ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1576
بازدید: 11242
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۳ ساعت: 3:48:33 PM

پاسخ 10 سوال متداول درباره کوکاتیل ها (عروس هلندی)

کوکاتیل (عروس هلندی) می‌تواند بهترین پرنده خانگی برای شما باشد، در صورتیکه درمورد نگهداری او آگاهی کامل داشته باشید. در این مقاله می‌پردازیم به پاسخ چند سوال متداول که درباره آنها پرسیده می‌شود.

کوکاتیل

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ کوکاتیل (عروس هلندی) می‌تواند بهترین پرنده خانگی برای شما باشد، در صورتی‌که درمورد نگهداری او آگاهی کامل داشته باشید. در این مقاله می‌پردازیم به پاسخ چند سوال متداول که درباره آنها پرسیده می‌شود.

1- آیا کاکاتیل‌ها گونه‌ای طوطی هستند؟

بله، کاکاتیل گونه‌ای طوطی است. کوکاتیل مشخصه و ویژگی‌های خاص طوطی را دارد: نوک خمیده و شکل و حالت قرارگیری انگشتان پا (دو انگشت روبه جلو و دو انگشت روبه عقب). این طوطی‌سانان کوچک بومی استرالیا هستند، و نسبت نزدیکی با کاکاتوها (طوطی کاکل سفید) دارند.

کاکاتو (طوطی کاکل سفید)
کاکاتو (طوطی کاکل سفید)

2- چه غذایی برای عروس هلندی باید فراهم کرد؟

غذای مناسب کاکاتیل‌ها شامل ارزن همراه با غذای ترکیبی و فرموله طوطی (پلت) و جوانه دانه‌های مختلف، و با سبزیجات تازه و سالم، غذاهایی چون نان کامل گندم، پاستا، سیب‌زمینی له شده و تکه‌های کوچک میوه آنرا تکمیل کنید.

3- آیا کوکاتیل‌ها حرف می‌زنند؟

با اینکه کوکاتیل نمی‌تواند به اندازه بقیه طوطی‌سانان حرف بزند اما برخی کلمات و عبارات را تقلید می‌کند. کوکاتیل‌های نر شانس بیشتری برای حرف زدن دارند نسبت به کوکاتیل ماده.

4- قفس مناسب برای پرنده کوکاتیل خانگی باید چگونه باشد؟

عروس هلندی‌ها پرندگان خانگی فعالی هستند، بنابراین به یک قفس بزرگ و جادار نیاز دارند. قفسی انتخاب کنید که حداقل 60 سانتی‌متر عرض و 60 سانتی‌متر طول داشته باشد. به دنبال قفسی باشید که به راحتی قابل تمیز کردن و نگهداری باشد (سینی خارج شونده، محفظه آب و دانه‌ای که از خارج قفس هم قابل دسترسی باشد). کاکاتیل خانگی شما به چیزی بیشتر از یک قفس ساده پرنده نیاز دارد، نشیمنگاه چوبی مناسب، اسباب‌بازی پرنده و....

5- کوکاتیل خانگی من نر است یا ماده؟

در کوکاتیل‌های خاکستری معمولی، پرنده نر دارای پرهای خاکستری پررنگ‌تر و لکه نارنجی گونه‌اش روشن‌تر است. روی پرهای دم کوکاتیل ماده رگه‌هایی رنگی دیده می‌شود. تشخیص دادن این تغییر رنگ در جنس‌های متفاوت کوکاتیل (مثل کاکاتیل ابلق) بسیار سخت است، بنابراین ممکن است برای اطمینان نیاز به تست DNA داشته باشید. برخی پرورش‌دهندگان کوکاتیل می‌توانند تفاوت رفتاری بین نر و ماده را شناسایی کنند. کوکاتیل نر بیشتر تمایل به حرف یا سوت زدن دارد و کوکاتیل ماده به مطیع بودن شهرت دارد.

عروس هلندی نر و ماده

6- کدامیک پرنده خانگی بهتری خواهد بود: کوکاتیل نر یا کوکاتیل ماده؟

هردو جنس می‌توانند پرندگان خانگی عالی باشند. معمولاً کاکاتیل نر استعداد بهتری در حرف و سوت زدن نسبت به پرنده ماده دارد. برای نگهداری کوکاتیل ماده باید از مسائل مربوط به بهداشت کوکاتیل‌ها آگاهی کامل داشته باشید، مثل تخمگذاری و مسائل مربوط به آن.

7- چگونه می‌توانم بفهمم که کاکاتیل خانگی من بیمار است؟

بزرگترین نشانه بیماری کوکاتیل تغییر رفتار اوست. کوکاتیل سالم، فعال و هوشیار است: غذا می‌خورد، بازی می‌کند و آواز خوانده یا سروصدا می‌کند. کوکاتیل خانگی‌ای که بسیار می‌خوابد یا در گوشه قفس نشسته و پف می‌کند، می‌تواند بیمار باشد. حتی اگر تغییر اندکی در رفتار کوکاتیل مشاهده کردید یا نشانه‌های دیگری از بیماری دیدید در اولین فرصت او را نزد دامپزشک ببرید.

به‌طورکلی، کوکاتیل‌ها (و همه پرندگان خانگی، مثل طوطی‌های وحشی) نشانه‌های آشکاری از بیماری را نشان نمی‌دهند. این یک مکانیزم دفاعی است. در حیات وحش، پرنده یا طوطی بیمار هدف شکارچیان هستند، بنابراین همه پرندگان (وحشی یا خانگی) هرکاری می‌کنند تا بیماری خود را مخفی کنند.

