• پودر استریل قابل تزریق Penemix

  پنی سیلین ٢+١+١ (پنی میکس ٢+١+١)

  پنی سیلین ٢+١+١ (پنی میکس ٢+١+١)

  هر ویال داروی پنی میکس 1+1+2 حاوی دو میلیون واحد پنی‌سیلین جی بنزاتین بعلاوه یک‌میلیون واحد پنی‌سیلین جی پروکائین و یک میلیون واحد پنی‌سیلین جی پتاسیم می‌باشد. این دارو محصولی از شرکت نصر فریمان می‌باشد.

 • بیماری کتوز (Pregnancy Toxemia یا Ketosis)

  بیماری کتوز (Pregnancy Toxemia یا Ketosis)

  بیماری کتوز (Pregnancy Toxemia یا Ketosis) نوعی بیماری دام است که در گاو و گوسفند رایج است. دلیل بروز آن عدم مدیریت صحیح تغذیه دام است.

 • ورم پستان و حساسیت آنتی بیوتیکی اشرشیاکلی و استافیلوکوکوس اورئوس

  ورم پستان و حساسیت آنتی بیوتیکی اشرشیاکلی و استافیلوکوکوس اورئوس

  تعیین حساسیت آنتی‌بیوتیکی اشرشیاکلی و استافیلوکوکوس اورئوس جدا شده از موارد کلینیکی ورم پستان در گاوداری‌های استان کرمانشاه

 • پودر استریل قابل تزریق Kanapen 2+2

  پنی سیلین ٢+٢ (کاناپن ٢+٢)

  پنی سیلین ٢+٢ (کاناپن ٢+٢)

  هر ویال داروی کاناپن 2+2 حاوی 2‌میلیون واحد پنی‌سیلین جی پروکائین بعلاوه 2 گرم کانامایسین به صورت ملح سولفات می‌باشد. این دارو محصولی از شرکت نصر فریمان می‌باشد.

 • بیماری بروسلوز (brucellosis) (بخش دوم)

  بیماری بروسلوز (brucellosis) (بخش دوم)

  با توجه به اینکه بیماری بروسلوز یک بیماری خطرناک مشترک بین انسان و دام است اکثر کشورهای جهان سعی در ریشه‌کنی کامل این بیماری دارند.

 • بیماری بروسلوز (brucellosis) (بخش اول)

  بیماری بروسلوز (brucellosis) (بخش اول)

  بروسلوز (brucellosis) یا تب مالت یا سقط جنین واگیر از جمله بیمارهای مشترک انسان و دام است که توسط باکتری‌های خانواده بروسلا ایجاد می‌شود. این باکتری برای اولین بار توسط یک دامپزشک دانمارکی به نام برنارد بانگ کشف گردید.

 • بررسی مرگ ناگهانی دام بر اثر اسیدوز

  بررسی مرگ ناگهانی دام بر اثر اسیدوز

  بسیاری از مرگ‌های ناگهانی که در گاوها اتفاق می‌افتد با مشکلات گوارشی همراه است. در سندرم مرگ ناگهانی گاوهایی که هیچ نشانه قبلی بیماری نداشتند معمولاً در شب بدون هیچ علایمی از درد یا مقاومت، ناگهان می‌میرند.

 • سقط جنین (Abortion) در گاو و عوامل بروز آن

  سقط جنین (Abortion) در گاو و عوامل بروز آن

  سقط جنین (Abortion) در گاو عبارت است از خروج زودتر از موقع جنین (اغلب مرده) گاهی اوقات آبورشن به نحوی است که قادر به تشخیص آن نیستیم مانند abortion Early که عبارت است از خارج شدن یک لخته خونی که معمولاً در اولین آبستنی رخ می‌دهد.

 • فلج زایمان گاو یا تب شیر (Milk fever) کاهش کلسیم خون

  فلج زایمان گاو یا تب شیر (Milk fever) کاهش کلسیم خون

  تب شیر، تخته بند یا فلج زایمان گاو (Post Parturition Paresis) بیماری متابولیکی است که معمولا 48 ساعت بعد از زایش رخ می‌دهد و غالباً در گاوهای پرتولید اتفاق می‌افتد (البته ممکن است بیماری چند هفته قبل تا چند هفته بعد زایمان دیده شود)

 • آشنائی با بیماری تیلریوز (Theileriosis)

  آشنائی با بیماری تیلریوز (Theileriosis)

  بیماری تیلریوز (Theileriosis) در ایران بنام زردی معروف است، بیماری انگلی خونی است و بعنوان بیماری مشترک بین انسان و دام تلقی نمی‌شود. ولی بعلت تغییراتی که در گوشت ایجاد می‌کند، گوشت دام‌های آلوده غیرقابل مصرف می‌باشد.

 • آشنایی با انگل بابزیوز

  آشنایی با انگل بابزیوز

  انگل بابزیوز F:babesidae G:babesia به شکل گلابی بدون رنگدانه به تعداد 2 تا 4 و بیشتر در جسم سلولی میزبان دیده می‌شوند. آزاد شدن مواد فارماکولوژیک فعال و تخریب گویچه‌های قرمز نقش مهمی در بیماری‌زایی عفونت بابزیایی دارند.

 • همه چیز درباره لنگش در گاو

  همه چیز درباره لنگش در گاو

  بیماری لنگش دو هدف عمده دامداری یعنی تولیدمثل و تولید شیر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به همین دلیل به شدت بیماری اقتصادی محسوب می‌شود و بر اثر عوامل عفونی، تغذیه‌ای و محیطی بروز پیدا می‌کند.

 • درماتیت انگشتی در گاو‌های شیری

  درماتیت انگشتی در گاو‌های شیری

  درماتیت انگشتی (DIGITAL DERMATITIS) به علت اینکه بروز جمعیتی بالایی دارد و نیز به علت داشتن الگوی اپیدمیولوژیکی خاص، سالهاست که به عنوان یکی از عوامل مهم لنگش در میان دامپروری‌های کشور مطرح می‌باشد.

 • بررسی و جلوگیری از اسیدوز شکمبه ای نیمه‌حاد در گله های گاو شیری

  بررسی و جلوگیری از اسیدوز شکمبه ای نیمه‌حاد در گله های گاو شیری

  جیره‌های غذایی با دانه بالا و کربوهیدرات‌های قابل تخمیر برای گاو‌های شیری باعث افزایش تولید شیر می‌شود همچنین این مسئله افزایش خطر اسیدوز نیمه‌حاد را نیز در‌پی خواهد داشت.

 • سل گاوی و مقایسه بازرسی گوشت در ایران و دیگر کشورها

  سل گاوی و مقایسه بازرسی گوشت در ایران و دیگر کشورها

  سال‌های زیادی است که در کشور ایران با دام‌های راکتور مثبت و مشکوک سل گاوی، که ضایعات آشکاری ندارند، در کشتارگاه‌های دام به گونه‌ای رفتار می‌شود که با آنچه در کشورهای دیگر اجرا می‌شود، کاملاً متفاوت است.