سگ گریت دین (Great Dane)

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ گریت دین :‌(Great Dane) از انواع اصلی سگ‌های نگهبان، که اصلیتی آلمانی دارد. در این سگ قدرت و نیرومندی و زیبایی توام مشاهده می‌شود. بر خلاف نامش اصلیت این نژاد آلمانی است و هیچ ربطی به دانمارک ندارد.

استاندارد این سگ عبارتست از : حداقل قد در نرها ۸۰ و در ماده‌ها ۷۲ سانتی متر و وزن در حدود ۶۰ کیلوگرم. گریت دین به رنگ‌های سیاه (یک دست بدون لکه سفید یا همراه با لکه‌های سفید در زیر گلو، جلو سینه و پاها) حنایی یا زرد طلایی (با پوزه و ناخن‌های سیاه) آبی فولادی، ابلق (سفید با لکه‌های سیاه) و مخلوط (زرد طلایی رو شن یا تیره ، با رگه‌های سیاه پوست ) یافت می‌شود.

در تمام انواع این نژاد پوشش بدن کوتاه، نرم، چسبنده و درخشان است. گریت دین اساسا سگی است ملایم، مهربان و صبور ولی چنانچه صاحبش مورد تهدید بیگانه قرار گیرد، چهره تهاجمی به خود می‌گیرد. گریت دین نژادی است که اصالت، نجابت، نیرو و ذکاوت را در هم ادغام کرده. یکی از بزرگترین سگ‌های دنیاست. موهایی زبر و خشن دارد. نگهداری از این نژاد بدلیل جثه بزرگ آن شرایط ویژه ای را طلب می کند. این نژاد به محیط بزرگتری برای زندگی و فعالیتهای بدنی نیاز دارد. میزان تغذیه و خوراک آنها نیز به مراتب از نژادهای دیگر بیشتر است. اصولاً چنانچه آموزش و تعلیم این سگ‌ها بدرستی صورت گیرد و سگ‌های مطیع و آرامی تربیت شوند، می‌توانند بعنوان سگ‌های خانگی نگهداری شوند. رنگ پوشش خارجی آن متغایر است و تقریباً به هر رنگی یافت می‌شوند. رنگ چشم‌ها معمولاً تیره می‌باشد اما گاهی اوقات به رنگ آبی نیز یافت می‌شود.

سگ گریت دین

خلق و خو سگ گریت دین

گریت دین نژاد آرام، مهربان، شیرین و با محبت است. بازیگوش و مهربان با کودکان. همه را دوست دارد و ترجیح می‌دهد که همیشه در اطراف مردم باشد. پارس نمی‌کند مگر در شرایط خاص. سگی مسئول، باوفا و شجاع است. بدلیل جثه بزرگی که دارد باید از سنین پایین‌تر مورد آموزش‌های لازم قرار‌گیرد تا بیاموزد که خود را به انسان‌ها خصوصاً کودکان تکیه ندهد. معمولاً نرها با هم جنس خود کنار نمی‌آید اما اگر از دوران تولگی با سگ‌های دیگر بزرگ شود می‌تواند به راحتی با آنها کنار آید. آموزش دادن به آنها می‌تواند گاهی اوقات مشکل و دشوار گردد.

وزن و ارتفاع در سگ گریت دین

وزن در نرها : (54-90) ک.گ، در ماده ها : (45-59) ک.گ

ارتفاع در نرها : (76-86) س.م، در ماده ها : (71-81) س.م

مشکلات سلامتی در نژاد گریت دین

این نژاد عمر کوتاهی دارد. در هنگام خرید باید از سلامت و بهداشت محیطی که توله‌ها در آن پرورش یافته‌اند اطمینان حاصل کرد. از جمله بیماری‌ها می‌توان به مشکلات لگن، بیماری‌های خونی، تومار، بیماری قلبی و عفونت دم اشاره کرد.

شرایط نگهداری نژاد گریت دین

می‌توان این نژاد را در آپارتمان نگهداری کرد به شرط آنکه اجازه فعالیت بدنی کافی در طول روز به آن داده شود. اصولاً یک حیاط بزرگ می‌تواند مکان مناسبی را برای زندگی آن فراهم نماید.


 

فعالیت بدنی

گریت دین به فعالیت زیاد نیاز دارد. حداقل فعالیت بدنی برای آن در طول روز پیاده‌روی‌های طولانی است.

طول عمر گریت دین

بطور متوسط زیر 10 سال عمر می‌کند اما بعضی از آنها می‌توانند تا سنین 12-13 سالگی زندگی کنند. حدود 10-12 سال.

آراستن

موی کوتاه آن برای آراستن مناسب می‌باشد. ریزش مو در این نژاد متوسط می‌باشد. برس زدن روزانه کافی است. از آنجایی که شستن این سگ غول پیکر دشوار می‌باشد، بنابر‌این می‌توان او را فقط در مواقع ضروری استحمام کرد. ناخن‌هایش را بطور منظم کوتاه کنید.

تاریخچه

نام این نژاد در زبان انگلیسی ترجمه‌ایست از لغت قدیمی فرانسوی Grand Danois به معنی دانمارکی بزرگ. البته هیچ دلیل قابل قبولی برای ارتباط بین این نژاد و دانمارک وجود ندارد. به اعتقاد برخی از محققین در مقبره‌های مصریان سه هزار سال قبل از میلاد تصاویر سگ‌هایی وجود دارد که بسیار شبیه به گریت دین است. جانور شناسان عقیده دارند که نژاد Irish Wolfhound اجداد اصلی گریت‌دین می‌باشند و برخی Old English Mastiff را در این رابطه معتبر تر می دانند. اصلاح نژاد گریت‌دین از اواخر قرن نوزدهم ابتدا در آلمان و سپس در انگلیس و آمریکا گسترش یافت.

گروه

سگ‌های کار.ماستیف.

نژاد گریت دین

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا

سگ گریت دین
نژاد گریت دین
گریت دین