ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 3319
بازدید: 105310
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۷ ساعت: 2:58:33 PM

تشخیص سلامت فضله در کوکاتیل ها (عروس هلندی)

مدفوع سالم پرنده شامل فضله‌ای نسبتاً سفت و جامد به همراه مقداری مایع است. مدفوع سالم پرندگان فاقد هرگونه بویی هستند و بد نیست که بدانید مدفوع و اورات خود را به‌صورت همزمان ازبدن دفع می‌کنند.

تشخیص سلامت فضله در کوکاتیل‌ها، عروس هلندی

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ مدفوع سالم پرنده شامل فضله‌ای نسبتاً سفت و جامد به همراه مقداری مایع است. مدفوع سالم پرندگان فاقد هرگونه بویی هستند و بد نیست که بدانید مدفوع و اورات خود را به‌صورت همزمان ازبدن دفع می‌کنند.

به‌طور کلی مدفوع عروس هلندی سه حالت دارد:

حالت گرد بودن مدفوع: فضله سالم معمولاً مدور و جامد است اما باید به این نکته اکتفا کرد چراکه شیوه‌ی شکل‌گیری مدفوع در روده در شکل آن تاثیر دارد بنابراین هر نوع شکلی از مدفوع را نمی‌توان دلیلی بر مریض بودن کوکاتیل دانست.

بخش اورات فضله: این قسمت حاصل دفع محصولات پروتئینی و متابولسیم‌های مربوطه است که از روده‌ها دفع می‌شوند. اورات اصولاً غیرشفاف و به رنگ سفید و کرمی روشن هستند.

اوره (حالت مایع یا همان ادرار): به صورت آبکی از کلیه‌ها دفع می‌گردد و به‌صورت یک مایع فاقد رنگ می‌باشد.

اجزای فضله سالم پرنده

تغییر رنگ فضله کوکاتیل

تغییر رنگ قسمت جامد فضله بسیار وابسته به غذاهایی است که پرنده استفاده می‌کند. معمولاً عروس‌هایی که از دانه‌ها بعنوان خوراک استفاده می‌کنند مدفوعی سبز رنگ دارند. پرنده‌هایی که از چاشت‌ها استفاده می‌کنند مدفوعی به رنگ نارنجی روشن داشته و زمانی که سبزیجات و صیفی‌جاتی چون هویج و اسفناج می‌خورند فضله‌ای به رنگ سبز تیره خواهند داشت.

قسمت مایع فضله درحالت عادی باید کاملاً شفاف و بدون رنگ باشد و همچنین اورات موجود در مدفوع آنان بخشی به رنگ سفید می‌باشد. بنابراین درصورت وجود هرگونه تغییر رنگ در قسمت مایع مدفوع حتماً به یک دامپزشک مراجعه کنید.

گاهی قسمت مایع مدفوع همرنگ سایر بخش‌ها می‌شود، شما باید فضولات روی روزنامه یا کاغذ موجود در قفس را بیشتر مورد بررسی بیشتر قرار بدید. باید مطمئن شوید که تغییر اساسی در قسمت مایع مدفوع پرنده به‌وجود نیامده است.

به این نکته مهم توجه کنید که تغییر رنگ مدفوع عروس‌ها می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که از جمله‌ی آنها بروز استرس در پرنده و تغییر رژیم غذایی آنها است.

به‌طور کلی هرگونه نشانه‌ای از تغییر غیرعادی در رنگ مدفوع، حجم و غلظت آن مشاهده نمودید می‌تواند نشانه‌ای از بیماری در پرنده شما باشد که با مراجعه به دامپزشک می‌توانید به علت آن پی برده و برای درمان اقدام کنید.

بیشتر بدانیم:
تشخیص بیماری پرندگان از طریق مدفوع
نشانه‌های بیماری در مرغ عشق
بیماری پر و منقار PBFD در طوطی‌سانان

ویژگی‌های مدفوع کوکاتیل

- اورات موجود در فضله باید به رنگ سفید یا کرم روشن و اورین (مایع آن) باید شفاف و روشن باشد.

- مدفوع به رنگ سبز روشن یا زرد نشانه‌ای از بیماری‌های کبدی می‌باشد.

پرندگانی که از دانه‌ها استفاده می‌کنند معمولاً مدفوعی به رنگ سبز تیره دارند.

- مدفوع سبز روشن چسبناک یا زرد رنگ می‌تواند نشانه‌ای از بیماری chlamydoisis (بیماری باکتریایی که از طریق رابطه جنسی با جفت به دیگر پرنده‌ها انتقال پیدا می‌کند و نوعی تب در خانواده طوطی‌سانان است). این بیماری قابلیت انتقال به انسان را نیز دارد.

- پرندگانی که از غذاهای آماده طیور نظیر پلت مصرف می‌کنند عموماً مدفوعی قهوه‌ای تیره یا رنگی دارند.

- وجود خون سیاه یا قرمز در مدفوع کاکاتیل نشانه‌ای از خونریزی در مجرای گوارشی یا روده‌ای و یا عفونت یا تومورها یا وجود شی خارجی در مجاری معده، وجود انگل یا گیر کردن تخم در بدن می‌باشد.

مدفوع متمایل به رنگ قرمز یا قرمز رنگ ممکن است نشانی از مسمومیت ناشی از اجسام فلزی باشد.

وجود رنگ قرمز روشن در مدفوع عروس هلندی‌ها ممکن است ناشی از قسمت تحتانی مجرای معده باشد یعنی قسمت‌هایی که مربوط مجرای دفع و یا تخم‌گذاری پرنده است، علاه بر آن می‌تواند نشانه‌ای از وجود تومور در پرنده بوده و حتی گاهی می‌توانید رنگ قرمز روشن را توسط یک خلال دندان از سایر قسمت‌ها جدا کنید.

بنابراین وجود این شکل از خونریزی‌ها در فضله پرنده به‌طور روزانه سبب ضعف پرنده شده به‌طوری که پرنده طی چند روز تلف خواهد شد. بنابراین درصورت مشاهده سریعاً برای معاینه به دامپزشک مراجعه کنید.

- مدفوع به رنگ سیاه یا قیری رنگ گاهی می‌تواند علامتی از خونریزی در قسمت فوقانی مجاری معده باشد.

مدفوعی به رنگ بسیار تیره که می‌تواند به رنگ خزه‌ی تیره باشد و به‌راحتی از روی مدفوع با کمک خلال دندان جدا شده و قابل تشخیص است، بیشتر ناشی از ترشح صفرا یا بیماری کبدی در عروس است.

- مدفوع کوچک و باریک یا کاهش دفع در پرنده؛ می‌تواند نشانه‌ای از کمبود اکسیژن در خون پرنده باشد که باعث کم‌خوراکی پرنده می‌شود.

مدفوع به رنگ زرد یا متمایل به زرد یا زرد متمایل به سبز نیز نشانه ای پیشرفته از بیماری کبدی باشد.

زرد رنگ بودن بخش اورات فضله نشانه‌ای از بیماری‌های باکتریایی یا وجود اثرات شیمیایی در بدن پرنده و یا بیماری کلیوی در کوکاتیل‌هاست.

وجود حباب در مدفوع پرنده نشانه‌ای از وجود گاز معده یا عفونت در پرنده است.

- وجود غذای هضم نشده در فضله عروس هلندی (می‌تواند شامل دانه‌هایی باشد که پرنده خورده است و یا سایر غذاها) ممکن است علائم عارضه‌ی PDD باشد. (نوعی بیماری مختص به خانواده طوطی‌سانان است که در آراها بسیار شایع می‌باشد و بیشتر ناشی از حالات عصبی و خشونت در طوطی است؛ دیگر علائم این بیمای عبارتند از: استفراغ یا برگشت غذا، گیر کردن غذا در بدن پرنده، اشتهای مفرط به خوراک، کاهش وزن و همچنین از ویژگی‌های ظاهری این سندرم می‌توان به ناهماهنگی در حرکات پرنده، فلج شدن یا افزایش دمای بدن، تحریک شدن عضلات درون بدنی و ناکارایی آنها، همچنین وجود تومور در ناحیه سر، ضعف ماهیچه‌ای و سایر امراض ناگهانی دیگر  اشاره کرد.

علاوه بر اینها ضعف گوارشی، انگل‌ها و همچنین بیماری‌های روده‌ای و لوزالمعده‌ای را شامل می‌شود.

