نوسانات بازار مرغ

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از ایرنا؛ طبق گزارشی از رئیس اتحادیه مرغداران استان سمنان گفت: مرغداران استان به دلیل نوسانات قیمت و تدوین نشدن قانون حمایت از این اتحادیه از نبود امنیت شغلی رنج می‌برند.

حسین پیوندی افزود: در مقاطع مختلف سال ۹۵ شاهد افزایش و کاهش قیمت مرغ بودیم که این امر به هیچ عنوان به نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده نیست. در چند سال گذشته به دلیل نوسانات قیمت، تعادل مالی در بازار مرغ به ویژه برای صاحبان مرغداری‌ها از بین رفته است و وجه خرید و فروش همزمان با تاریخ چک پرداختی در معامله‌ها وصول نمی‌شود.

پیوندی تصریح کرد: در حال حاضر ۳۶ مرغدار استان سمنان بیش از ۸۰‌میلیارد ریال از شرکت‌های توزیع‌کننده مرغ طلب دارند که باید برای وصول این حجم از طلب تولیدکنندگان راه‌های قانونی از سوی دستگاه قضایی استان تنظیم شود.

پیوندی خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از کاهش و افزایش بی‌رویه قیمت مرغ در بازار بهتر است قانونی مدون از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی تدوین شود.

رئیس اتحادیه مرغداران استان سمنان گفت: در حال حاضر قیمت یک کیلو مرغ زنده در بازار سمنان چهار هزار و ۸۰۰ تومان است که این قیمت در حال حاضر رضایت تولیدکننده و مصرف‌کننده را به همراه دارد.

وی با اشاره به قیمت پنج هزار و ۲۰۰ تومان قیمت به ازای هر کیلوگرم در بازار سمنان، تصریح کرد: این قیمت به هیچ عنوان برای مصرف‌کننده به صرفه نیست و باید با تدبیر برای کاهش قیمت تخم‌مرغ گام برداشت.

پیوندی افزود: قیمت هر قطعه جوجه در حال حاضر بیش از هزار و ۷۰۰ تومان برای یک مرغدار تمام می شود که با هزینه خوارک طیور این قیمت به هیچ عنوان برای تولید‌کننده به صرفه نیست.

رئیس اتحادیه مرغداران استان سمنان گفت: حمایت از تولید‌کنندگان همواره مورد تاکید دستگاه‌های اجرایی استان بوده است اما نباید با راه‌کارهای اشتباه مرغداران استان از تولید دلسرد شوند.

در استان سمنان ۴۵ واحد مرغداری گوشتی وجود دارد که ۱۵ درصد از آنها به دلایل مختلف غیرفعال است.

میزان مصرف گوشت مرغ مردم استان سمنان روزانه ۳۶ تن است و بیش از ۷۵ درصد مرغ تولید شده در استان به تهران ارسال می شود.