8- آیا مرغ عشق می‌تواند همراه خوبی برای کوکاتیل باشد؟

می‌تواند؛ با توجه به موارد زیر: مرغ‌عشق‌ها نسبت به کوکاتیل‌های آرام، تهاجمی‌تر هستند. در یک قفس مشترک مرغ عشق ممکن است بر کوکاتیل ریاست کند و او را از ظروف غذا یا چوب نشیمن پس بزند.

اگر می‌خواهید که مرغ عشق و کوکاتیل را در قفسی مشترک نگهداری کنید، آنها را کم‌کم باهم آشنا کنید و ببینید آیا باهم همراهی می‌کنند یا نه. بدین معنی که آنها را در قفس‎های مجزا نگهداری کنید، و ببینید که آیا مشتاقند باهم دوست شوند. اگر مایل بودند، سپس برای انتقال آنها به قفس مشترک اقدام کنید. در هفته‌های اول از نزدیک مراقب کوکاتیل خود باشید.

9- چگونه می‌توانم کوکاتیل را به نشستن روی دستم تربیت کنم یا او را دستی کنم؟

در ابتدا کار بسیار سختی خواهد بود که طبق میل خودش روی دست بیاید. کوکاتیل به خاطر ترس، ممکن است شما را گاز بگیرد یا حمله کند.

اگر پرنده شما قبلاً اجتماعی نشده و به انسان‌ها عادت ندارد باید اعتماد او را جلب کنید. برای شروع باید به حضور شما عادت کند، با نشستن کنار قفس بدون برقرار کردن ارتباط چشمی با کوکاتیل، یا حرف زدن یا آواز خواندن برای او. پس از اینکه پرنده در کنار شما احساس امنیت و راحتی کرد شروع به ارائه رفتارهای مورد علاقه‌اش کنید، بنابراین کوکاتیل رفتارهای خوبی از معاشرت با شما در ذهنش می‌ماند. از این به بعد، می‌توانید او را برای نشستن روی دستتان تشویق کنید و برای دستی کردنش با او تمرین کنید. پس از مدتی یک کوکاتیل تربیت شده خواهید داشت.

دستی کردن عروس هلندی

10- آیا کوکاتیل دوست خوبی برای سگ‌ها یا گربه‌ها خواهد بود؟

سگ و گربه طبیعتاً درنده‌خو هستند و غرایز شکار آنها ممکن است کوکاتیل را ترسانده و او را به پرنده‌ای پر سروصدا تبدیل کند. وقتی که کاکاتیل بیرون از قفس است هرگز سگ و گربه را با او تنها نگذارید.

ترجمه: مهسا احمدزاده


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:1
انتشار یافته:9
هلیا
۱۴۰۰ دوشنبه ۶ ارديبهشت 9:29:01 AM
سلام... من به تازگی یه عروس خریداری کردم و تازه کارم .... خیلی دربارش مقاله خوندم وی توی هیچکدوم ننوشته بود که وقتی میخوایم بریم مسافرت یا مهمانی باید با عروس چیکار کنیم
امیر
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۴ مهر 1:35:39 AM
با سلام و خسته نباشد عروس هلندی دارم و افتاد به صورت اتفاقی تو ماهی تابه روغن داغ و یک کتش سوخت و یک مقداری ام از پاهایش سوخت الان البته بهتر شده ....باید برای درمانش چیکار کنیم ....
هستی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد 4:42:17 PM
اطلاعات بد نبود ممنون
دریا
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۲ تير 11:34:09 AM
یه راهی برای تعیین جنسیت عروس هلندی خاکستری هست، 90% درسته. دوتا پر پرندتون رو باز کنید، اون لکه های زرد زیر بال رو ببینید. اگر تا نصفه های بال بود، (مثلا 3-4 تا پر نزدیک بدن لکه نداشت) عروستون نره.اگر گل پرا داشته باشه عروس مادس
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۹ خرداد 10:26:37 PM
سلام ببخشید من یک عروس هلندی دو ماهه دارم براش صدای عروس هلندی بزارم خوبه یا بد
A
۱۳۹۹ دوشنبه ۳۱ شهريور 4:23:21 PM
اره بزار
م..
۱۳۹۹ شنبه ۶ ارديبهشت 5:21:46 AM
من یه عروس هلندی لوتینو دارم دوماه بکم پای راستش درد می کنه بنظرتون چه روغن باید زد یا چه روشی انجام دهم که بهتر شه
علی
۱۳۹۸ دوشنبه ۷ مرداد 4:53:12 PM
شاید حدس خود شما درست باشد دوست عزیز
Shbnm
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۲ آبان 2:57:45 PM
سلام ببخشید من ی عروس هلندی تقریبا سه ماهه دارم الان دو روزه سرشو میزاره تو پرهاش بعد هی عطسه میکنه؛بعضی وقتام ترشحـآت سفید رنگ از دماغش بیرون میاد! ممکنه سرماخورده باشه؟ بعد اینکه وقتی پرواز میکنه حالش بد میشه انگار نمیتونه نفس بکشه و خیلی بیحال میشه ! اما بد چن دقیقه خوب میشه مشکلش چیه؟

عناوین اصلی