- کاهش اندازه مدفوع که به رنگ قیر، معدود و کوچک باشد می‌تواند نشانه‌ای از کاهش خوراک یا وجود گرفتگی در ناحیه روده عروس هلندی باشد.

- افزایش میزان مایع در فضله نشانی از استرس یا افزایش رژیم حاصل از خوردن میوه‌جات یا سبزیجات یا وجود آب در معده ناشی از استحمام یا وجود بیماری دیابت یا کبدی در طوطی است.

- کاهش میزان مایع در مدفوع کوکاتیل ناشی از پسابیدن یا کم آب شدن (فقر آب) است.

- درصورتی که عروس اسهال شده و مدفوعی به شکل نرمال و مدور نداشته باشد، می‌تواند نشانه‌ای از اختلالات گوارشی، عفونت یا وجود انگل در پرنده و همچنین علائمی از تخم‌گذاری عروس هلندی باشد از دیگر علل اسهال پرنده؛ فتق ناحیه شکمی، وجود سرطان و همچنین ضررهای ناشی از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و یا مسمویت طوطی با اجرام خارجی می‌باشد.

فتق در پرنده باعث گیر کردن و چسبیدن پرهای دم و مقعد به‌هم و ژولیدگی پرها خواهد شد.

- مدفوع آبکی یا ادرار بیش‌ازحد: نشانی از استرس، رژیم غذایی مملوء از میوه‌ها و سبزی‌جات، ورود مقادیر بالایی آب به بدن پرنده در اثر استحمام، بیماری باکتریایی، عارضه‌های قارچی و انگلی، دیابت یا بیمای کلیوی در پرنده است.

قطع شدن مدفوع عروس

اگر پرنده به‌ندرت مدفوع می‌کند می‌تواند بر اثر عواملی چون آمادگی برای تخم‌گذاری در عروس ماده، یا گرفتگی در ناحیه روده، تومورها  باشد. همچنین اسهال شدید در عروس‌ها که باعث کاهش میزان مواد دفعی و از سوی دیگر سبب چسبناک شدن ناحیه مقعدی طوطی خواهد شد. (برای اطمینان از باز بودن مجرای دفع در پرنده می‌توانید او را دست گرفته و باز بودن مقعد را چک کنید و مطمئن شوید که مجرای مقعد توسط مقادیری از مدفوع مسدود نشده باشد. در صورتی‌که چنین اتفاقی رخ داده بود لطفا با کمک چوب پنبه‌ای که کمی چرب شده، جرم را از مقعد خارج کنید و یا اینکه به‌وسیله آب گرم محل را تمیز کرده و خشک کنید سپس با بخار آب (به طوری که سبب سوختن مقعد پرنده نشود) محل را چنان گرم و مرطوب نگاه دارید تا اینکه اجرام نرم شده و خارج گردد. گاهی اوقات این عارضه در عروس‌های ماده‌ای که در سنین پایین هستند اتفاق می‌افتد، حتماً در این رابطه از دامپزشک کمک بگیرید. به‌خاطر وجود چنین اسهالاتی در عروس بسیار مهم است که روزانه مدفوع آنها را چک کرده تا از سلامتی پرنده مطمئن شوید. هرگونه تغییر در رنگ یا حجم فضله که احتمال می‌دهید نشانه‌ای از عارضه‌های غذایی نباشد حتماً باید توسط دامپزشک مورد بررسی قرار گیرد.

مدفوع آبکی

مدفوع آبکی که شامل مقادیر بسیاری از (اوره مدفوع) می‌باشد و اصطلاحاً فزون اداری خوانده می‌شود می‌تواند بر اثر استرس و سایر تغییر شرایط به‌وجود آید.

 کاملاً طبیعی است که عروس‌های هلندی در اثر ترس یا اضطراب یا استفاده بسیار از آب یا استفاده از غذاهایی نظیر میوه و سبزی یا اینکه در اثر استحمام مقادیر زیادی آب وارد بدنش شده باشد؛ مدفوعی آبکی داشته باشد.

این حالت ممکن است یک روز تا حداکثر دو روز ادامه داشته باشد اما اگر بیش از دو روز ادامه یافت و شکلی مزمن پیدا کرد عادی نبوده و می‌تواند دلایلی چون دیابت‌ها و بیماری‌های کلیوی (ویا بیماری‌های نظیر انگل‌ها و قارچ‌ها و باکتری‌ها) داشته باشد. بنابراین اگر ادرار آبکی کوکاتیل بیش از دو روز به‌طول انجامید حتماً به یک دامپزشک مراجعه کنید.

تفاوت عمده‌ای که میان فزون اداری و اسهال وجود دارد اینست که اسهال همانند توده‌ای قطعه‌وار بوده هیچ شکلی ندارد و گاهی به‌صورت لکه‌هایی به اطراف مجرا مقعد و پرهای آن ناحیه و دم می‌چسبد، درحالی‌که فزون ادراری یا همان ادرار آبکی هرگز به نقاط بدن نچسبیده و اگر دارای شکلی خاص بود نمی‌تواند اسهال باشد. وجود اسهال در پرنده می‌تواند نشانی از سرماخوردگی، اختلالات گوارشی، بیمای‌های انگلی، فتق ناحیه شکمی، سرطان، زیاده‌روی در مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها یا مسمومیت ناشی از اجسام مختلف خارجی باشد.

درصورتی که بیشتر از دو روز مدفوع پرنده را غیرعادی دیدید حتماً به دامپزشک مراجعه نمایید. پرنده بیماری باید سریعاً توسط دامپزشک معاینه و درمان گردد.

منبع: سایت 6019


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:1
انتشار یافته:41
محمد
۱۴۰۰ سه شنبه ۲ آذر 3:21:17 AM
سلام دوستان من یک عروس هلندی خریدم که مدفوع زردی دارد لطفا بهم بگین که چیکار کنم تا مدفوعش طبیعی بشه
ناشناس
۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۶ آبان 2:06:32 PM
سلام عروس هلندی من آخر زبونش خونیه به چی دلی لی اینطوریه من خیلی نگرانم🥺
توکا
۱۴۰۰ شنبه ۲۴ مهر 7:10:22 PM
بعد
زهرا
۱۴۰۰ سه شنبه ۲ شهريور 10:07:53 PM
باسلام من دیروز یک عروس هلندی ماده خریدم و متوجه شدم مدفوعش کوچک و سبز هست و یک سری مدفوعن گیر کرد به پشتش غذاش هم همجور دونه ای که مخصوصش هست داره لطفا راهنماییم کنید
سحر
۱۴۰۰ جمعه ۲۹ مرداد 12:26:12 AM
عروسم امروز غذا نداشت یه مقداری سفیده تخم آب پز و هویج و ذرت بهش دادم اول مدفوعش فقط اورات و ادرار بود بعدم یه مدفوع کوچیک سیاه کرد خیلی نگرانم کمک
امید سعیدی
۱۴۰۰ شنبه ۹ مرداد 11:39:33 PM
طوطی عروس من الان پنج روز هست که دیگه نمی‌ خونه پنج. روز پیش برق ها رفته بود و در تاریکی مونده بود تنها الان از اون روز به بعد هم کم غذا شده هم همش پف می‌کنه و می‌خوابه مدفوع اونم سفید شده حالت شل وقتی مدفوع رو هم پاک میکنم وسطش به سبزی میزنم لطفا راهنمایی کنید مشکلش چیست
نازی
۱۴۰۰ سه شنبه ۲۸ ارديبهشت 1:09:34 AM
سلام علت اینکه فضله ی عروس هلندی ریز هست چیست و راه درمان اون رو لطف کنین بگید ممنون😊
مهسا
۱۴۰۰ شنبه ۱ خرداد 10:10:03 AM
باید از میوه ها و سبزیجات بیشتری در خوراکش استفاده بشه، سعی کنید نصف روز میوه و سبزیجات دراختیارش قرار بدین و ارزن و دیگر دانه های روغنی رو از دسترسش خارج کنید تا مجبور بشه نوکی هم به میوه ها بزنه. میوه های موردعلاقشو شناسایی کنین و از اونا بیشتر استفاده کنید. میوه ها و سبزبجات موردعلاقه پرنده من: شوید تازه، جعفری، کاهو، سیب، خیار، هندوانه، انجیر و...
ناشناس
۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۵ فروردين 8:10:51 PM
سلام من عروس هلندی م امروز کلا است شوییش ابه انگار آب از بدنش خارج میشه رنگ شم سفید شفاعه یعنی بیرنگ و
علیرضا
۱۴۰۰ دوشنبه ۱۶ فروردين 3:20:42 PM
با سلام من عروس هلندیم پراشو میندازه ولی ۴ماهه هست
Samane sahraei
۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۱ فروردين 6:00:55 PM
سلام عروس هلندی من ۳۷ روزشه امروز از صبح بی حاله اکثر روز خوابه از ظهر هم اسهال شده میشه راهنمایی کنید خیلی نگرانم 😔😔
Z
۱۴۰۰ دوشنبه ۹ فروردين 6:28:24 PM
سلام خسته نباشید عروس من نر هستش و دیروز برای اولین بار بهش مکمل غذایی پرنده های زینتی رو دادم و امروز ذیدم مدفوعش رنگش زرد روشنه و به صورت رشته ای هستش ایا مشکل یا بیماری خاصی براش ایجاد شده یا نگران نباشم
B.H
۱۴۰۰ شنبه ۷ فروردين 6:18:03 PM
من عروسم صدا های کوچیک تولید میکنه مدفوع زردو سفت داره اون یکی عروسم دستشویی تیره ای داره
B.H
۱۴۰۰ شنبه ۷ فروردين 4:37:43 PM
عروس من زرد رنگ دستشویی میکنه مشکلی داره لطفا بگید
معین
۱۴۰۰ يکشنبه ۱ فروردين 12:45:49 PM
سلام عروسم کامل زرد مایع داره مدفوع میکنه خاهشن کمکم کنین از صبح هم جیغ میکشه
بی نام
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۴ اسفند 2:17:57 PM
من یه عروس هلندی دارم حدود 70 روزشه مدفوعش سفت شده وبه پر هاش میچسته ممنون میشم بگین چطوری درمانش کنم.
....
۱۳۹۹ پنج شنبه ۷ اسفند 5:57:07 PM
سلام خسته نباشید من یک عروس هلندی دارم پرهای خودش رو پف میده این به چه دلیل و چرا اینجوری می‌کنه ممنون.
نیما
۱۳۹۹ چهارشنبه ۶ اسفند 1:10:56 PM
سلام خسته نباشید رنگ مدفوع عروش هلندی‌ه من به رنگ زرشکی تغیر کرده و‌چند روزه که خم میشه و دمشو به سمت بالا میده و صداهای کوچیک تولید میکنه باید چیکار کنم ؟
فاطمه
۱۳۹۹ پنج شنبه ۳۰ بهمن 1:56:22 PM
سلام خسته نباشیدجوجه ۲۵ روزه دارم نمیدونم چرامدفوعش ۲ روزه ب صورت سیاه رنگه قیری رنگ هستش میشه بپرسم علت چیه اخه اینجوری نبوده خیلی نگرانم
Maloos taghizadeh
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ بهمن 5:48:40 AM
سلام عروس هلندی من خیلی وابسته است مدام جیغ میزنهفقط میخواد روی شانه ما باشه خودَشو خیلی میخوارونه پرهای خیلی ریز وسفید میریزه آیا علامت شپش است وراه مباززه اش چیست وبه انسان سرایت میکنه دیگه اینکه بیماری توکسوپللسما از این پرتده ها به انسان سرایت میکنه یا اصلا عروس هلندی این بیماری را داره ممنون میشم به سوالهایم جواب بدهید
مهسا
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ بهمن 9:45:42 AM
طوطی سانان خانگی خیلی به صاحبشون وابسته هستن و از تنهایی متنفرن، پوسته های ریزی که موقع پرآرایی ازش میریزه نشونه خشکی پوستشه که باید محلول آب و آلوئه‌ورا را روز درمیان روی بدنش اسپری کنید، توجه کنید که هرگز مستقیم روی صورتش اسپری نکنید.
ناشناس
۱۴۰۰ سه شنبه ۱۰ فروردين 1:44:32 PM
سلام، خارش طبیعی است.
نیل
۱۳۹۹ شنبه ۱۱ بهمن 9:41:35 PM
سلام خسته نباشید ببخشید چند روزی هست عروسم مدفوع ابکی و سبز روشن داره ممنون میشم راهنماییم کنید البته ی سفر کوچیک باهم داشتیم ممکنه برا اون باشه؟
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲ بهمن 10:55:02 AM
سلام من یک عروس هلندي ماده سه ماهه دارم چند روز است که مدفوع کم شده و به رنگ شبز است و هنوز سرلاک میخوره من نمیخوام طوطی رو از دست بدم باید چکار کنم
برفی
۱۳۹۹ سه شنبه ۹ دي 11:51:20 PM
سلام و خسته نباشید من عروس هلندیم دچار عفونت روده شده بود با قطره عفونت روده و دادنچند قطره سرکه سیب در ابخوریش حالش بهتر شده، غذاهاشو میخوره و کاهش وزنش بهتر شده،، ولی مدفوعش سبز خیلی تیره هست که به سیاهی میزنه ممنون میشم راهنمایی کنین
رضا لطفی
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۷ آذر 1:02:55 AM
سلام من پرندم مدفوعش مثل همشه ی فقط اب زیادی داره؟؟؟؟؟؟؟ باید چکار کنم عادی هست یاپرنده مریض هست
خواجوی
۱۳۹۹ شنبه ۱ آذر 10:11:21 AM
سلام ببخشید یه هفتع ای میشه یه عروس هلندی نر گرفتم که بهم گفتن حدودا سه ماهشه،مدفوع پرندم خیلی ابکیه،البته اب هم خیلی زیاد میخوره،ایا زیاد اب خوردنش مشکلی داره؟؟
ناشناس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۸ آبان 7:04:38 PM
سلام عروس هلندی من ۹ ماهشه و مادست تقریبا چند روزه که توی مدفوعش دونه ارزن بصورت کامل دیده میشه،لطفا راهنماییم کنید که باید چیکار کنم...
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۹ آبان 9:39:09 AM
باید به دامپزشک مراجعه کنید تا با معاینه بالینی به مشکل پرنده پی برده و برای درمان اقدام کنند. همانطور که در متن خبر مشاهده میکنید: وجود غذای هضم نشده در فضله عروس هلندی (می‌تواند شامل دانه‌هایی باشد که پرنده خورده است و یا سایر غذاها) ممکن است علائم عارضه‌ی PDD باشد. همچنین ضعف گوارشی، انگل‌ها و همچنین بیماری‌های روده‌ای و لوزالمعده‌ای
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۸ آبان 1:58:36 PM
سلام، خسته نباشید عروس هلندی من جوجه هست، دقیق نمی‌دونم چند روزه اس سرلاکیه، پر هاشمی کامل درومده، کمابیش پرواز هم میکنه امروز صبح سرلاکش رو خیلی خوب نخورد، همیشه ۱۲ الی ۱۵ سی سی میخورد، این دفعه کمتر از ۱۰ سی سی خورد نوبت بعدیش (شش ساعت بعد که میشه الان) تقریبا ۵ سی سی خورد. داشتم توی اینترنت دنبال دلیل کم اشتهایی در طوطی سانان میگشتم که یهو دیدم یه کرم خیلی کوچیک، تقریبا گرد و رنگ روشن از مدفوع جوجه عروس هلندیم، بیرون اومد و داشت حرکت میکرد. خیلی خیلی نگرانم، توضیحاتتون رو خوندم اما احساس میکنم کافی نیست، خواهشمندم هرچه سریعتر پاسخ من رو بدید، من نمیخوام جوجه عروس هلندیم رو از دست بدم، خیلی نگرانشم، خواهش میکنم پاسخ بدید قبل از این که دیر بشه
محبوبه قلیچ خانی
۱۳۹۹ جمعه ۹ آبان 2:55:54 PM
خوبه😊
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر 11:12:54 PM
نام عروسم آتشه مدفوش همش سفید دوست ندارم پیش ما باشه می ره جلوی پنجره چرت میزنی بازی هم نمی کنه با تشکر
رمضانی
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۷ مهر 7:54:49 AM
سلام.من یک عروس هلندی تقریبا دو ماهه دارم که مدفوعش زرد رنگه علتش چیه؟ممنون میشم راهنماییم کنین
علیرضا
۱۳۹۹ جمعه ۴ مهر 4:32:18 PM
سلام خسته نباشید من دو هفته پیش عروس هلندی گرفتم. عروس هلندی من جوجه است و این گه به برنج خیلی علاقه داره و موقعی که بهش اون غذا رو ندی مدام جیغ می کشه البته تخمه و عرضن هم می خوره حالا مشکل این که مدفوعش سبز خالی. الان دارم می بینم نوکش سبز شده دقت کردم دیدم به خاطر تمیز کردن پشتش که کلا سبز شده الان باید چی کار کنم ؟؟؟؟ طبیعی یا خیر
Hone
۱۳۹۹ شنبه ۱۱ مرداد 1:19:50 PM
سلام من عروس هلندیمو ۱ هفتس خریدم بوردم حمام خوشکشم کردم اما حالا مدفوعکش همراه با کلی آبه به نظرشما من چیکار کنم؟آیا مریضه؟
مهسا
۱۳۹۹ شنبه ۱۱ مرداد 2:22:50 PM
سلام، یکی از دلایل مدفوع آبکی عروس هلندیا، خوردن آب زیاد یا میوه زیاده، توی حموم زیاد آب خورده واسه همین مدفوعش آبکی شده. اگر تغییر شکل مدفوع طولانی شد باید نگران باشی. درضمن پیشنهاد میکنم پرنده رو با اسپری کردن آب از فاصله دور، یا گذاشتن ظرف آب تو روزای گرم تابستون، حمومش کنی، فضای بخارگرفته و پر از باکتری حمام‌های ما واسه پرنده ها مناسب نیست.
فرنام
۱۳۹۹ شنبه ۱۰ آبان 5:01:32 PM
سلام منم یک هفتس خریدم دو ماه و یک هفتشه امروز مدفوش آبکی آبکی بود دلیلش چیه
سمانه
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۹ تير 3:01:51 PM
عروس هلندی من 3ماهشه غذاوآب نمیخوره ومدفوعش خیلی کم هست وگاهی اوره واورات مدفوعش روبه صورت جداگانه دفع میکنه همشم خوابه وازقفسش بیرون نمیاد تحرکش هم کمه من باید چیکارکنم؟3 روزهست که خریدمش
وهاب
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر 3:20:55 PM
از تاریخی که نظرتون رو ثبت کردید چند ماهی میگذره اما توضیحاتی در این مورد میدم تا به دوستانی که مشکل مشابه شما دارند کمکی بشه.......... خودتون دارید میگید 3 روزه خریدید..... مثل این میمونه که یه بچه سه ماهه رو از خانوادش جدا کنید. این رفتار طبیعی هست. باید تا دو یا سه هفته کاری به کار پرنده نداشته باشید تا با فضای جدید و افراد جدید آشنا بشه و بهتون اعتماد کنه. تو این مدت هیچ کاری جز آب و غذا دادن بهشون نداشته باشید. حتی ممکنه گاهی اوقات حرکات عجیبی انجام بده برای جلب توجه شما... اما شما باز هم باید کاری به کارش نداشته باشید. از نزدیک شدن مدام به قفس جدا خودداری کنید. اسرار برای انجام کاری توسط پرنده نکنید. اگر تو این مدت اگر اذیتش کنید از اضطراب ممکنه به پرنده آسیبی برسه. درضمن قفس پرنده رو به هیچ عنوان در ارتفاع پایین قرار ندید حتما باید از زمین حداقل 60 سانتیمتر فاصله داشته باشه. قفس رو طوری تنظیم کنید که پرنده وقتی میخواد غذا یا آب بخوره سمت اعضای خانواده باشه....
مهسا
۱۳۹۹ جمعه ۱۳ تير 11:04:49 PM
عروس هلندی من دو ماه و دوهفته داره .من دو هفته هستش خریدم.ماده هم هست.وقتی میاد رو دستم گردنش رو خم میکنه تا من نازش کنم.ولی همش صداشو به صورت غُر زدن و اروم در میاره.چرا اینطوریه.اکثرا هم خودش رو پف میکنه.از نوکش هم برای بالا رفتن استفاده نمیکنه.ایا مشکلی داره.لطفا راهنمایی کنیو
امیر
۱۳۹۹ جمعه ۲۳ خرداد 1:41:04 PM
سلام من عروس هلندی ماده خریدم که فقط بیحاله خوابش میاد چشماش یجوریه و قسمت اوراتش خیلی زیاده و سبز رنگش کمه دلیلش چیه