ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 889
بازدید: 7760
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۶/۲۴ ساعت: 12:06:47 PM

ضدعفونی و آماده سازی سالن مرغداری

امروزه ما شاهد افزایش روز افزون جمعیت در دنیا و کشور می‌باشیم و این جمعیت جهت رشد و نمو و درنهایت توسعه سیاسی فرهنگی اجتماعی نیاز به پروتئین دارند و نیز رشد جامعه‌ای مستلزم نیروی انسانی سالم می‌باشد.

ضدعفونی و آماده سازی سالن مرغداری

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ امروزه منابع غذائی محدود و صرفاً با انجام مدیریت صحیح می‌توان تولید را افزایش داد، خصوصاً در خصوص پرورش طیور اعم از گوشتی و تخمگذار. باتوجه به اینکه در کشور عزیز ما ایران کمتر مسائل اصلاح نژادی انجام می‌شود و امروزه تنها راه افزایش تولید از طریق مدیریت صحیح می‌توان هزینه‌ها را کاهش و واحد بهره برداری را سود آور نمود توجه به دو نکته بسیار حائز اهمیت است :

1- ضدعفونی و آماده‌سازی سالن

2- تهیه و تنظیم جیره متعادل

ابتدا ضدعفونی کننده‌ها را توضیح داده و سپس روش ضدعفونی را تشریح می‌کنیم.

تعریف ضدعفونی

هر جسمی‌که بتواند از رشد و نمو میکروب‌ها و سایر عوامل بیماریزا (ویروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها تک یاخته‌ای) در داخل یا در روی سطح بدن و محیط زندگی جلوگیری بعمل آورد ماده ضدعفونی کننده نامیده می‌شود.

خصوصیات مواد ضدعفونی

تمام مواد ضدعفونی کننده که در مرغداری استفاده می‌شود باید دارای شرایط ذیل باشد :

1- ضدعفونی کننده قوی باشد.

2- به راحتی قابل دسترس بوده و خیلی گران نباشد.

3- بوی زننده نداشته باشد.

4- باعث زنگ زدن و از بین رفتن وسایل نشود.

5- برای انسان و حیوانات سمی‌نباشد.

6- درحضور مواد ناچیز آلی مؤثر باشد.

7- قابلیت نفوذ در مواد و شکاف‌ها را داشته باشد.

بخاطر داشته باشیم که مواد ضدعفونی کننده برای تمیز کردن استفاده نمی‌شود بلکه میکروارگانیسم‌ها را از بین می‌برد. لذا زمانی موثر خواهد بود که سطحی که در آن بکار می‌روند کاملاً تمیز باشد.

انواع مواد ضدعفونی کننده

موادی که برای ضدعفونی در پرورش طیور بکار می‌رود، معمولاً به سه دسته تقسیم می‌شوند:

1- ضدعفونی کننده‌های طبیعی

2- ضدعفونی‌کننده‌های فیزیکی

3- ضدعفونی کننده‌های شیمیایی

1- ضدعفونی‌کننده‌های طبیعی: مانند نور آفتاب، میکروب‌ها در برابر نور آفتاب بخصوص نور مستقیم آن به مقدار زیاد فعالیت خود را ازدست می‌دهند، در بین انوار مختلف اشعه خورشید اشعه ماوراء بنفش سبب کشتن میکروب‌ها و باکتری‌ها می‌گردد. از این رو آفتاب ارزانترین وسهل الوصول ترین و شاید بهترین ماده ضدعفونی کننده باشد. یکی دیگر از ضدعفونی کننده‌های طبیعی سرما و برودت می‌باشد. البته سرما و برودت اثر ضدعفونی و معدم کنندگی قوی برای میکروب‌ها نمی‌باشد بلکه فقط رشد و نمو آنها را به تعویق می‌اندازد و در نتیجه جهت نگهداری گوشت و تخم مرغ در سردخانه‌ها استفاده می‌گردد.

2- ضدعفونی کننده‌های فیزیکی: بهترین ضدعفونی کننده فیزیکی حرارت می‌باشد که از آن می‌توان به دو صورت خشک و مرطوب استفاده کرد. از حرارت خشک به صورت شعله دادن بوسیله شعله افکن استفاده و کف، دیوار سالن را ضدعفونی می‌کنند. با این روش می‌توان میکروب‌های بیماریزا و تخم انگل‌ها را به خوبی از بین برد. یکی دیگر از ضدعفونی کننده‌های فیزیکی حرارت مرطوب می‌باشد. بخارآب جوش بهترین ماده ضدعفونی کننده به شمار می‌رود. حرارت آب جوش معمولاً بیش از 100 درجه است و در این حرارت کمتر میکروب یا انگلی تاب مقاومت دارد. از آب جوش برای ضدعفونی لانه و وسایل جوجه کشی و قفس و آبخوری و دانخوری استفاده می‌شود.

3- مواد ضدعفونی کننده شیمیایی: که این مواد خود به چند دسته تقسیم می‌شوند و جز یکی از ترکیبات می‌باشند که عبارتند از فرمالدئید، ترکیبات چهارتائی آمونیوم، مواد فنلی، مواد یدی و کلریدی

 تاثیر این مواد تابع عوامل مختلف است که بطور خلاصه عبارتند از:

1-غلظت خود مواد:

خاصیت ضدعفونی کننده هرماده با درجه غلظت آن کم یا زیاد می‌شود. معمولاً محلول‌ها بی‌اثر یا کم اثرتر می‌باشند، بنابراین بهتر است توصیه کارخانه سازنده رعایت شود.

2-حرارت:

معمولاً  افزایش حرارت سبب افزایش اثر ماده ضدعفونی کننده می‌باشد. از اینرو تؤام کردن حرارت و مواد ضدعفونی اثر بهتری خواهد داشت.

3-  مدت مجاورت ماده ضدعفونی کننده با محیط آلوده:

هرچقدر ماده ضدعفونی روی سطح آلوده بیشتر باشد اثر بهتری خواهد داشت کمتر ماده ضدعفونی وجود دارد که بلافاصله میکروب را از بین ببرد.

4-  میزان آلودگی محیط:

اثر مواد ضدعفونی در محیطی که زیاد آلوده و کثیف باشد کمتر می‌باشد. از این جهت قبل از استفاده باید میزان آلودگی و کثافات لانه را به حداقل رسانید.

آماده کردن سالن مرغداری جهت ورود جوجه

برای اینکه سالن مرغداری آماده جوجه ریزی شود در هر سری جوجه ریزی باید اقدامات زیر را انجام دهیم :

1- کلیه مواد خوراکی را از داخل سالن جمع‌آوری و خارج نموده البته باید سعی شود دان‌های موجود مصرف و جهت دوره آینده مصرف نشود.

2-  مرغ‌ها را که مرحله پایانی رسیده‌اند از سالن مرغداری تخلیه نمود.

3- کلیه وسایل مرغداری در سالن که قابل انتقال می‌باشند را به بیرون از سالن انتقال داده و آنها را با برس کاملاً تمیز، شستشو و ضدعفونی نموده و به قسمت جداگانه ای انتقال می‌دهیم.

4- تمام کود و مواد بستر دوره قبل را از سالن خارج نموده و به محل مناسب انتقال دهیم.

5- کلیه سطوح اعم از سقف، دیوارها، کف و پنجره‌ها و درب‌ها و وسایل تهویه را به خوبی گرد گیری و تمیز نموده بطوریکه هیچگونه کثافاتی در سالن وجود نداشته باشد.

6- کف و دیوار و سقف سالن را با مواد شوینده و آب فشار قوی وخصوصاً آب گرم کاملاً شستشو داده شود.

7- شعله دادن کف و دیوارها بوسیله شعله افکن (باید مقدم بر ضدعفونی و شیمیایی باشد.)

8- شستشوی لوله‌های آبخوری و منبع ذخیره آب و تخلیه رسوبات احتمالی و ضدعفونی کردن سیستم آبخوری

9- سمپاشی سالن درصورتیکه حشرات موذی در سالن و اطراف آن وجود داشته باشد.

10- سمپاشی کردن سالن با مواد ضدعفونی موجود و مناسب پس از شستشوی کامل آن

11- بهتر است سالن برای مدت یک الی دو هفته خالی تا سیکل رشد و نمو باکتری‌ها از بین برود که این فرصتی مناسب برای تعمیر سیستم آبخوری، دانخوری سیستم آبرسانی و برق رسانی می‌باشد.

12-    چنانچه در دوه قبلی بیماری مشاهده شده است با استفاده از مواد ضدعفونی کننده قوی گازی مثل فرمالین 40% و پرمنگنات پتاسیم به نسبت cc40 فرمالین و 20 گرم پرمنگنات به ازاء هرمتر مکعب سالن بعد از اینکه کلیه لوازم و تجهیزات را داخل سالن چیدیم استفاده نمائیم. اثر این ضدعفونی کننده زمانی بسیار مؤثر خواهد بود که حرارت سالن حدود 27 درجه و رطوبت بین 60 تا 70 درصد باشد. معمولاً ابتدا پرمنگنات را به نسبت مورد نیاز در ظروف سفالی و یا لعابی در سطح سالن پخش نموده و به آن محلول فرمالین اضافه نمائیم و کلیه درب و پنجره‌ها  و منافذ را کلاً بسته و به مدت 24 ساعت آن را بسته نگه‌ داریم و بعد از 24 ساعت آن را باز نموده تا گازهای اضافی خارج گردد.

13- تهیه و پخش بستر مناسب از مواد قابل دسترس خصوصاً پوشال نجاری به قطر مناسبت 4 - 5 سانتی‌متر البته ارجح است پوشال ریزی قبل از عمل گاز دادن انجام شود.

14- اینک سالن جهت جوجه ریزی آماده است در این زمان باید سالن را به وسیله سیستم گرم کننده 24 ساعت قبل از جوجه ریزی گرم و آماده نموده و آبخوری و دانخوری موقت در سالن چیده و کمی‌ذرت خرد شده و یا جیره استاتر شروع نمائیم و در آبخوری‌ها آب شکر به نسبت 8 - 5 درصد بریزیم و جوجه‌ها را به سالن انتقال دهیم.

منبع : مجله خوشه


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی