ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1517
بازدید: 2820
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ ساعت: 2:12:34 PM

گوسفند ایرانی 3برابر کشورهای همسایه قیمت دارد

رئیس شورای تامین دام زنده گفت: آنقدر قیمت گوسفند ایرانی نسبت به کشورهای همسایه گران است که نه تنها از ایران قاچاق نمی‌شود بلکه تمایل قاچاق گوسفند از آن طرف به داخل وجود دارد و شیوع تب برفکی در سال گذشته به همین دلیل بوده است.

قیمت گوسفند ایرانی

به گزارش «سرویس اقتصاد داخلی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از فارس؛ رئیس شورای تامین دام زنده گفت: آنقدر قیمت گوسفند  ایرانی نسبت به کشورهای همسایه گران است که نه تنها از ایران قاچاق نمی‌شود بلکه تمایل قاچاق گوسفند از آن طرف به داخل وجود دارد و شیوع تب برفکی در سال گذشته به همین دلیل بوده است.

طی چند ماه اخیر قیمت گوشت قرمز در بازار نسبت به سال گذشته تا 40درصد افزایش داشت تا جایی که دلایل مختلفی از جمله کمبود دام زنده و قاچاق دام به کشورهای همجوار از جمله عراق دلیل افزایش این قیمت عنوان شد اما منصور پوریان رئیس شورای تامین دام زنده در گفت‌‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس این موضوع را به شدت تکذیب کرد و گفت: نه تنها کمبود دام سبک زنده نداریم بلکه با افزایش تولید هم مواجه‌ایم.

وی تصریح کرد: اگر اجازه صادرات دام زنده نمی‌دادند می‌توان گفت دام زنده قاچاق می‌شد اما از آن جایی که صادرات دام آزاد است چنین چیزی امکان ندارد.

پوریان با تاکید بر اینکه قیمت دام سبک ایرانی به مراتب بالاتر از قیمت دام در کشورهایی همچون عراق است خاطرنشان کرد: قیمت هر عدد گوسفند مرغوب صادراتی ایرانی  215دلار است در حالی که در عراق این رقم برای یک راس دام 75دلار است. در نتیجه عراقی‌ها نه تنها تمایلی به واردات یا قاچاق دام از ایران ندارند بلکه تلاش می‌کنند تا دام خود را به ایران قاچاق کنند.

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده خاطرنشان کرد: هم اکنون تنها 2درصد دام تولیدی کشور به کشورهایی همچون کویت، عمان و امارات صادر می‌شود.

وی افزود: اتفاقاً جالب اینجاست که پس از مسأله حمله داعش به سوریه و زورگیری دام روستائیان  این منطقه، اکنون دام‌ها در خیابان‌های عراق رها شده‌اند و به دلیل شرعی کسی حاضر به خرید یا استفاده از این دام‌ها که غصبی محسوب می‌شود نیست و برخی در تلاش‌اند تا این دام‌ها را از طریق قاچاق وارد ایران کنند.

به گفته رئیس شورای تأمین دام زنده سال گذشته شیوع تب برفکی در برخی استان‌های غربی کشور به دلیل قاچاق دام از طریق کشورهای همسایه اتفاق افتاد چرا که دام‌های ایرانی کاملا تحت پوشش واکسن تب برفکی و بیماری‌هایی شبیه به ‌آن قرار دارند.

نژادهای مختلف گوسفند ایرانی را مشاهده کنید


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*