ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1863
بازدید: 3760
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۴/۲۰ ساعت: 9:29:04 AM

نقش توکسین بایندرها در تغذیه دام و طیور

یکی از موارد در خوراک دام و طیور که در واقع مهم‌ترین آنها نیز هست، وجود سموم قارچی (مایکوتوکسین‌ها) در نهاده‌هایی است که به مصرف دام و طیور می‌رسد‌.

توکسین بایندرها در تغذیه دام و طیور

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ در دنیای مدرن امروز تهیه خوراک مناسب و یا به عبارت دیگر " غذایی برای تغذیه سالم" جهت تولیدات دامی با مشکلات متعددی مواجه است. یکی از مواردی که در واقع مهم‌ترین آنها نیز هست، وجود سموم قارچی (مایکوتوکسین‌ها) در نهاده‌هایی است که به مصرف دام و طیور می‌رسد‌.

سموم قارچی از مهم‌ترین فاکتور‌های محدود‌کننده در غذا به شمار می‌روند و به واسطه عوارض جانبی، می‌تواند بر وضعیت سلامت حیوانات و به دنبال آن در انسان تاثیرگذار باشند. هر ساله تجارت علوفه و دانه‌های غلات در دنیا شکل با اهمیت‌تری را به خود می‌گیرند. به طوری که با افزایش احتمال وجود مایکوتوکسین‌ها در مواد خام، می‌بایست مدیریت سخت‌گیرانه‌تری را در منبع اصلی اعمال نمود. به همین جهت تکنولوژی تولید مواد نگه‌دارنده نهاده‌های غذایی به طور اساسی و بنیادی، مهم به نظر می‌رسد، زیرا می‌تواند عوارض جانبی مایکوتوکسین‌ها را به حداقل ممکن برساند.

بیشتر بدانیم:
مواد ضدتغذیه‌ای و مایکوتوکسین‌ها

متأسفانه امروزه سموم قارچی به صورت بالقوه در جیره‌های طیور حضور دارند و ما هنوز دلایل رشد مقادیر بالای کپک در دانه‌ها قبل از درو‌کردن آنها را نمی‌دانیم. قطعاً قارچ‌ها و کپک‌های هوازی در شرایط گرم و مرطوب وفور بیشتری دارند و با توجه به شرایط نامناسب (اغلب سیلو‌ها) رشد کپک در این محل‌ها اجتناب ناپذیر است. کپک‌هایی که بیشتر محل نگرانی هستند گونه‌های آسپرژیلوس می‌باشند که آفلاتوکسین را تولید می‌کنند و گونه‌های فوزاریوم که می‌تواند دامنه‌ای از سموم از جمله تریکوتسن‌ها را تولید کنند. سموم قارچی زمانی که تشکیل شدند واقعاً غیر‌قابل‌تخریب هستند و متأسفانه معاینه و بازدید چشمی محصول نیز نمی‌تواند در تعیین میزان کپک کمک‌کننده باشد ولی می‌توان جلوی رشد بعدی قارچ را گرفت و سموم قارچی موجود را مهار کرد.


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی