مرغ ها سر سفره دلالان بزرگ می شوند

به گزارش «سرویس دام،طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از خبرگزاری مهر؛ سبزوار دارای تعداد ۴۵۵ واحد مرغ گوشتی و ۱۳ واحد مرغ‌های تخم‌گذار است که بنا بر گفته رییس جهاد کشاورزی سبزوار ۲۱ درصد نیاز گوشت استان خراسان رضوی و ۱۲ درصد تولید گوشت کشور از این واحد‌ها تأمین می‌شود.

در حال حاضر بیش از ۱۰۰ واحد مرغداری در بخش ششتمد فعال است که متأسفانه اکثر بهره‌برداران این صنعت از اوضاع کار ابراز نارضایتی کرده و بنا بر گفته مسئولان طی یک دهه گذشته بیش از  ۲۵ درصد مرغداری‌های این منطقه تعطیل و یا در شرف تعطیلی قرار گرفته است.

سایه سنگین دلالان بر مرغداری‌ها

احمد صحرایی به‌عنوان قدیمی‌ترین فرد فعال در  صنعت مرغداری بخش ششتمد شهرستان سبزوار در این رابطه به مهر می‌گوید: بازار خریدوفروش مرغ در حال حاضر بسیار خراب است و افزایش قیمت ذرت و سویا و سوءاستفاده دلالان از اوضاع نا بسامان بازار باعث شده  تا سود اصلی این صنعت همیشه به  جیب دلالان رود.  

وی افزود: مرغداران نقدینگی لازم برای خرید جوجه و آذوقه لازم را ندارند و مجبورند برای تأمین سویا و ذرت  به سمت دلالان بروند.

وی افزود: قیمت  خرید یک جوجه یک‌روزه یک هزار و ۱۸۰ تومان و آذوقه آن  یک هزار و ۴۰۰ تومان در هر کیلو برای پرورش‌دهنده است.

صحرایی قیمت تمام‌شده یک مرغ گوشتی را  چهار هزار تومان بیان کرد و گفت: به لحاظ اینکه دلالان از ابتدای دوره آذوقه موردنیاز را در اختیار مرغدار قرار می‌دهند لذا قیمت مرغ را با کسر ۲۵ درصد از قیمت اصلی خریداری می‌کند و این نوع معامله برای مرغدار توجیه اقتصادی ندارد.

رضا ششتمدی فعال دیگر این صنعت نیز بیان کرد: بیش از ۲۰ سال است که در بخش ششتمد مرغدار هستم  و متاسفانه افزایش قیمت نهاده‌های طیور باقیمت تمام‌شده همخوانی ندارد و از همین رو در پایان هر دوره سود چندانی عایدمان نمی‌شود.

وی افزود: فعالیت این واحدها در منطقه باعث اشتغال‌زایی جوانان زیادی شده است اما به دلیل مشکلات فراوان و کمبود نقدینگی و گران شدن نهاده‌های طیور در طی این سال‌ها ۲۰ درصد مرغداری‌های بخش ششتمد تعطیل و باعث بیکار شدن جوانان شده است.

وی اظهار کرد: خرید قیمت مرغ منصفانه نیست و متاسفانه درآمد اصلی آن بیشتر در دست دلالان است و مرغداران در واقع نقش کارگر را برای کارفرما ایفا می‌کنند.

وی افزود: تأمین سوخت مرغداری‌ها در فصل زمستان بسیار دشوار است در هر دوره ۴۵ هزار لیتر سوخت در مرغداری‌ها مصرف می‌شود که این رقم در فصل سرما افزایش پیدا می‌کند.

مرغداری‌ها توان  جایگزینی سوخت پاک را ندارند  

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار نیز با اشاره به دستیابی مقام نخست تولید گوشت مرغ در این شهرستان اظهار کرد: سبزوار با  ۴۵۵ واحد مرغ گوشتی  و ۱۳ واحد مرغ تخم‌گذار  ۲۱  درصد نیاز گوشت استان خراسان رضوی و ۱۲ درصد تولید گوشت کشور را تأمین می‌کند.

کمبود نقدینگی، نبود استقبال از گازرسانی واحدهای طیور به دلیل بالا بودن هزینه‌ها، کمبود نهاده‌های طیور، نبود استقبال از بیمه واحدهای دام و طیور، نبود تناسب تخصیص اعتبارات و تأمین نهاده‌ها با آمار واحدها ازجمله مشکلات صنعت طیور در شهرستان سبزوار است.

منصور برغمدی کمبود نقدینگی و تسهیلات ارزان‌قیمت، نبود استقبال از گازرسانی واحدهای طیور به دلیل بالا بودن هزینه‌ها، کمبود نهاده‌های طیور و مقرون به صرفه، نبود استقبال از بیمه واحدهای دام و طیور، نبود تناسب تخصیص اعتبارات و تأمین نهاده‌ها با آمار واحدها را ازجمله مشکلات صنعت طیور در شهرستان بیان کرد.

وی با اشاره به صنعتی شدن ۵۰ درصد مرغداری‌های منطقه گفت: جهاد کشاورزی با در اختیار گذاشتن تسهیلات بانکی  درصدد به‌روز کردن تمامی این واحدها است.

برآمدی یکی از مشکلات مهم  مرغداری‌ها را تأمین سوخت موردنیاز عنوان کرد و افزود: در حال حاضر بحث جایگزینی گاز با گازوئیل مطرح است به لحاظ اینکه گازدار کردن واحدها نیازمند صرف هزینه ۲۰۰ میلیونی است و معمولاً تأمین این هزینه از عهده مرغداران خارج است.

وی یادآور شد: شرکت گاز با شرکت فرآورده‌های نفتی توافقنامه‌ای برای گازدار کردن واحدهای مرغداری و صنایع بخش کشاورزی دارد ولی متأسفانه تاکنون این اتفاق رخ نداده لذا پی‌جو هستیم تا این توافقنامه اجرائی شود.

مرغداری‌ها نیازمند حمایت هستند

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار ادامه داد: برای کاهش هزینه سوخت و خودکارسازی مرغداری‌ها طرحی با همکاری دانشگاه حکیم به‌صورت آزمایشی در سه واحد مرغداری اجراشده است که خوشبختانه اجرای آن ۷۵ درصد مصرف انرژی را در واحدها کاهش داده است.

برآمدی  تاکید کرد: این طرح به محض اینکه به تولید انبوه برسد در تمامی مرغداری‌های شهرستان اجرایی خواهد شد.

وی تاکید کرد: یکی از سیاست‌های اصلی جهاد کشاورزی در حوزه دام و طیور حذف دلالان است متاسفانه زحمت را مرغدار متحمل می‌شود اما سود نهایی به واسطه‌گران می‌رسد در راستای حذف این افراد پیگر تقویت شرکت تعاونی مرغداران هستیم  این شرکت‌ها باید زنجیره تولید خود را از پرورش، کشتار، ذخیره و صادارت فعال کنند.

برغمدی اظهار کرد:  همچنین مرغداران بایستی بر افزایش کیفیت در تولید مرغ با وزن کمتر که حرف نخست را در رقابت صادارت می‌زند تلاش کنند.

برغمدی اظهار کرد: هر واحد مرغداری  به طور مستقیم  و غیر‌مستقیم  برای ۱۲ نفر ایجاد شغل کرده است به لحاظ اینکه در منطقه ششتمد تعداد ۱۰۰ واحد مرغداری فعال هستند ۴۰۰ نفر در این مراکز کار می‌کنند که باید با تقویت و بهینه‌سازی، کاهش مصرف انرژی و بالا بردن کیفیت و کاهش تلفات از تعطیلی واحدها جلوگیری کنیم.