ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1253
بازدید: 2904
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۷/۷ ساعت: 12:28:34 PM

بررسی صادرات ماهی سالمون (آزاد) از نروژ به ایران

وزیر شیلات نروژ بیان کرد که ایران از بازار جذابی برای فروش ماهی سالمون (آزاد) برخوردار است و در ادامه گفت: ما می‌توانیم به ایران سالمون بفروشیم و ایرانی‌ها شایسته خوردن بهترین سالمون دنیا هستند.

بررسی صادرات ماهی سالمون (آزاد) از نروژ به ایران

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از تسنیم؛ وزیر شیلات نروژ بیان کرد که ایران از بازار جذابی برای فروش ماهی سالمون (آزاد) برخوردار است و در ادامه گفت: ما می‌توانیم به ایران سالمون بفروشیم و ایرانی‌ها شایسته خوردن بهترین سالمون دنیا هستند.

محمود حجتی در نشست دو جانبه ایران و نروژ در محل وزارت جهاد کشاورزی، بیان نمود: روابط سیاسی دو کشور خوب و با سابقه تاریخی مناسب است و امیدواریم که در بخش اقتصادی نیز همکاری‌های ما گسترده‌تر شود.

وی افزود: 15 سال قبل در UN در خصوص برداشت بی‌رویه ذخایر آبزیان صحبت و اعلام شد که باید بیشتر به سمت پرورش آبزیان برویم اکنون خوشحالیم که میزان برداشت از 85‌درصد به 50‌درصد تقلیل یافته است.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: آبزی‌پروری با سرعت مناسبی در جهان گسترش یافته است و کشورها با همکاری یکدیگر به هدف مشترک خود رسیده‌اند.

حجتی در خصوص زمینه‌های توسعه همکاری دو کشور تصریح کرد: از 3 سال قبل همکاری ما در بخش‌های دولتی و خصوص در بخش شیلات آغاز شده است و در زمینه‌هایی مانند تحقیقات، مشاوره و تولید‌کنندگان نروژی با همتایان ایرانی خود همکاری داشته‌اند.

وی با بیان این که در حال حاضر نیز ظرفیت زیادی برای توسعه همکاری در بخش شیلات داریم گفت: سواحل مناسب جنوب و شمال ایران حداقل امکان یک‌میلیون تن تولید ماهی در قفس دارد اما ما می‌توانیم با استفاده از دانش روز دنیا این ظرفیت را افزایش دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما تکلیف بزرگی برای کشت ماهی در قفس نوشته‌ایم، اما برای این مشق سنگین تجربه زیادی نداریم. 

حجتی گفت: امیدواریم که در سال آینده به تولید 50‌هزار تن ماهی در قفس برسیم که با همکاری شما در بخش‌هایی مانند مبارزه با بیماری و تجارت در این بخش و بخش میگو و سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور امکان توسعه روابط داریم.

وی با اشاره به این که نروژ شرایط مناسب برای پرورش ماهی در قفس دارد تاکید کرد: این توپوگرافی باعث شده که امواج و طوفان‌های سخت به قفس‌های پرورش ماهی آسیب نزند و شرایط نگهداری بهتری داشته باشد.

بیشتر بدانیم:
انتقال تکنولوژی‌ روز پرورش ماهی در قفس از نروژ به ایران

در ادامه این مراسم پرسنت‌برگ وزیر شیلات کشور پادشاهی نروژ با ابراز علاقمندی از توسعه همکاری‌ها با ایران در بخش شیلات گفت: در سفر نروژ به ایران 62 کمپانی در قالب 100 نفر به ایران آمده‌اند که این امر نشان‌دهنده علاقمندی ما برای توسعه روابط شیلاتی است.

وی افزود: ایران از تولیدکنندگان بزرگ آبزیان در آسیا است و ما نیز تولیدات ارزنده‌ای داریم به‌طوری که تنها 1.3‌میلیون تن سالمون و قزل‌آلا تولید می‌کنیم.

وزیر شیلات نروژ ادامه داد: سالانه 3‌درصد به تولیدات آبزیان کشور ما اضافه می‌شود و ما نیز چالش‌هایی در خصوص تولید داریم.

پرسنت‌برگ تاکید کرد: ایران برای کشور بلژیک بازار بسیار جذابی است و ما می‌توانیم ماهی سالمون با کیفیت خودمان را به ایران بفروشیم و معتقدیم که ایرانی‌ها شایسته‌ خوردن بهترین ماهی دنیا هستند. 

وی گفت: دو کشور در زمینه علم و تحقیقات و فن‌آوری نیز می‌توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند.

وزیر شیلات نروژ در پایان به امضای تفاهمنامه بهداشتی با ایران در زمینه دامپزشکی خبر داد.


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:0
انتشار یافته:1
azinaryania
۱۳۹۵ چهارشنبه ۷ مهر 4:07:38 PM
very good