چرا چینی ها الاغ می خرند؟

به گزارش «سرویس اقتصاد خارجی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ طی سال‌های اخیر تجار چینی، با خرید و فروش الاغ از سراسر جهان، تجارت گسترده‌ای را به راه انداخته‌اند. که دراین راستا تعدادی از کشورهای آفریقایی فروش الاغ را به چین ممنوع اعلام کرده‌اند.

مقامات برخی کشورهای آفریقایی دلیل اعلام این ممنوعیت را ناپایدارشدن عرضه و تقاضای این چهارپا در کشورهایشان اعلام کردند.

طی 3 سال اخیر یکی از کشورهای آفریقایی که قیمت این حیوان در آن سه‌برابر شده «نیجر» است و مقامات آن تصمیم گرفته‌اند که تجارت الاغ‌ها را به چین و کشورهای آسیایی که عمده خریداران آن هستند ممنوع کنند.

«بورکینافاسو» نیز یکی دیگر از این کشورهاست که دستور توقف صادرات الاغ را صادر کرده است.

نیویورک‌تایمز گفت: چینی‌ها از پوست الاغ برای تولید نوعی پلاتین استفاده می‌کنند که بر اساس طب سنتی چینی برای درمان سرگیجه، قاعده‌گی‌ نامنظم، بی‌خوابی و بهبود گردش خون بسیار مفید است.

سقوط شدید جمعیت الاغ در چین، درپی افزایش تقاضا برای واردات این چهارپا به چین رخ داده که یکی از کشورهای صنعتی جهان محسوب می‌شود.

جمعیت الاغ‌ها در چین از سال 1990 میلادی تاکنون از 11‌میلیون رأس به 6‌میلیون رأس کاهش یافته است.

«غیا عیسی»، یک مقام دولتی نیجر، در این رابطه به بی‌بی‌سی گفته است که طی سال جاری در حدود 80‌هزار رأس الاغ از این کشور کوچک و بی‌ آب و علف صادر شده است که این تعداد در مقایسه با آمار سال گذشته (27‌هزار رأس) تقریبا 3‌برابر شده است.

به گفته این مقام مسئول در نیجر: "اگر صادرات ادامه یابد نسل این حیوان در این کشور نابود خواهد شد".

در ادامه عنوان نمود این در حالی است که: متوسط قیمت یک خر نیز نسبت به سال قبل حدود سه برابر افزایش یافته است.

روزنامه ملی کنیا نیز به این موضوع پرداخته می‌نویسد:"دولت این کشور در حال تأسیس کشتارگاه‌های جدید است که می‌توانند روزانه 100 رأس الاغ را ذبح و برای صادرات به چین آماده کنند".