ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1636
بازدید: 7724
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱/۸ ساعت: 11:35:17 AM

بیماری سفیدک در ماهی

بیماری لکه سفید (ichthyophthirius multifiliis) که همراه با سیست‌های سفید کوچکی به قطر ۱ میلیمتر روی پوست، آبشش‌ها و باله‌ها ایجاد می‌شود و خارش و تنفس سریع و بی اشتهائی در ماهی نمودار می‌شود.

بیماری سفیدک در ماهی

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ بیماری لکه سفید (ichthyophthirius multifiliis) که همراه با سیست‌های سفید کوچکی به قطر ۱ میلیمتر روی پوست، آبشش‌ها و باله‌ها ایجاد می‌شود و خارش و تنفس سریع و بی اشتهائی در ماهی نمودار می‌شود. برای درمان آنها از حمام ۵ روزه محلول متیلن بلو در غلظت ۲ میلی‌گرم در لیتر و یا از محلول فرمالین بصورت غوطه‌وری در غلظت ۱ در ۱۵۰۰۰ بمدت ۱ ساعت در طول ۷ تا ۱۰ روز استفاده می‌شود.

 این بیماری بیشتر در فصل پائیز و زمستان اتفاق می‌افتد كه دلیل آن احتمالاً كم شدن فعالیت فتوسنتزی در آب و كم شدن ایمنی ماهی در اثر كاهش دما و عوامل دیگر می‌باشد. در مرحله پیشرفته، نقطه‌های سفید بسیاری سراسر بدن ماهی را می‌پوشانند. در این حالت، ماهی خود را به اشیاء داخل محیط آبی می‌مالد و سعی دارد تا انگل را از پوستش جدا كند. مدتی بعد، شدیداً بی‌حال شده و رفته رفته انگل‌ها با چشم غیرمسلح به صورت لكه‌های سفید تا یك میلی‌متر قطر بر روی پوست ماهی قابل رؤیتند.

این انگل روش زندگی دوره‌ای دارد. و برای تولیدمثل، ماهی‌ها را ترك می‌كند. پس از تولیدمثل، سوراخ بزرگی در پوست ایجاد می‌كند كه برای عفونت ثانویه باكتریایی یا قارچی باز است. انگل به كف مخزن رفته و یك پوشش ژله‌ای مانند به نام كیست در اطراف خودش ترشح می‌كند. درون این كیست به نوزادان بسیاری تقسیم می‌شود. سپس كیست می‌تركد و نوزادان یا Tomont بیرون می‌ریزند كه در حال شنای آزاد میزبان جدیدی را جستجو می‌كنند.

 زمان لازم جهت رشد یاخته در زیر پوست به دو عامل اصلی درجه حرارت و قدرت دفاعی بدن ماهی بستگی دارد. هر چه ماهی قوی و سالمتر باشد رشد یاخته به مراتب كندتر خواهد بود. در هر صورت، یك یاخته در درون جداره‌ای كه به دور خود می‌سازد می‌تواند طی 8 تا 24 ساعت بیش از 1000 یاخته به وجود آورد.

چرخه رشد انگل لکه سفید

درمان سفیدک در ماهی

می‌توان در مراحل ابتدایی با استفاده از روش افزایش درجه حرارت آب تا بیش از 30درجه سانتیگراد به مقابله با این بیماری پرداخت ولی در مراحل پیشرفته، وقتی كه انگل در پوست ماهی و یا در مرحله كیست است قابل درمان نمی‌باشد. جهت از بین بردن Ichthyophthirius، پیش از شكل‌گیری كیست و یا پس از تركیدن آن باید داروی اختصاصی به مخزن اضافه شود. به هنگام كاربرد دارو، گیاهان و ذغال اكتیو فیلتر را از مخزن خارج كنید.

معالجه سفیدک ماهی از طریق گرما: دما را به تدریج افزایش دهید، به طوری كه این افزایش از یك درجه سانتیگراد در ساعت فراتر نرود. هدف ایجاد شرایطی است كه ناقل بیماری یا قادر به حیات نباشد و یا حداقل قدرت تولیدمثل خویش را از دست بدهد.

برای ماهیان حساس به افزایش دما، از شیوه‌های درمان دارویی استفاده كنید. جهت سایر ماهی‌ها، افزایش 2 تا 3 درجه سانتیگراد طی 2 تا 3 روز بسیار مفید خواهد بود. این عمل جدا از نابودی بسیاری از ناقلین بیماری‌ها، سبب افزایش پادزهر لازم در خون شده و قدرت دفاعی بدن ماهی را افزایش می‌دهد. یكی از پیش‌شرط‌های لازم جهت درمان از طریق افزایش دما، تمیزی آب و اكسیژن كافی محلول در آب می‌باشد.

انگل سفیدک ماهی

معالجه سفیدک ماهی از طریق دارو: برای درمان با دارو باید از اكریفلاوین، مالاشیت گرین و یا سولفات كینین یا هیدروكلریدكینین استفاده كرد.

الف) درمان با اكریفلاوین (تریپافلاوین Acriflavin = Trypaflavin) این دارو در درمان تیرگی پوست و باله‌ها، گندیدگی پوزه و باله‌ها، ضدعفونی در جراحات كوچك و به ویژه به هنگام ابتلاء به ایك كاربرد دارد. جهت درمان، ابتداء باید از دارو محلول مادر تهیه كرد. برای این كار یك گرم اكریفلاوین را در یك لیتر آب حل كنید. پس از تهیه محلول، در ظرفی جداگانه به ازاء هر لیتر آب 50 میلی لیتر از محلول مادر ریخته و ماهی را به مدت 2 تا 4 روز در آن حمام دهید. توجه: این دارو آب را شدیداً رنگی می‌كند.

ب) درمان با مالاشیت گرین (Malachit green) مالاشیت گرین در معالجه بیماری‌های قارچی پوست، كدر شدن و یا جوش زدن پوست كابرد دارد. جهت مداوا ابتلا یك گرم از دارو را كه به صورت بلورهای ریزی می‌باشد در یك لیتر آب حل كنید. سپس 6 میلی‌لیتر از این محلول مادر را در 100 لیتر آب حل كرده و ماهی‌ها را به مدت 12 روز در آن حمام دهید. در روزهای سوم، ششم و نهم نصف مقدار داروی تجویز شده را به آب بیافزایید. پس از 12 روز، نصف آب موجود باید تعویض شده و آب تازه وارد مخزن آبی گردد. در صورت انجام درمان در ظرفی جداگانه، به دلیل تجزیه دیرتر دارو در آب تازه، مقدار 4 میلی‌لیتر از محلول مادر در 100لیتر آب كفایت می‌كند. روش دیگر درمان با مالاشیت گرین، حل كردن 13 تا 15 میلی‌گرم مالاشیت در 100 لیتر آب است كه ماهی‌ها به مدت 3 تا 4 روز در آن حمام داده می‌شوند.

ج) درمان با سولفات كینین یا هیدروكلریدكینین Quinine Sulfat or Quinine Hydrochloride یك گرم كینین را در 100 لیتر آب حل كرده و ماهی‌ها را 3 روز در آن قرار دهید. سعی كنید معالجه در ظرفی مجزا انجام شود. اگر آب به هنگام معالجه كدر شد باید محلول تازه‌ای تهیه كرده و ماهی‌ها را به داخل آن انتقال دهید.

توجه: این درمان را برای ماهی‌های بسیار كوچك و یا بسیار حساس نباید به كار برد. باتوجه به این كه یكی از خصوصیات انگل نفوذ به لایه‌های زیرین بافت پوششی می‌باشد لذا تكرار درمان برای حاصل شدن نتیجه مطلوب ضروری است لذا به همین دلیل تجویز دارو سه بار به فاصله 48 ساعت تكرار گردید و پس از نوبت سوم جهت برطرف كردن عوامل مساعدكننده بیماری، ماهیان به استخری با شرایط نگهداری مناسب‌تر انتقال داده شوند كه نهایتاً نتیجه مطلوب بدست آمده و ماهیان درمان شده از آلودگی پاك گردند.

انگل لکه سفید در ماهی

منبع: انگل شناسی و بیماری آبزیان - آرش خسروی کوهی


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی