ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1528
بازدید: 6421
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۲۱ ساعت: 11:12:22 AM
گروه خبری : اخبار » دامپزشکی

معرفی چند دارو در زمینه صنعت پرورش ماهی

در پرورش ماهی داروهایی همچون سولفات مس، فرمالین،مالاشیت گرین،مازوتن (تری كلروفن)، پرمنگنات پتاسیم، اكسی تتراسیكلین،سولفات مرازین نیكلوزوماید،نمك طعام،متیلن بلو و ام اس 222 (MS-222) بسیار کاربرد دارند.

داروی ماهی

به گزارش «سرویس دامپزشکی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ در بهداشت و درمان بیماری‌های ماهی، پیشگیری مهم‌تر از درمان است. چون مداوای ماهیان بیمار، كاری بسیار مشكل بوده و در بیشتر مواقع امكان‌پذیر نمی‌باشد. زیرا اغلب بیماری‌های ماهی نشانه‌های ظاهری مشابه دارند كه تشخیص نوع بیماری را مشكل می‌سازد. بنابراین مهم‌ترین كاری كه می‌توان در بهداشت ماهی انجام داد پیشگیری از بیماری است. همچنین باید از ورود آلودگی و عوامل بیماری‌زا به مزارع پرورش ماهی جلوگیری نمود. حال پس از مطالعه دانستنی‌هایی درباره بهداشت و بیماری‌های ماهی، می‌پردازیم به مهمترین داروهایی که در صنعت پرورش ماهی استفاده می‌شوند.

1. سولفات مس (5H2O. CuSO4)

از این ماده برای درمان عفونت سطحی نظیر عفونت‌های انگلی و باكتریایی خارجی، پوسیدگی میكسوباكتریایی باله و بیماری ساقه دمی استفاده می‌شود.

سمیت این ماده شیمیایی در آب‌هایی كه میزان نمك محلول آنها پایین است افزایش می‌یابد و آبهایی كه میزان سختی یا مقدار كلسیم موجود در واحد حجم آب نامشخص است نباید مورد استفاده قرار گیرند.

در استفاده سولفات مس در آب‌های سخت (بالاتر از ppm بصورت CaCo3)، (500 ppm) (یك میلی‌گرم در 2000 لیتر) و به روش غوطه‌وركردن ماهی (Dip) می‌باشد.

در صورتی كه قصد تجویز این دارو را به روش شستشو داشته باشیم (در استخرهای بتونی دراز)، سختی آب باید حداقل 50 ppm باشد زیرا در سختی كمتر از 50، سمیت سولفات مس بسیار بالا خواهد بود.

سولفات مس

 2. فرمالین

این ماده برای درمان عفونت‌های انگلی سطحی آبشش‌ها و پوست، بی‌نهایت مفید می‌باشد حاوی 40‌درصد ماده مؤثر فرمالدئید است و در اثر ماندن، به پارافرمالدئید تبدیل می‌شود كه به صورت رسوب سفید رنگی در ته بطری به چشم می‌خورد و برای ماهی بسیار سمی است.

استفاده از این دارو باید با دقت بسیار زیاد انجام شود. قبل از انجام درمان، باید وجود انگل را با انجام بررسی آزمایشگاهی اثبات نموده و قبل از تكرار درمان نیز این كار باید انجام شود (بویسله بررسی آبشش‌های ماهیان بیمار)

فرمالین باعث كاهش اكسیژن آب می‌شود (اكسیژن محلول آب) و این خاصیت در مدت 24 ساعت بعد از افزودن آن به آب استخر، به حداكثر می‌رسد. در نتیجه، باید ترتیبی اتخاذ نمود كه قبل از این مدت، فرمالین از آب استخر حذف شود.

میزان مصرف فرمالین در تجویز بصورت حمام دادن، 200 ppm و در حالتی كه درجه حرارت آب بالا (میزان اكسیژن محلول آب پایین) باشد غلظت 167ppm این ماده شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در استخرهای خاكی پرورش قزل‌آلا، بهتر است از تركیب دو روش شستشو و حمام دادن برای درمان ماهیان بیمار استفاده شود.

 3. مالاشیت گرین

این ماده جامد بلورین است كه در آب حل می‌شود و ایجاد یك محلول سبز رنگ می‌كند. تهیه و آماده كردن مالاشیت گرین مورد نیاز به صورت عادی از روی (Zinc) برای ممانعت از ایجاد حالت مسمومیت با فلز روی بسیار مهم است. این دارو در درمان عفونت‌های قارچی، به ویژه ساپرولگنیا بسیار مفید است. این ماده شیمیایی كاربرد زیادی در درمان بیماری ویروسی لكه سفید دارد. دز دارو در تجویز به صورت غوطه‌ور كردن (Dip)، یك به 15000 برای مدت حداكثر 30 ثانیه یا یك به 500000 به مدت یك ساعت برای بچه ماهی نورس و انگشت قدها و یك به 1000000 (1ppm) برای مدت یك ساعت در ماهیان بالغ است.

تجویز این دارو در استخرهای خاكی و با روش شستشو با دز یك به 200000 است. باری ممانعت از قارچ‌زدگی تخم قزل‌آلا نیز دز یك به 500000 برای مدت یك ساعت توصیه می‌شود.
پیشنهاد می‌شود برای آگاهی بیشتر از معایب و مزایای داروی مالاشیت گرین دو مقاله زیر را نیز مطالعه نمایید:
قزل آلا با طعم خطرناک مالاشیت گرین و هشدار در مورد استفاده از پودر مالاشیت گرین
 

مالاشیت گرین

4. مازوتن (تری كلروفن)

این دارو بر علیه سخت‌پوستان انگلی خارجی ماهی نظیر شپش ماهی و كرم‌های قلابدار و زالوها بسیار مؤثر مفید است. روش روش تجویز این دارو، اسپری كردن در سطح استخر و افزودن به آب ورودی استخر است و غلظت استفاده از آن، 25/0 ppm می‌باشد. این ماده باید به طور یكنواخت در سطح استخر پخش شود. مصرف این دارو دوبار و به فاصله یك هفته از هم صورت می‌گیرد.

بدیهی است به دلیل جریان مستمر آب در استخرهای قزل‌آلا، این ماده باید به روش حمام استفاده شود. به نحوی كه در طول مدت 5 روز، غلظت 25/0 ppm در جریان آب ریخته شود.

تری كلروفن

 5. پرمنگنات پتاسیم

در شرایطی كه كمبود اكسیژن محلول در آب وجود دارد می‌توان با استفاده از این ماده شیمیایی، اكسیژن مصرف شده به‌وسیله فعالیت‌های زیستی آب را كاهش داد (مثلاً بعد از انجام درمان ماهی‌ها توسط فرمالین در استخرهای فوق متراكم در اواسط تابستان استفاده می‌شود)

در مواقع نصب هواده، پمپ‌ها و غیره، افزودن پرمنگنات پتاسیم به غلظت 1 ppm تا 2  ppm یك اقدام ضمنی مفید می‌باشد.

در هرصورت، مصرف این ماده از طرف دیگر باعث كاهش اكسیژن محلول در آب می‌گردد و در زمان استفاده از آن، بهتر است كه از پمپ‌های هواده برای جبران اكسیژن مصرفی استفاده شود.

پرمنگنات پتاسیم

 6. اكسی تتراسیكلین

از بین آنتی‌بیوتیكها، احتمالاً اكسی‌تتراسیكلین، آنتی‌بیوتیك انتخابی و مؤثرترین و متداول‌ترین دارو برای درمان سپتی سمی‌های حاد نظیر ویبریوزیس می‌باشد. میزان پیشنهادی مصرف دارو بر اساس 5/7 گرم داروی مؤثر به ازای هر 100 كیلوگرم توده زنده ماهی موجود به همراه غذای روزانه به مدت 15 روز می‌باشد.

 7. سولفات مرازین

بهترین و مؤثرترین دارو بر علیه باكتریایی است بجز در مناطقی كه باكتری‌های بیماری‌زای ماهی، در برابر این دارو مقاوم شده‌اند. میزان پیشنهادی دارو در روز اول 22 گرم به‌ازای هر صد كیلوگرم توده زنده موجود ماهی است و در روزهای بعد، مقدار 11 گرم به ازای هر صد كیلو ماهی و طول درمان 3 روز توصیه می‌شود. باید توجه داشت كه قبل از انتخاب آنتی‌بیوتیك و یا سولفامید، بوسیله تست آنتی‌بیوگرام در آزمایشگاه‌های تخصصی نوع دارو را انتخاب كنیم.

8. نیكلوزوماید

از این دارو برای درمان ابتلاء ماهی به كرم‌های پهن استفاده می‌شود. میزان مصرف آن یك گرم به ازای هر كیلو توده زنده ماهی در روز و به مدت 6 روز می‌باشد (به صورت پلت به ماهی خورانده می‌شود). همچنین میزان مصرف روزانه آن به همراه غذا، 10000 ppm برای مدت 3 روز می‌باشد. به دلیل احتمال برگشت بیماری كه در فاصله یك ماه بعد از تجویز این دارو وجود دارد لازم است كه در روز سوم دارو درمانی، سمپاشی به وسیله سم تری كلروقن با غلظت 25/0 ppm انجام شود

 9. نمك طعام

برای درمان ابتلا به قارچ‌زدگی، انگل‌های تك یاخته ای آب شیرین و كرم‌های انگلی سطحی ماهی، مونوژنها و زالوها و سخت‌پوستان، در ماهی بكار می‌رود. میزان مصرف آن شامل 10-15 ppt در آب حاوی ماهی برای حمام كوتاه مدت برای 20 دقیقه و 25 ppt برای حمام دادن به مدت 10-15 دقیقه و 30 ppt برای غوطه‌ور كردن ماهی در محلول نمك به مدت 5-10 دقیقه تا یك ساعت می‌باشد. برای حل كردن نمك طعام در آب و تهیه محلول آن، هیچگاه از ظروف گالوانیزه استفاده نكنید. فرم تجارتی آن در بازار شامل قرص و كریستال می‌باشد.

نمک طعام در داروی ماهی

 10. متیلن بلو

این دارو بر علیه قارچ‌زدگی، تخم تك‌یاخته‌های خارجی و نرماتودهای مونوژن به كار می‌رود و دارای نتیجه بسیار مؤثری برای درمان آلودگی ماهی به این انگل‌ها می‌باشد. میزان مصرف آن 1-3 ppm برای مدت 3-5 روز می‌باشد. جذب آن از طریق پوست ماهی انجام می‌شود. تا زمانی كه رنگ آب، آبی باقی بماند تأثیر این دارو ادامه خواهد داشت. این دارو به صورت قرص یا محلول تجارتی در دسترس می‌باشد.

متیلن بلو

 11. ام اس 222 (MS-222)

معروف‌ترین داروی بی‌هوشی جهت آزاد ماهیان می‌باشد كه به صورت پودر سفید رنگ در بازار موجود بوده و نام اصلی و مؤثر آن، متان تری‌كائین‌سولفونات است. برای بی‌حسی ماهیان به مدت حدوداً 5 دقیقه، دز 400-80 ppm توصیه می‌گردد. زمان بازگشت در حدود 5 دقیقه بوده و با افزایش درجه حرارت آب، این مدت تقلیل می‌یابد.

منبع : fish7.ir


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*