم

استفاده گسترده از آنتی‌بیوتیک‌ها باعث ظهور باکتری‌های مقاوم شده که به معنی خلع سلاح بشر در برابر میکروب‌هاست

به گفته کارشناسان، استفاده مکرر و بیش از اندازه از آنتی‌بیوتیک‌ها باعث جهش ژنتیکی و ظهور باکتری‌هایی می‌شود که این داروها بر آنها تاثیری ندارد. به عبارت دیگر، بشر به تدریج در برابر این باکتری‌ها خلع سلاح می‌شود.

دقت در استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها یکی از راه‌های جلوگیری یا در واقع، کُند کردن روند ظهور باکتری‌های مقاوم است اما در نهایت، پزشکان امیدوار بوده‌اند که داروهایی کشف شود که باکتری‌ها قادر نباشند در برابر آن مقاوم شوند.

به گفته پژوهشگران موسسه اسکریپس، مدت زمان مقاوم شدن باکتری‌ها نسبت به وانکومایسین نشان داد که این روند به سادگی صورت نمی‌گیرد. وانکومایسین به خاطر تاثیری که در نابودی باکتری‌ها داشته به "داروی جادویی" شهرت یافته و تحقیقات قبلی نیز نشان داده بود که می‌توان با تغییراتی در ساخت آن، بر کارآیی این دارو افزود.

نتیجه تحقیقات جدید که در نشریه گزارش‌های آکادمی ملی علوم منتشر شده حاکی از تغییر دیگری در این دارو است به نحوی که می‌تواند به شکلی جدید بر باکتری‌ها اثر بگذارد. به گفته پژوهشگران، در مجموع، تغییراتی که در وانکومایسین داده شده کارآیی آن را هزار برابر بیشتر و ادامه استفاده از این دارو را برای مدتی طولانی‌تر امکانپذیر کرده است.


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی