اعتراض دامداران یاسوجی با ریختن شیر در مقابل استانداری

به گزارش «سرویس دام،طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از ایسنا؛ امروز در مقابل سازمان دامپزشکی شهرستان بویراحمد و استانداری کهگیلویه‌وبویراحمد جمعی از دامداران یاسوجی با ریختن مقدار زیادی شیر، خواستار حل مشکلات صنفی خود شدند.

عدم حمایت از تولید داخلی، نبود زیرساخت‌های مهم، توجه نکردن به تولید و فروش شیر، قیمت کم شیر و خرید آن از سوی شرکت‌های خصوصی، جریمه‌های پی‌در‌پی، واکسن دام و یارانه‌های این صنف از جمله خواسته‌ها و مطالبات دامداران بود.

دامداران یاسوجی در اعتراض به مشکلاتشان، مقدار زیادی شیر را در مقابل ساختمان دامپزشکی و استانداری به‌روی زمین و جدول ریختند و خواستار پاسخگویی مسئولان بودند.

بهارسیرت، رئیس اتحادیه دامداران شهرستان بویراحمد در این تجمع گفت: مهم‌ترین مشکلات صنف دامداران حمایت نکردن مسئولان ذیربط از این صنعت و به تعطیلی کشیدن بیشتر این صنف در چند سال اخیر است.

وی نبود سرمایه در گردش و ممیزی کردن صنعت شیر و قیمت پایین آن در بازار را از جمله  مشکلات و عامل تعطیلی تعدادی از واحدهای صنعت دامداری در استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان و ابراز عقیده کرد: به‌دلیل برخورد دو پهلوی برخی مسئولان و نبود زیرساخت‌های مهم مربوطه در زمینه فروش شیر، این صنعت در استان کهگیلویه وبویراحمد روبه تعطیلی رفته است.

تعطیلی 90 درصد از کارگاه‌های تولیدی استان و بیکار شدن بیش از 150 نفر، توسط رئیس اتحادیه دامداران شهرستان بویراحمد گزارش شد و دلیل آن را بی‌توجهی مسئولان ذیربط در این زمینه عنوان و خاطرنشان کرد: متأسفانه قانون در این استان به گونه‌ای دیگری سوق پیدا کرده و هیچ‌گونه کمک و توجهی به این صنعت نمی‌شود و تمامی داشته‌های بخش خصوصی در این زمینه  نیز بر باد رفته است.

بهار سیرت وجود شرکت ممیزی ماهور را یکی دیگر از مشکلات در زمینه جریمه‌های پی‌در‌پی برای دامداران دانست و تصریح کرد: مسئولان امر بگویند چه کاری برای توسعه و ترویج این صنعت کرده‌اند؟

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه، واکسینه‌کردن دام بر عهده دامپزشکی و دامپرور بوده و تولید‌کننده شیر در این زمینه هیچ‌کاره است، اما مسئولان آن را بر عهده تولیدکننده انداخته‌اند و برای آن جریمه صادر می‌کنند.

رئیس اتحادیه دامداران شهرستان بویراحمد با تأکید بر این موضوع که شرکت‌های خصوصی از این کاغذبازی‌ها بریده‌اند و بیشتر ماحصل خود را صرف جریمه‌های پی‌در‌پی می‌کنند، تاکید  کرد: اگر وضع به‌همین منوال پیش برود همین 10 درصد باقی‌مانده صنعت شیر استان نیز تعطیل خواهند شد.

رجائی‌فر، رئیس دامپزشکی شهرستان بویراحمد در جمع اعتراض‌کنندگان گفت: بر اساس قانون باید برخی از ممیزی‌ها انجام گیرد و این موضوع یک مصوبه قانونی دارد.

وی با بیان این‌که قیمت شیر به این سازمان ربطی ندارد، افزود: در بحث جریمه‌هایی که برای این صنف در نظر گرفته شده قانون را اجرا کرده‌ایم و هیچ کدورتی با شخص و گروهی نداریم.

رجائی‌فر با اشاره به شرکت ماهور گفت: این شرکت یک شرکت ممیزی بوده و کار خودش را برای بهداشت محیط انجام می‌دهد.

رئیس دامپزشکی شهرستان بویراحمد در خصوص واکسینه کردن دام‌ها تصریح کرد: واکسینه‌کردن دام‌ها در گذشته رایگان بوده اما به‌دلیل تورم و وجود مشکلات عدیده مالی، امروز باید برای آن وجهی واریز کرد که مصوبه دولت است.

رجائی‌فر اضافه کرد: درست است که کمبود زیرساخت‌ها در استان احساس می‌شود اما تا جایی که می‌توانیم به این صنف کمک خواهیم کرد.

همچنین محمدجعفر طالبیان، معاون بهبود امور دام و تولیدات دامی جهادکشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: مطالبات دامداران در رابطه با دامپزشکی به‌حق است و ما نیز همیشه از طریق دامپزشکی استان دنبال و پیگیر هستیم.

وی افزود: دامپزشکی می‌گوید باید واحدهای عرضه لبنیات سنتی در استان تعطیل شوند، و این درحالی است که صنایع وابسته به فرآورده‌های لبنی استان آن‌طور که باید و شاید فعال نیستند.

طالبیان تاکید کرد: پیشنهاد می‌شود واحدهای عرضه و فروش لبنیات سنتی دامداران استان با نظارت دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل دامپزشکی استان فعال باشند تا دامداران بیشتر از این متضرر نشوند.

معاون بهبود امور دام و تولیدات دامی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد که زیرساخت‌های صنعت شیر در استان وجود ندارد ایشان همچنین خاطرنشان کرد: در برخی استان‌های همجوار در کنار فعال بودن صنعت شیر، لبنیات بصورت سنتی نیز عرضه می‌شود که ارزش غذایی لبنیات سنتی بالاتر است، اما دامپزشکی می‌خواهد نکات بهداشتی را رعایت کنند و اقدام به جریمه این واحدها می‌کند.

طالبیان در خصوص یکی دیگر از درخواست‌های دامداران مبنی بخشودگی تسهیلات بانکی خود تصریح کرد: این مساله در حال پیگیری است که در سطح ملی باید تصمیم‌گیری شود.

وی اضافه کرد: دامداران و صنعت شیر استان باید حمایت و تقویت شوند، چراکه کشش بازار کم و قیمت در استان پایین‌تر از نرخ مصوب دولت است که باید به دامداران تسهیلات با سود کم برای حمایت بیشتر و خرید دام پرداخت شود.


برچسب ها: