ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1282
بازدید: 3428
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۷/۱۸ ساعت: 2:18:41 PM

پرورش ماهیان گرمابی (بخش اول)

امروزه اکثر مزارع بزرگ تکثیر و پرورش ماهیان گرمابی ترجیح می‌دهند ماهیان مولد مورد نیاز خود را به‌طور شخصی نگهداری کنند تا بتوانند همیشه ماهیان سالم، اصلاح نژاد شده را گزینش و برای تکثیر مصنوعی مورد استفاده قرار دهند.

پرورش ماهیان گرمابی (بخش اول)

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ آموزش و ترویج در تمام کشورهای جهان به‌عنوان اهرمی موثر در انتقال علم و فن‌آوری، جهت بهبود شیوه‌های تولید و وضعیت تولید‌کنندگان از طریق سازمانهای مختلف دولتی عمل می‌کند. از آن‌جا که نتایج حاصل از تحقیقات کاربردی و یا فعالیتهای اجرایی هر روز پدیده‌ای نو در روند افزایش محصولات و تولید بهتر به همراه دارد، هیچ‌گاه پایانی برای آن متصور نیست.

نیازهای پرورش ماهی خود را بیابید.

آموزشهای کوتاه‌مدت غیر‌رسمی برای تولید‌کنندگان که به‌عنوان دوره‌های آموزشی و ترویجی تلقی می‌شود، همواره باید استمرار یافته و برای افرادی که دوره‌های اولیه را سپری کرده‌اند، دوره‌های آموزشی عالی‌تر درنظر گرفته شود، به گونه‌ای که هم مروری بر اطلاعات گذشته داشته و هم روشها و دستاوردهای علمی جدید را فرا گیرند.

معاونت تکثیر و پرورش آبزیان در چند سال اخیر با تهیه و تدوین جزوه‌های آموزشی و برگزاری دوره‌ای آموزشی ترویجی تکثیر و پرورش آبزیان در سطح وسیعی عمل نموده به‌نحوی که زمینه شرکت اغلب پرورش‌دهندگان ماهی در استانها را در این دوره‌ها فراهم کرده است. ولی از آنجا که نیاز به دوره‌های آموزشی پیشرفته احساس می‌شد، اداره کل آموزش و ترویج این معاونت تصمیم به برنامه‌ریزی، جهت برگزاری دوره‌ای ویژه مدیریت مزارع پرورش ماهی در زمینه‌های مدیریت آماده‌سازی استخر، مدیریت ماهی‌دارکردن استخر، مدیریت تغذیه وکنترل کیفی استخر، مدیریت بهداشت و بیماریها، مدیریت هوادهی و تنظیم اکسیژن استخر، مدیریت بهره‌برداری از استخر و....برای استفاده بهتر از امکانات موجود و افزایش تولید برای پرورش‌دهندگانی که دوره‌ای مقدماتی و تکمیلی را طی کرده‌اند، گرفت.

در همین راستا، جلسه‌ای با حضور کارشناسان مجرب در مجتمع تکثیر و پرورش ماهی شهید بهشتی تشکیل و نسبت به تدوین جزوه‌های آموزشی ویژه دوره‌ای مذکور اقدام شد. دوره‌ی فوق برای مدت 3تا4 روز برنامه‌ریزی شده و به‌صورت تئوری، عملی برگزار می‌شود. امید می‌رود انتشار مقاله حاضر در جهت تقویت توان علمی تولید‌کنندگان موثر واقع شود. به‌علاوه اخذ نظرات کارشناسان و صاحب‌نظران در جهت تقویت محتوی مقاله مزید امتنان خواهد بود.

                                                                                                                         معاونت تکثیر و پرورش آبزیان 

                                                                                                                         اداره کل آموزش و ترویج

فصل اول، بخش اول

1- کنترل کمی و کیفی استخرهای پرورش و نگهداری ماهیان مولدهای از نظر عوامل فیزیکو شیمیایی

امروزه اکثر مزارع بزرگ تکثیر و پرورش ماهیان گرمابی ترجیح می‌دهند ماهیان مولد مورد نیاز خود را به‌طور شخصی نگهداری کنند تا بتوانند همیشه ماهیان سالم، اصلاح نژاد شده را گزینش و برای تکثیر مصنوعی مورد استفاده قرار دهند.

به‌منظور موفقیت در این کار، در استخرهای ویژه پرورش و نگهداری ماهیان مولد عوامل مختلفی از قبیل درجه حرارت آب، نور، میزان اکسیژن محلول، تراکم ماهیان در واحد سطح، تأمین آرامش و سکوت در استخرها، وسعت و عمق آب استخرها و سایر نیازمندی‌های زیست‌شناختی (biological) باید به‌طور کلی مناسب با نیازمندی‌های طبیعی گونه‌های مربوط باشد. در هرصورت آگاهی همه جانبه به این عوامل، لازمه تکثیر وپرورش موفقیت‌آمیز مولدین ماهی است.

پرورش ماهی گرمابی

1-1- درجه حرارت آب استخر پرورش ماهیان گرمابی

گرچه ماهیان قادرند، تغییرات درجه حرارت آب از حداقل الی حداکثر را به‌طور عادی تحمل کنند ولی توصیه می‌شود ماهیان مولد در استخرهایی پرورش و نگهداری شوند که در آنجا افزایش و کاهش درجه حرارت آب زیاد نوسان نداشته باشد.

چناچه بررسی‌ها نشان داده است نمو طبیعی مواد تناسلی (تخمک و اسپرم) ماهیان نیاز به حاصل جمع درجه حرارت آب دارد. حاصل جمع درجه حرارت آب بر حسب ساعت درجه آورده می‌شود و در هرحال دمای مناسب برای رشد و نمو مواد تناسلی و تخم‌ریزی بین 18 الی 24 درجه است. در مناطق معتدل دنیا، نمو مواد تناسلی ماهیان از قبیل کپور معمولی و کپورماهیان چینی را می‌توان، با گرم کردن آب محیط زیست ماهیان مولد تسریع کرد و فصل تخم‌ریزی را با بکار بستن این روش مدتی به جلو انداخت. از طرف دیگر رسیدگی مواد تناسلی مایان را می‌توان با نگهداری در محیط سرد برای مدت قابل ملاحظه‌ای به عقب انداخت. از این‌رو درجه حرارت آب، در دست پرورش‌دهنده ماهی به منزله ابزاری است که می‌توان، با استفاده از آن تخم‌ریزی ماهیان را جلو یا عقب انداخت.

2-1- روشنایی و نور

نیاز به روشنایی در گونه‌های مختلف ماهیان متفاوت است. نمو تخمکهای آزاد ماهیان، وابستگی به تناوب روشنایی و تاریکی دارد. در ماهیان گرمابی انحراف شرایط روشنایی از روال طبیعی اثر زیان‌آوری در نمو تخمکها و خارج شدن آنها از تخمدان دارد. ماهیان زیادی از جمله ماهی اسبله، درصورت روشن بودن محیط زیست عصبی و خشمگین می‌شوند.

گونه‌های متعددی از ماهیان بخصوص ماهیانی که در رودخانه تخم‌ریزی می‌کنند، آب گل‌آلود را ترجیح می‌دهند. این ماهیان، در محیط روشن و آب شفاف ناراحت می‌شوند و اثر معکوسی در نمو تخمکها می‌گذارند. حتی ماهیان مولدی که به آنها هورمون تزریق شده است از روشنایی شدید اجتناب ورزیده در جستجوی محلهای مخفی بر می‌آیند. 

3-1- اکسیژن محلول در آب استخر

بالا و پایین رفتن مکرر میزان اکسیژن محلول در آب استخر منجر به بازداشتن نمو تخمکها می‌شود. برای تأمین نمو سالم تخمکها، آب استخر ماهیان مولد باید دارای بهترین میزان اکسیژن در تمام مدت پرورش باشد. رساندن آب تازه و غنی از اکسیژن جزو شرایط مهم پرورش ماهیان مولد است. در هرصورت مقدار اکسیژن محلول در آب استخرهای پرورش نگهداری مولدین باید بین 5 الی 10 میلی‌گرم باشد.

4-1- تراکم ماهی مولد در واحد سطح

گرچه اکثر ماهیان پرورشی قادر به تحمل شرایط استخرهای متراکم هستند ولی اکثر تراکم ماهی در نمو مواد تناسلی ماهیان مولد در موارد زیادی زیان‌آور است

تجربه نشان داده است که 25 الی 50 قطعه ماهی مولد رسیده به وزن 150 الی 250 کیلوگرم را می‌توان، در استخری به وسعت 1000 مترمربع پرورش داد.

 تراکم ماهیان مولد را می‌توان، از طریق ماهی‌دار کردن استخر توأم با ماهیان دارای عادات غذایی مختلف، افزایش داد. نمونه‌هایی از این‌گونه ماهی‌دار کردن استخرهای پرورشی با انواع کپورماهیان چینی در جدول یک آورده شده است.

به‌طور کلی پرورش توأم ماهیان مولد آتی با ماهیان بازاری بخصوص ماهیان بازاری که با غذای غیرمتعادل تغذیه می‌شوند به هیچ‌وجه صلاح نیست. در هرصورت مولدین جوان آتی را می‌توان، به مقدار محدود همراه با مولدین بالغ پرورش داد.

جدول یک: دسته‌بندی ماهیان در پرورش متراکم مولدین کپورماهیان چینی

1- ماهی علف‌خوار به‌عنوان ماهی اساسی در پرورش توأم

وزن متوسط هر قطعه تعداد ماهی دریک هکتار استخر قطعه گونه‌های ماهیان
12-8
2
0/5-0/2
200-150
90-60
1000-600
- ماهی علف‌خوار
کپورنقره‌ای
کپورمعمولی

2- ماهی کپور سرگنده به‌عنوان ماهی اساسی در پرورش توأم

وزن متوسط هر قطعه تعداد ماهی دریک هکتار استخر قطعه گونه‌های ماهیان
12-7
5
2
0/25
100-80
120-100
50-30
500-300
ماهی کپورسرگنده
ماهی علف‌خوار
کپورنقره‌ای
کپورمعمولی

3- ماهی کپور نقره‌ای به‌عنوان ماهی اساسی در پرورش توأم

وزن متوسط هر قطعه تعداد ماهی دریک هکتار استخر قطعه گونه‌های ماهیان
6-3
2
0/5-0/2
200-150
130-100
600-500
ماهی کپورنقره‌ای
ماهی علف‌خوار
کپورمعمولی

5-1- تأمین آرامش (سکوت) برای ماهیان مولد

این اصل که ایجاد ناراحتی نظیر بازدید، تزریق، دست‌کاریهای متعدد، تخم‌کشی ماهیان مولد مغایر با نمو طبیعی مواد تناسلی آنها می‌باشد، مورد تأیید عموم قرار گرفته است. ولی به تجربه ثابت شده است که صید ماهیان مولد یک یا دو ماه قبل از تزریق هورمون هیپوفیز و نگهداری آنها در شرایط متراکم به‌منظور آماده کردن ماهیان مولد، جهت هرگونه دست‌کاری و حمل‌و نقل مناسب بوده و از تلفات بعد از تخم‌ریزی آنها کاسته و میزان تخم‌دهی آنها را افزایش می‌دهد.

6-1- وسعت و عمق استخرهای نگهداری و پرورش مولدها

استخرهای ویژه پرورش ماهیان مولد بزرگ به وزن 2الی 10کیلوگرم باید حداقل دارای وسعتی معادل 2000 الی 4000 مترمربع باشد ولی ماهیان مولد کوچکتر را می‌توان، در استخرهای با وسعت کم پرورش داد. عمق استخرهای ویژه پرورش مولدین، باید بین 1 الی 2 متر باشد.

ادامه مقاله:

پرورش ماهیان گرمابی (بخش دوم)

پرورش ماهیان گرمابی (بخش سوم)

پرورش ماهیان گرمابی (بخش چهارم)

پرورش ماهیان گرمابی (بخش پنجم)

پرورش ماهیان گرمابی (بخش ششم)

پرورش ماهیان گرمابی (بخش هفتم)

پرورش ماهیان گرمابی (بخش هشتم)

پرورش ماهیان گرمابی (بخش نهم)


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی