ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2838
بازدید: 53641
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۶ ساعت: 1:22:39 PM

فلج پرندگان خانگی و ضعف سیستم ایمنی

از بیشترین گزارشات بیماری در پرندگان خانگی، فلج و ضعف سیستم ایمنی یا همان حالت تشنج‌گونه در پرندگان است که در مورد پرندگانی که در منازل نگهداری می‌شوند بسیار متداول است.

فلج پرندگان خانگی و ضعف سیستم ایمنی

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ از بیشترین گزارشات بیماری در پرندگان خانگی، فلج و ضعف سیستم ایمنی یا همان حالت تشنج‌گونه در پرندگان است که در مورد پرندگانی که در منازل نگهداری می‌شوند بسیار متداول است. بروز این بیماری باعث مختل شدن سیستم ایمنی بدن پرندگان می‌شود و با حالتی غم‌انگیز حیوان را به سوی مرگ سوق می‌دهد.

سر منشا این بیماری میکروبی و باکتریایی و عفونی بوده و به سرعت پرنده را از پای در می‌آورد، بی‌آنکه بتوان برای درمان کاری انجام داد. اما تا بحال به این فکر کرده‌اید که چگونه این عامل به وجود می‌آید و دلیل آن چیست؟

شاید آن را یک ضعف سیستم بدنی یا کاهلی در نگهداری قلمداد کرده باشید و یا آن را بیماری نهان پنداشته باشید که از قبل وجود داشته است. باید بگوییم همه این موارد درست است اما ۸۰درصد این گفته‌ها فارغ از حقیقت امر است. عامل این بیماری چیزی است که همه روزه با آن سرکار دارید و مقصر اصلی نیز خود فرد نگهدارنده است. طبق گزارشات و بررسی‌های تیم تحقیقاتی بیشترین عامل عدم آگاهی و کوتاهی فرد نگهدارنده در امور نظافتی حیوانات خانگی می‌باشد که باعث رخ دادن این بیماری می‌گردد.

بیماری روده‌ای باکتریایی در پرندگان خانگی

نوع بیماری: باکتریایی، میکروبی، عفونی، lactobacillus، staphylococcus و clostridium باکتری‌های روده‌ای، عفونت میکروبی ریه به نام مایکوباکتریم غیرسلی NTM

عاملیت: حمام منازل وسر دوش حمام، خاک آلوده و غبار، رطوبت بیش از حد محیط، غبار ساطع شده از جاروبرقی

علائم بیماری: مدفوع منسجم سبزتیره با لکه سفید متمایل به زرد و در زمان حاد تغییر شکل مدفوع به شکل شل سفید با لکه سبز، فلج شدن سیستم ایمنی پرنده و عدم تعادل در ایستادن و به پشت خوابیدن در کف قفس، چرخش سر به سمت جناق سینه، حالت تدافعی پرنده

روش پیشگیری: عدم بردن پرنده و قفس به حمام منزل جهت نظافت و استحمام و آبتنی، شستشوی قفس در محیط باز به دور از گرد و غبار و در روز‌های آفتابی، ضدعفونی کردن قفس پس از شست‌و شو توسط محلول‌های ضدعفونی مخصوص مثل (محلول جرمی‌ساید)، به حداقل رساندن رطوبت هوا محل نگهداری پرنده، عدم بودن پرنده در قفس هنگام شستشو و نظافت کامل قفس

درمان: با تاکید زیاد (دامپزشک)

بیشتر بدانیم:
آشنایی با بیماری نیوکاسل
شناخت فضله پرندگان و تشخیص بیماری‌ها
جرمی ساید پی (مخصوص حیوانات خانگی)

چگونه بیماری در پرنده به وجود می‌آید و علائم آن چیست؟

هیچ بیماری به خودی خود به وجود نمی‌آید مگر آنکه عوامل محیطی‌اش فراهم گردد. هر بیماری در اثر عوامل وپارامتر‌های خاص خود بروز می‌کند و پس از مدتی خود را از حالت نهان به صورت عیان آشکار می‌کند. تشخیص بیماری در زمان نهان فقط با آزمایش قابل تشخیص است و در زمان آشکار از رنگ مدفوع و عوارضی که با چشم قابل دید است می‌توان تا حدودی مورد تشخیص قرار گیرد. حال با دانستن مطالب فوق اول به تشخیص بیماری می‌پردازیم و سپس به روش پیشگیری آن.

در این بیماری مدفوع در ابتدا منسجم و سبز تیره است همراه با لکه‌های سفیدی که گرایش به رنگ زرد دارد و پس از پیشرفت بیماری مدفوع شل بوده و سفیدی آن بیشتر با لکه‌های سبز است که این تغییر فرم ورنگی مدفوع بر اثرعدم تغذیه پرنده و از دست دادن آب بدن رخ می‌دهد، زمانی‌که تغییرات فرمی شکل مدفوعی رخ می‌دهد عوارض دیگر نیز خود را به صورت آشکاراتر نمایان می‌کند در این حالت بیماری پیشرفت بیشتری داشته و سیستم ایمنی بدنی پرنده کاملاً ضعیف گردیده و قادر به دفاع از بدن پرنده نمی‌باشد ودر نهایت پرنده کل قوای جسمی‌اش تحلیل می‌رود و در کف قفس به پشت می‌خوابد و حالت فلج گونه دارد به نحوی که دیگر قادر به ایستادن بر روی پای خویش نیست پرنده به پشت دراز می‌کشد پاها رو به بالا گرایش دارد و سرش به حالت برعکس تا ابتدای جناق سینه‌اش می‌پیچد، در این هنگام پرنده بیمار دیگر قادر به تغذیه نیست ودر حالت از دست دادن کامل انرژی خویش است با انکه آرام به نظر می‌رسد ولی حالتی تدافعی‌ای گونه دارد که درهنگام نزدیک کردن دست می‌توان این حالت را به وضوح مشاهده نمود به هر حرکتی هرچند کوچک واکنش نشان می‌دهد با آنکه از بیماری رنج می‌کشد ولی تمام فعالیت‌های بدنی پرنده در سطح هوشیاری و دفعاعی‌اش متمرکز است تا از خود در مقابل عوامل دیگردفاع کند.

در این مواقع هیچ کاری در بهبود پرنده از دست نگهدارنده ساخته نیست و هر اقدامی می‌تواند باعث تشدید و بدتر شدن اوضاع شود. (بهترین گزینه مراجعه هرچه سریع‌تر به دامپزشک است) اما عاملیت و روش پیشگیرانه‌ای برای جلوگیری از بروز این بیماری وجود دارد و کمک می‌کند تا پرنده از عوامل این‌چنینی دور بماند.

حمام منازل سر منشا اینگونه بیماری است و یکی از بیشترین گزارشات محسوب می‌گردد. حمام منازل مکانی مملو از باکتری‌ها و میکروب‌ها وعوامل عفونی هستند که نه تنها پرندگان زینتی را از پای در می‌آورند بلکه به انسان‌ها نیز قابل سرایت می‌باشند. رطوبت بالای حمام وهمچنین تاریکی محیط حمام باعث تکثیر و تولید باکتری‌ها و قارچ‌های بیماری‌زا می‌باشند که شعاع این باکتری‌ها تمامی لوازم و دیوار حمام و حتی سر دوش حمام میباشد. باکتری‌‌ها و قارچ‌‌هایی که در محیط تاریک و مرطوب حمام رشد می‌کنند نسبت به حرارت، آب داغ و حتی برخی شوینده‌ها مقاوم هستند و دیرتر از سایر میکروب‌‌ها ازبین می‌روند (پس می‌توان گفت باز گذاشتن آب داغ نیز کمکی به حذف باکتری‌ها و میکروب‌ها نمی‌تواند بکند مگر آنکه محیط حمام خشک‌سازی و ضد‌عفونی گردد).

حالت غباری شکل باکتری‌ها در حمام می‌تواند در چشم برهم زدنی وارد بدن پرندگان شوند و اختلالت روده‌ای وتنفسی ایجاد کنند پارامتر اول در تغییر رنگ مدفوع و با گذشت زمان و گسترش عامل بیماری مختل کردن سیستم ایمنی بدن پرنده و در نهایت عدم تعادل و فلج رخ می‌دهد که نشان می‌دهد وضعیت بیماری به نقطه حاد خود رسیده است. (باید بگوییم هرگز پرنده خود را جهت آبتنی و نظافت قفسش به حمام نبرید و اگر جایی برای نظافت قفس ندارید پرنده را به قفس دیگری انتقال دهید و قفس خالی را به حمام برده و شستشو دهید وپس از شستشو قفس را با محلول ضدعفونی‌کننده (جرمی‌ساید) اسپری نمایید اگر دسترسی به محلول ندارید می‌توانید قفس را پس از شستشو برای ساعاتی در آفتاب قرار دهید).

این بیماری حتی در محیط‌های باز نیز از طریق ذرات ریز آلوده خاک و غبار نیز قابل سرایت است ولی نسبت به حمام‌ها میزان کمتری دارد ولی می‌توان در محیط‌های زندگی شهری این عامل را هم دررده حمام دانست. جارو‌های برقی نیز می‌توانند باعث شوند تا ذرات ریز میکروبی و باکتریایی در هوا پخش شوند درست است که جاروی برقی در جهت نظافت به کار می‌روند و دارای کیسه و فیلتر هستند اما تا چه اندازه‌ای این تجهیزات قادر به دفع ذرات ریزهستند بی‌شک می‌توان گفت ذرات خیلی ریز را هرگز، غبار ساطع شده از جارو‌های برقی به مراتب خطرناک‌تر هستند و با سرعت بالایی وارد مجاری تنفسی پرندگان می‌شوند (پس یادتان باشد در قبل از نظافت منزل با جاروی برقی پرنده را به محیط امن انتقال داده و سپس اقدام به جارو زدن منزل نمایید).

لازم به ذکر است که بگوییم در صورتی که با اینگونه بیماری در پرنده خود مواجه شدید قبل از هر اقدامی نیاز است کوکان و افراد خانواده را از مکان دور کنید و با رعایت ایمنی کامل پرندگان همجوار پرنده مذکور را به سرعت جداسازی نمایید و به مکانی امن ببرید. ضدعفونی محیط و قفس در اولویت اول است و پس از آن پوشانیدن کامل قفس با نایلون شفاف به صورتی که مقداری هوا در آن جریان داشته باشد و به دامپزشک مراجعه نمایید.

منبع: سایت ۶۰۱۹ 


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:3
انتشار یافته:63
سینا حسینی
۱۴۰۰ جمعه ۱۷ ارديبهشت 6:36:32 PM
سلام و عرض ادب من یه جوجه عروس هلندی دارم پاش کج شده احساس میکنم فلج شده چیکار باید بکنم لطفا راهنمایی کنید
امیر عباس استخری
۱۴۰۰ سه شنبه ۷ ارديبهشت 7:42:16 PM
سلام من یک عروس هلندی ماده دارم که دو روز هست که فلج شده لطفاً یه راه کار به من بدید
masoomeh
۱۴۰۰ شنبه ۲۸ فروردين 11:50:07 PM
سلام قناری من پاش توسط کلاغ از دوجا شکسته بود باسرچ تواینترنت اتل کردم الان هفته دومه نگاه کردم دیدم انگشتاشم که تو دست و پاش بود چسب زده بودم الان که انگشتهاش را دیدم مثل خونمردگیه و انگار خشک شده توروخدا بگین چیکار کنم فلج نشه
ناشناس
۱۴۰۰ شنبه ۱۸ ارديبهشت 1:57:30 PM
سلام روکش سیم برق ببند بعدروی اون روباچسب برق بپیچ اینطوری پاش داخل فضای خالی روکش قرارمیگیره واذیت نمیشه تایک ماه
آتنا میرزاییان
۱۴۰۰ شنبه ۲۸ فروردين 7:44:07 PM
سلام .جوجه مرغ عشقم ۲۵ روزشه ونمیتونه روی پاهاش وایسه.مشکلی داره یا اینکه هنوز ضعیفه؟
نوید
۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۶ فروردين 2:33:48 PM
من دوتاطوطی برزیلی دارم که هردوشون یهویی فلج شدن بردم. دکترداروگرفتم ولی خوب نشدن
ناشناس
۱۴۰۰ سه شنبه ۲۴ فروردين 10:41:46 AM
سلام من جوجه مرغ عشق دارم یکی شون سالمه ولی اون یکی بدجوری ودرست راه نمیره انگار پاهایش جون نداره یکی از پاهایش رو خوب جمع میکنی اما اون یکی پاش رو نه رو دست پاش رو نمیبنده جوجه هم ۱ ماهه است
عروس هلندی
۱۴۰۰ شنبه ۷ فروردين 12:53:36 PM
عروس من الان دو ماهشه و از بچگی رو سینی بزرگ شده و الان پاهاش توانایی کافی رو نداره چی بهش بدم که پاهاش قدرت پیدا کنه
.
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۵ اسفند 12:45:27 AM
خواهش میکنم کمکم کنید من طوطی از رو میز پرت شد رو سرامیک دوتا پاهاش رو نمیتونه تکون بده و پشتش میزارع و رو سینه اش هست بگید چیکار کنم لطفا خواهش میکنممم
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ اسفند 9:23:09 AM
سلام من یه عروس هلندی دارم چندروز پیش پرید و وقتی فرود آمد جیق زد والان اون پاشو بالا میگیره و وقتی روی انگشتم میزارمش یک پاش رو نمیبنده تا انگشتمو سفت بگیره آیا مشکلی براش پیش اومده ممنون میشم از جوابتون
مهسا
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ اسفند 9:35:52 AM
حتما پاش ضربه خورده یا جایی گیر کرده! مطمئناً آسیب دیده و باید توسط دامپزشک معاینه بشه
یونس زمانی
۱۳۹۹ شنبه ۱۶ اسفند 3:19:12 PM
با سلام کاش راه درمان این بیماری و داروی ان نیز توضییح میدادید فقط از بیماری وعلایم ان گفتید
عباس
۱۳۹۹ شنبه ۹ اسفند 6:54:01 PM
من یک عروس هلندی دارم کهبا کمک سر به جلو حرکت میکند ایا مشکلی دارد
امیر حسین
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ بهمن 1:44:41 AM
سلام ببخشید مرغ مینای من باهام صحبت کرد رفتم تلوزیون رو روشن کردن بعد صدای نعره شیر اومد بعد چندقیقه مینام از چوب داخل قفسش اوفتاد پیایین بعد که آوردنش بیرون پاهاش فلج شده بود ورگ های پاش سیاه من باگوش دوکترها که به صدای قلب گوش می دهند رو گذاشتم رو سینش به صدای قلبش گوش دادن که خیلی تعداد ضربانش بالا بود به صورتی خیلی شدید نیمه پرواز می‌کنه ولی دهنش باز مونده و اسهالم نداره آیا ممکنه که سکته کرده باشه اونم مغزی یا قلبی ودر مان داره ۱
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۲ بهمن 5:00:56 PM
من یه عروس هلندی دارم تقریبا ۱۱ ماهه است حلقه ی پاش گیر کرد به قفس و پاش زخمی شد منم مراقبت کردم ازش و خوب شد اما حالا پاش ورم کرده و انگشتاش تکون نمیخوره توروخدا بگید چیکارکنم پاش چی شده؟
امیر
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۲ بهمن 4:59:54 PM
عرض ادب من ۲ تا عروس هلندی نر دارم که حدودا الان ۴ ساله شدن حدود ۲ ماه هست که پاهای هر دو تا زخم شده مخصوصا قسمتی که پا رو به انگشت وصل میکنه انگار استخون پا معلوم باشه اصلا دیگه روی نی نمیخوابن کلا کف قفس هستن ۲ بار به دامپزشک مراجه کردم بهشون ویتامین ب داده خودم هم هر روز پاهای هر دو رو با آب ولرم میشورم و با کرم چرب میکنم ولی بهتر نشده نمیدونم چه داروی باید بهشون بدم یا چی کار کنم لطفا بهم کمک کنید البته کف قفس هم روزنامه انداختم راستی داروهای مثل چرک خشک کن رو در آلمان از کجا میتونم تهیه کنم باز هم ممنون اگر امکان داره راهنمایی کنید
وانیا
۱۳۹۹ شنبه ۴ بهمن 7:48:04 PM
ببخشید من دو تا مرغ عشق دارم مرغ عشق پسر بعد از این که حمام کرد پاهاشو باز نمی کنه اولش سرد بود و بعد خوب ولی هنوز بسته است نمی دونم چیکار کنم ترو خدا بگین می ترسم من زردمش زیر اب بعد خشک کردم دیدم این طوریه نمی دونم چیکار کنمممم
Negar
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۹ دي 9:39:34 PM
سلام من یک عروس هلندی خریده ام الان تقریبا دو ماه است که دارمش اما امروز که گرفتمش دستم انگار پاش خود به خود تکون میخورد یا به قولی تیک میزد میدونید که مشکلی داره یا نه اگر میدونید لطفاً بهم بگید😢
سما مومنی
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۹ دي 2:44:33 AM
سلام من یه فنچ دارم کف قفس یهو تکون خورد و پاهاش رو به سمت بالا برد و سرش را بر عکس کرد یعنی فلج شده و اصلا هم تکون نمیخورد نفس هم نمیکشد چون یکی از پرنده هام دیشب مرد یعنی ممکه است بخاطر او باشد
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۹ دي 2:21:01 AM
سلام من یه فنچ دارم یهو تو قفس بود یهمو دیدم یه سرو صدایی اومد دیدم همینجوری پاهاش فلج شده نمیتونه راه بره و گردنش هم رفت به سمت بالا الان هم نفس نمیکشه چیکار کنم یعنی ممکنه مرده باشه چون زیر دمش یه دوتا غده کوچک زرد رنگ درومده یعنی چش شده میتونم کاری بکنم
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۹ دي 2:13:00 AM
سلام من همین الان یکی از فنچ هام فلج شد و نفس نمیکشه چیکار باید کنم
مینا قبادی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۷ دي 8:41:56 AM
سلام روز 11 دی یه کفتر چاهی که روی زمین افتاده بود و نفس نفس میزد و چشماش بسته بود و پشت گردنش پر از خون بود اوردم خونه . به چشمش پماد چشمی تتراسایکلین زدم چون زخمی بود . به سر و پشت گردنشم از همون مالیدم و گذاشتم تو خونه و رفتم از پت شاپ نزدیک خونه پرسیدم گفت بهش انتی بیوتیک بده و من فقط تتراسایکلین دامی داشتم 100 میلی گرمی هر هشت ساعت نصف قرص دادم . حیوون از اولش بق بقو نمیکرد . شب روی پاش ایستاد . بعد دیدم علامت نیوکاسلم داره . فرداش بردم دامپزشک 3 روز امپول ویتامین و به گفته خودش انتی بیوتیک زد . اما بخاطر خوردن قرص دیگه لب به غذا و اب نزدش .روز دوم ، شروع کرد در اتاق به پرواز کردن . کاش همن موقع میبردم همونجا رهاش میکردم . دکتر گفت ارد برنج با اب با سرنگ بهش بده . متاسفانه ظرف غیر فلون نداشتم تو ظرف تفلون ارد برنجو پختم . اردشم نمیدونم ارد برنج ایرانی بود یا هندی که پر از سمه . یکی گفت بهش دان پارس خیس کرده بده و دیگری گفت نخود خیس کرده خرد کن و بنداز تو حلقش . نمیدونم اینا رفته تو مجرای تنفسیش یا اب رفته ؟ خودش وحشیه نمیدونه ظرف اب و غذا یعنی چی . دو روزه حالت اتاکسی داره و نمیتونه مدفوع کنه و روی پاش نمی ایسته . از وقتی شروع شد که گذاشتم تو جعبه اش و رفتم بیرون . انقدر تو جعبه تقلا کرده که تمام اب و دونه اشو ریخته بود . تو رو خدا بگید چکارش کنم ؟ تا حالا 200 هزار تومن گذاشتن دامپزشکا رو دستم . بگید چکار کنم خوب شه ؟ هنوزم بق قو نمیکنه . خیلی مظلومه دلم باش میسوزه .
یاس
۱۳۹۹ جمعه ۱۹ دي 12:09:41 AM
من درمان قطعی نمی دانم ولی در چنین مواقعی که مرغ ها یا بوقلمون هایم چکه دانشان ورم می کند وغذا یشان هضم نمی شود نصف قرص رایتیدین را بهشون می دهم البته دو نیم می کنم ونوکش را باز می کنم وته گلویش می ذارم تا قورت دهد
یاس
۱۳۹۹ جمعه ۱۹ دي 1:11:26 AM
اولا نصف قرص دامی برای یک پرنده خیلی بوده باید یک کمی از قرص را می کوبیدید وبه اندازه نوک قاشق چای خوری بهش می دادی والا ادم سالم هم نخود بخوره معده اش ورم می کنه چه برسه به یک پرنده زبان بسته هیچ وقت به جز دارو هیچ اب یا غذایی به زور به حیوان ندهید چون خودش به محض اینکه حالش کمی بهتر بشود اولین کارش نوک زدن به غذا وخوردن است حتی انسان هم وقتی مریض است دلش هیچ غذایی نمی کشد کبوتر شما غذایی که خورده اصلا هضم نکرده وعلت دست شویی نکر دنش هم همین است غذا برایش سنگین بوده وبه علت ضعف دستگاه گوارش نتونسته غذا را هضم کند
عباس
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۴ دي 11:09:25 AM
سلام من یه جوجه عروس حدود35 روزه دارم. این از دوشب پیش یهو فلج شد به غیر از فلجی پاها هیچ مشکل دیگه ای نداره سالم و سرحاله ولی پاهاش حرکت نداره. میتونید کمکم کنید!؟
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۱۹ دي 1:50:03 AM
سلام پرنده شما چندین روز مریض بوده ولی شما متوجه نبودید چون پرنده ها اگر مریض بشوند حتی فلجی از روز اول قبل از اینکه مریضی وعفونت بر او غلبه کنه بفهمید سریع قابل در مان است والا من مرغ عشق داشتم فلج شده وکف قفس افتاده ولی مثل یه بچه زیر پاهایش را گرم نگه میداشتم وهم پایش باکمی پی مرغ ماساژ میدادم و هم هر روز نوک قاشق چای خوری پودر اکسی تتراکسایکلین مرغی در داخل دهانش البته ارام میریختم هم کمی همین دارو راسفیده تخم مرغ یا خیار سبز می ریختم وجلویش می گذاشتم خدا را شکر خوب شد البته این راهم بگویم اگر از بعد اینک کمی پر هایشان در امد مقداری همین دارو را روی تخم مرغ بریزید وجلوی پدر ومادرش بگذارید که انها بخورند وبه بچه هایشان بدهند فکر می کنم برای پیشگیری از عفونت بهتر است من که سری دوم برای مرغ عشقهام همین کار را کردم
سیاشیرازی
۱۳۹۹ جمعه ۱۲ دي 9:31:16 PM
سلام‌ودرودبرشما،عروس‌هلندی‌من‌۴ماهه‌بود،شب‌ساعت۲کف‌قفس‌فلج‌شدوتا‌اومدم‌کاری‌کنم‌مثلاگرمش‌کردم‌وکمی‌آب‌بهش‌دادم،ظرف‌ده‌دقیقه‌دردستانم‌جان‌داد،قلبش‌تندمیزد اماهوشیاربودحتی‌صداهم‌میزد,باورکنیدتاصبح‌اشک‌میریختم‌وخاکش‌کردم،اسمش‌قاسم‌بود...حال خواستم‌بدانم‌آیادرهمچین‌مواقع‌راهی‌یاپیشگیری‌برای‌نگاتش‌هست،ممنون‌میشم‌راهنمایی‌کنید...سپاس
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۸ دي 12:01:28 PM
سلام.کوتوله منازروتابش افتادم اش مشت شد.وحالاهردوپاش فلج شده دامپزشک بردم گفته به کمرش آسیب رسیده.میخوام بدونم خوب میشه یا برای بهبودی چه کاری کنم.ممنون
یاس
۱۳۹۹ شنبه ۶ دي 8:20:52 PM
من دارویی به نام اکسی تتراسایکلین ۲٠ درصد پودر قابل حل در اب است البته چون وقتی در اب حل می شود تا ۲۴ساعت فقط قابل مصرف است من اغلب کمی روی خیار یا سفیده تخم مرغ می ریزم یا به اندازه نوک قاشق چای خوری در دهانشان می ریزم شما میتوانید قفس پرنده را چون ممکک است الوده باشد با اسکاج ومایع تمیز بشویید وخشک کنید در ضمن پارچه ای گرم کنید وزیر پایش بگذارید هر زیر پایش مدام گرم باشد بهتر است
میثم
۱۳۹۹ شنبه ۶ دي 7:53:22 PM
سلام به همه جناب یاس ممکنه بگید اسم دارو ضد عفونت مرغی چی بود؟؟؟؟
مرغ عشق
۱۳۹۹ شنبه ۶ دي 7:50:26 PM
سلام من یک جفت مرغ عشق دارم یک روز مرغ عشق نر به صورت وحشتناکی به دیوار خورد و اصلا نمیتوانست درست راه برود الان مرغ عشق من همش در حال لرزیدنه و نمیتونه تعادل خودشو حفظ کنه و وقتی راه میره پاهاش رو باز میکنه و چند قدم بر میدازه به طرز عجیبی . من خیلی نگرانش هستم نمیدانم الان باید چه کار کنم خیلی خیلی ممنون میشم کمکم کنید
یاس
۱۳۹۹ يکشنبه ۷ دي 5:44:36 PM
حالت لرز نشانه عفونت وبیماری است مثل انسان که لرز به خاطر تب وعفونت است اولا از جفتش جدایش کنید بعد مقداری دارو که کامل در قسمتهای قبل گفتم بهش بدهید وکمی پایش را با پی مرغ هر روز ماساژ دهید وزیر پایش مدام گرم باشد خیلی خوب است واگر جایش گرم باشد دیگر نمیلرزد
فاطمه
۱۳۹۹ دوشنبه ۸ دي 1:50:04 PM
از دنیا رفت 😢☹️
خدابخش طالبی
۱۳۹۹ سه شنبه ۲ دي 10:35:48 PM
باسلام توضیحات شماکامله اماراه حل ودرمان فلجی پرنده چیه؟دراین موردهیچ صحبتی نشده.من یه طوطی برزیلی دارم که فلج شده آیادرمان میشه یانه؟اگه میشه چجوری؟ممنون
یاس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۳ دي 2:09:05 PM
من طوطی نداشتم ولی هم مرغ عشق داشتم که پاهاش فلج شده ولی خدارا شکر همان طوری که گفتم در توضیحی با نام یاس که در بخش نظر هاامده خوب شدند
یاس
۱۳۹۹ سه شنبه ۲ دي 9:13:28 PM
من دوتا جوجه مرغ عشق دارم یک روز متو جه شدم پای یکی از آنها لنگ می زنه اول فکر کردم بچه ها به زور گرفتن کشیدنش پایش درد گرفته ولی بعداز دو روز کلا دو پایش فلج شد وکف قفس افتاد تازه فهمیدم نوعی بیماری است اول آن را جدا کردم ودر یک کارتن کوچک که کف آن لباسی تا کرده گذاشتم و روزها کارتن را روی بخاری توی اتاق ونیمه شب که بخاری داخل حال روی فندک بود می‌گذاشتم به طوری که همیشه گرمی کم وخوبی زیر پای جوجه بود بعد هر روز هم کمی دارویی ضد عفونت مرغی با یک قاشق کوچک که نوکش کمی باز می‌کرد داخل دهانش می‌ریختم وکمی هم روی سفیده تخم مرغ یا خیار سبز می‌ریختم وجلویش می گذاشتم تا کمی بخورد همچنین چند بار با کمی پی مرغ پاهایش را ماساژ میدادم خدا را شکر الان چند روز است که هم روی پایش را می‌رود وهم موقع پرواز می تونه پاهایش را کنترل کنه وراحت بنشینه ولی قبل از همه این کار ها یه اعتقاد دارم که برای هر حیوانی که دارم چه مرغ چه بوقلمون وحالا هم مرغ عشق قبل از این که دارو بهشون بدم اول برایش صدقه می‌اندازم ومی گویم خدایا اگر خوب بشه باز یه صدقه دیگر هم میدهم وچون مرگ حیوان‌ها برایم سخت است حتی براشون کمی پول نذر امام حسین میکنم به خدا تا حالا غیر ممکن بوده حیوانهایم خوب نشن
نرگس
۱۳۹۹ جمعه ۵ دي 5:34:29 AM
سلام من یه مرغ عشق نر دوساله دارم مرغ عشق منم اینطوری شده میشه اسم دقیق دارو های رو که استفاده کردی بگی اگه داروی انسانی هم استفاده کردی لطفا بگو یه سوال لازم نیست قفس مرغ عشق رو عوض کنم چون یه دونست
ناشناس
۱۳۹۹ سه شنبه ۲ دي 6:15:06 PM
از کجا می فهمید پاش فلج شده؟
یاس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۳ دي 1:57:32 PM
اولش کنگ کنگ را می‌رود ولی بعد از چند روز کلا هم نمی‌تواند را برود هم چنین حس پاهاش از بین می رود پرنده ها طبق عادت روی انگشت یا هر چیزی قرار بگیرند فوری انگشت پاهاشون راجمع می‌کنند ومحکم می‌گیرند ولی وقتی فلج می شن دیگه حسی توی انگشتهایشان نیست وانگتشان را نمی تونند جمع کنند من کمی اسپری ضد عفونی که رنگ بنفش داره وبرای زخم وجراحت بدن حیوانات مصرف می شود به پاهایشان میزنم وهم داروی که برای بیماری‌های عفونی حیوانات است بهشون میدهم هم زیر پاهایش را گرم نگه میدارم وهمچنین کمی توی اتاق وقتی آفتاب است توی آفتاب میذارم تا بدنشان آفتاب بخورد
ناشناس
۱۳۹۹ سه شنبه ۲ دي 6:12:10 PM
سلام پرنده ی گیرینچیکم هی پاشو میاره بالا و سر بعضی از انگشتای پاش بنفش شده و کمی درد میکنه چیکار کتم
ناشناس
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۵ آذر 12:33:04 PM
سلام فنچ من ماده ست و هنوز بچه هس وقتایی که میخاد روی چوب بشینه یا رو زمین یه پاشو میاره بالا هی میخاد بخوره زمین باز پاشو میاره پایین وقتایی هم که سر ظرف غذا هس همون پاشو جمع میکنه لطفا جواب بدین ممنون
ناشناس
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۵ آذر 12:32:00 PM
سلام فنچ من ماده ست و هنوز بچه هس وقتایی که میخاد روی چوب بشینه یا رو زمین یه پاشو میاره بالا هی میخاد بخوره زمین باز پاشو میاره پایین وقتایی هم که سر ظرف غذا هس همون پاشو جمع میکنه لطفا جواب بدین ممنون
علیرضا
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ مرداد 6:15:06 PM
سلام .مرغ مینای ما چندماه پیش دچار نوعی مریضی مثل سرماخوردگی شد که خیلی بی حال و مریض و ضعیف شده بود چندبارم دکتر بردیم بهش امپوی زد و مکمل تقویتی بهش داد. در نهایت حالش خوب شد ولی دیگه انگار بالهاش فلج شده...یعنی اصلا بالهاشو باز نمیکنه موقع اب تنی اصلا نمیتونه بالهاشو تکون شده و فقط سرشو میکنه تو آب...پروازم که نمیکنه و وقتی برعکس بیفته رو زمین مثل لاک پشت دیگه نمیتونه از رو زمین بلند بشه تا وقتی بلندش نکنیم و فقط دستو پا میزنه رو زمین. ولی حالش خوبه
سلمان
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد 11:26:22 AM
سلام اگه دارویی برام اینکه جوجه ها فلج میشن پیدا کردین به ماهم بگین
R...
۱۳۹۹ دوشنبه ۹ تير 8:07:29 AM
اگه مرغ مینا برِه داخلش یا از اون اب بخوره و فلج بشه برای خوب شدنش باید چی کار کنیم .....لطفا جواب بدین.......
پوریا
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۱ خرداد 1:16:11 AM
سلام من یه عروس لوتینو چشم قرمز پیدا کردم که یک ماه هم نداشت یکی از پاهاشو مشکل داره الان نزدیک ۴ ماهشه اما هنوز یکی از پاهاشو نمیتونه تکون بده پیش دامپزشک بردم گفت که یکی از پاهاشو فلج آیا درست میشه
احمد فتاحی
۱۳۹۹ شنبه ۱۰ خرداد 11:20:46 AM
سلام من ملنگو دارم الان 2 ماهشه چند وقت پیش اومد رو دستم رفت رو شونم نشست بعد پرید پایین بعدش شروع کرد به دادبیداد کردن وقتی برداشتمش دیدم پاهاش فلج شده به نظر شما چکارش کن
اسماعیل
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۸ ارديبهشت 4:15:06 PM
خداوکیلی برا چی جواب مردم را نمیدین
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۹ ارديبهشت 9:53:40 AM
دوست عزیز این سایت خبرگزاری است و تعهدی درقبال پاسخ نظرات ندارد، با این‌حال هروقت دامپزشکان ما فرصت داشته باشند پاسخگو هستند. امیدواریم که با برنامه‌ریزی‌های جدید به همه سوالات شما جواب درستی داده شود.
مینا
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۱ ارديبهشت 9:47:07 PM
سلام.من پرنده ی مینایی پیدا کردم که جوجه است وپاهایش فلج است.آیا پاهای این پرنده خوب میشود؟
حمید
۱۳۹۹ جمعه ۱۲ ارديبهشت 10:38:00 AM
سلام.پرنده ای به نام دمبیل دارم.دچارضعف شدید جسمی شده بطوری که حتی نمی تواند چیزی بخورد و یا روی پاهاش بایستد.حدود یکماه سن دارد.دامپزشک هم نداریم.لطفا راه درمانشو بهم بگین.ممنون
مجتبی
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۵ فروردين 9:58:06 PM
من یک کوتوله وایت دارم یک ماه ک دارمش خیلی شیطون و پر انرژی بودش ولی الان حالت فلج داره روپاهاش نمیتونه بمونه و کتفش رو نمیتونه باز کنه چیکارش کنم غذا هم مثل همیشه تخمه و هویج و خیار و ذرت و مخلوط خورده هرچقد خودش دوست داشته ولی حالش خیلی بد چیکارش کنم .... حس میکنم داره میمیره لطفا کمکم کنید ....
محمدرضاهاشم نژادنامقی
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ فروردين 4:34:00 PM
باسلام.من دو باره که دارم از عروسهام جوجه میگیرم ولی هر بار یکی از جوجه هاشون در عرض یک شب کم اشتها میشن و دیگه از پدرو مادرش غذا نمیگیرن و پاهاشون زیرشون جمع میشه و دیگه نمیتونن روی پاهاشون بایستند و در مرحله آخر عمرشون گوشت بدنشون کبود میشه و بعد هم میمیرند. خیلی دوست دارم یکی که اینکاره است راهنماییم کنه که چه کنم که اینطور نشن یا اگر شدن چه کنم که بهبود پیدا کنن.باتشکر.
فرشته
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ فروردين 3:16:45 PM
سلام من یه مرغ عشق دارم دوروزه که تعادل نداره و نمی تونه رو پاهاش وایسه و همش کف قفس افتاده به نظر شما راه درمانی برای این مرغ عشق هست جفتشم سالمه و بهش میچسبه ممکنه این بیماری واگیر دار باشه؟؟
یاس
۱۳۹۹ دوشنبه ۱ دي 9:17:33 PM
اول مرغ مریضرا جدا کنید اگر هرروز مقداری داروی مرغ بهش بدهید ومرتب زیر پایش گرم باشد و کمی پایش را با پی مرغ چرب کنی کم کم خوب می شود
رادین
۱۳۹۹ چهارشنبه ۸ بهمن 2:24:49 PM
من ہم 2تا مرغ
حمیدرضا
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۰ اسفند 12:57:24 AM
سلام مرغ مینای من که از جوجگی خریدمش الان حدود دوسالشه چندروز پیش باخودم بردمش داخل طبیعت یه چندیاعتی رهابود ابتنیم کرد،بعداوردن داخل قفس وبردمش خونه متوجه شدم بالاش کاملا افتادن توان حرکت دادنشونو نداره اصلا دیگه نمیتونه بپره وقتی میخواد از جای به جای بلندتر بپره چون بالهاش تکون نمیخورن میفته به پشت نمیتونه راحت برگرده ولی نه اشتهاش کم شده نه لاغر شده حرفم میزنه اما الان دوسه روزه بالهاش انگارفلج شدن نمیتون تکونشون بده به نظرتون دلیلش چیه متاسفانه شهرستان مادامپزشک پرنده نداره
ناشناس
۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۵ اسفند 6:43:04 PM
سلام خسته نباشید
مجید
۱۳۹۸ جمعه ۲۲ آذر 8:05:49 AM
من ۲تا جوجه عروس خریدم ۲روزه یکی شون دیروز روی پاش نمیتونست وایسته انگشت پاش هم رفته زیر انگشت های دیگش امروز یکی دیگه هم همین جوری شد
مهسا
۱۳۹۸ شنبه ۲۳ آذر 10:19:52 AM
جوجه ها از نظر تغذیه کمبود دارن، کمبود بعضی عناصر مثل کلسیم و روی باعث بروز اختلالات حرکتی و ضعف در پاها میشه و تا آخر عمر با پرنده میمونه!
ناشناس
۱۳۹۸ سه شنبه ۳۰ مهر 12:36:00 PM
عالی بود
محمود
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۴ مهر 2:51:13 PM
سلام قنارهای من مریض شدن چند روز روی پا تیلو میرند بعداز چند روز کف قفس میخابند به صورت اینک پای انها بالاس وبعد هم میمیرند از شما مخام کمک کنین اگر داروی هست معرفی کنید تشکر میکنم
هلیا
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۸ دي 11:34:52 AM
۴تاجوجه مرغ دارم که هر ۴تا باهم یه پاشون فلج شدن باید چیکارکنم خوب بشه

عناوین اصلی