سگ نژاد سگ گریهاند

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ نژاد گری‌هاند (Greyhound) دارای بدنی انعطاف‌پذیر است، براق، نمایشی و ساخته شده برای سرعت. دارای سینه‌ای فراخ و جثه‌ای عضلانی است.‌ این نژاد از جمله قدیمی‌ترین نژادهای سگ  بشمار می‌آید و از زمان‌های بسیار قدیم بعنوان سمبل حکومت مطرح بوده است. از گری‌هاند گهگاه در شکار آهو، گوزن و روباه استفاده می‌شود. اما شکار خرگوش تخصص ذاتی گری‌هاند است و قرن‌ها است که از این نژاد برای شکار خرگوش استفاده می‌شود. سر بلند و باریک که در حد فاصل بین گوش‌ها پهن است. پوزه از طول خوبی برخوردار است. گوش‌ها نرم و کوچک و بسمت عقب متمایل بوده و چین خورده می‌باشد. چشم‌ها تیز‌بین، براق، هوشیار و حاکی از شجاعت است.

خلق و خو نژاد گری‌هاند

حساس، شیرین و باهوش. باوفا، شجاع و مشتاق. گری‌هاند سگ فوق‌العاده باهوشی است اما خوی لجوج آن در برابر غریبه‌ها و حتی صاحبش می‌تواند گاهی اوقات مشکل‌ساز باشد. بنابراین بهتر است که این سگ را در سنین پایین‌تر اجتماعی کرد. در دو نوع مسابقه‌ای و نمایشی آن دارای خلق و خوی آرام هستند.

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (29-32) ک.گ، در ماده‌ها: (27-29) ک.گ

ارتفاع در نرها: (17-76) س.م، در ماده‌ها: (17-68) س.م

مشکلات سلامتی

از جمله مشکلات سلامتی می‌توان به نفخ اشاره کرد. بهتر است به جای یک وعده غذای سنگین تعداد دفعات غذا را بیشتر (2-3 بار) و حجم غذا را پایین آورد. گری‌هاند نسبت به برخی از داروهای شیمیایی و خصوصاً حشره‌کش‌ها حساسیت دارد.

شرایط نگهداری سگ گری‌هاند

آپارتمان می‌تواند مکان مناسبی برای گری‌هاند باشد به شرط آنکه در طول روز به حد کافی فعالیت بدنی داشته باشد. به هر‌حال یک حیاط کوچک می‌تواند مکان مناسبی را برایش فراهم کند. این نژاد نسبت به سرما حساس است و بهتر است که در فواصل سرد از تن‌پوش گرم برایش استفاده کرد.

فعالیت بدنی

اگر شما گری‌هاند را بعنوان حیوان خانگی خود انتخاب کرده اید بیاد داشته باشید که به او اجازه دویدن و را رفتن را در محیطی آزاد بصورت روزانه و ترجیحاً در یک زمان مشخص بدهید. گری‌هاند علاقه زیادی به برنامه‌های روزانه و منظم دارد.

طول عمر نژاد گری‌هاند

در حدود 10-12 سال.

آراستن

گری‌هاند دارای موهای کوتاه و صاف می‌باشد و آراستن آن کار آسانی است. شانه کردن روزانه و استحمام در مواقع ضروری مناسب می‌باشد. ریزش مو در این نژاد متوسط می‌باشد.

تاریخچه

به اعتقاد مصر‌شناسان طی سلسله چهارم مصر که در حدود 2900 الی 2751 سال قبل از میلاد بوده است حکاکی‌های موجود در این مقبره سگ‌هایی را نشان می‌دهد که بی‌تردید از تیپ گری‌هاند بوده‌اند. در خصوص منشأ اسم گری‌هاند عقاید متفاوتی وجود دارد. یکی از این نظرات حاکی بر این است که این نام از کلمه Graivs به معنی یونانی گرفته شده است. زیرا این سگ در یونان قدیم از قدر و اعتبار زیادی برخوردار بوده است همچنین برخی می‌گویند که کلمه Grey به معنی خاکستری قالب‌ترین رنگ در این نژاد می‌باشد.

گروه

سگ‌های شکاری.
 


 

گردآوری و ترجمه تانیا مهرآرا