ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2798
بازدید: 136
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۸ ساعت: 10:14:28 AM

خوراک پرندگان زینتی فونیکس

دان پلت فونیکس یک رژیم غذایی متعادل و کامل برای طوطی‌سانان و کاکادوها می‌باشد که به عنوان جایگزین یا مکمل عالی برای خوراک آجیلی بکار می‌رود. محصولی از شرکت فرازدانه آوند.

خوراک پرندگان زینتی فونیکس

به گزارش «سرویس اطلاعات دارویی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ دان پلت فونیکس یک رژیم غذایی متعادل و کامل برای طوطی‌سانان و کاکادوها ازجمله: کاسکو، ملنگو، رزیلا، کاکادو سینه صورتی، کاکادو سیاه و کاکادوی تاج گوگردی و... می‌باشد که به عنوان جایگزین یا مکمل عالی برای خوراک آجیلی بکار می‌رود.

چرا خوراک آجیلی را به تنهایی استفاده نکنیم؟

طوطی‌سانان پوسته‌ها را نمی‌خورند و تنها دانه مورد علاقه‌شان را انتخاب می‌کنند، این انتخاب‌پذیری خوراک‌های آجیلی موجب به‌هدر رفتن 40درصد از خوراک شده و جدا از آن تمام نیازهای تغذیه‌ای پرنده تأمین نخواهد شد. دانه‌های موجود در خوراک‌های آجیلی تمام مواد مغذی لازم و ضروری را ندارند و استفاده همیشگی از دانه‌های چرب موجب بروز عوارض ناشی از چاقی برای پرنده می‌شود.

ویژگی‌های برتر پلت فونیکس

اقتصادی: این دان بصورت پلت می‌باشد و درنتیجه هدر رفت کمی دارد، علاوه بر آن مقدار مصرف این نوع دان یک سوم خوراک آجیلی می‌باشد.

سرشار از مواد مواد مغذی: حاوی اسید آمینه‌های ضروری (لیزین، متیونین) و اسیدهای چرب لازم (امگا-3 و امگا-6) و انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشد.

بهبود سلامتی: رژیم کم‌چرب لحاظ شده در این دان به کاهش بیماری‌های ناشی از چاقی کمک کرده و تعادل پروتئینی مناسب این دان به بهبود رشد پرها و سلامت فیزیولوژیکی این پرندگان کمک می‌کند.

تغییر عادت غذایی پرنده به استفاده از دان پلت

برای عادت دادن پرندگان به این نوع تغذیه این نکته را مدنظر قرار دهید که در مراحل اولیه پرورش این پرندگان رژیم غذایی را در روزهای خیلی سرد یا خیلی گرم و یا در روزهایی که پرنده دچار استرس می‌باشد تغییر ندهید و آن را به زمان دیگری موکول کنید.

همواره پرنده را تحت نظر داشته باشید که آیا خوراک را مصرف می‌کند یا خیر.

به منظور تغییر رژیم غذایی پرنده انجام مراحل زیر توصیه می‌شود:

1- در طول روز تمام خوراک‌های دانه‌ای را از دسترس پرنده خارج کنید و فقط خوراک پلت را در ظرف دان قرار دهید. در انتهای روز خوراک را عوض کنید و خوراک آجیلی را در ظروف قرار دهید. چند روز اول ممکن است پرنده به هیچ‌عنوان به خوراک پلت روی نیاورد بنابراین یک رژیم جایگزین و متناسب از دانه‌ها ضروری است. اگر بعد از چند روز تکرار این روش پرنده به رژیم جدید عادت نکرد روش دوم را امتحان کنید.

2- مخلوطی 50-50 از خوراک پلت و آجیلی تهیه کنید و در اختیار پرنده قرار دهید. بعد از چند روز به مرور نسبت به خوراک پلت را بیشتر کنید تا پرنده به این نوع تغذیه عادت کند پس از عادت دادن پرنده به این نوع تغذیه هر روز مقدار لازم از دان پلت را در اختیار پرنده قرار دهید، هفته‌ای دوبار نیز خوراک آجیلی را در کنار پلت‌ها قرار دهید، در کنار این نوع رژیم می‌توانید از انواع میوه‌های مجاز و مفید نیز برای پرنده استفاده کنید. در زمان تخم‌گذاری 50درصد بیشتر از مقدار تعیین شده خوراک در اختیار پرنده قرار دهید.

مقدار مصرف دان پلت

مقدار مناسب مصرف روزانه هرکدام از محصولات به شرح زیر است:

نام محصول نژادهای مختلف مقدار مصرف (روزانه)
فونیکس 1 مرغ عشق، قناری‌های کوچک 1-3 قاشق غذاخوری
فونیکس 2 عروس هلندی، طوطی کواکر، قناری 1/8-1/4 لیوان
فونیکس 3 کایک، کاسکو، طوطی اکلکتوس، شاه طوطی، طوطی‌های مینیاتوری، طوطی فیشر و ... 1/2 لیوان
فونیکس 4 طوطی‌های آمازون
ماکائو، انواع کاکادوها
1-1/2 لیوان
فونیکس 5 مرغ مینا 1/3 لیوان

جایزه‌ای هیجان‌انگیز

خوراک آجیلی فونیکس برای عادت‌دهی پرندگان و همچنین برای تنوع رژیم غذایی متشکل از انواع میوه‌های خشک و دانه‌های مغذی بصورت محصولاتی جداگانه و مختص هر نژاد بصورت زیر تعریف شده می‌باشد.

نام محصول نژادهای مربوطه
فونیکس سید 1 عروس هلندی، طوطی کواکر، کایک
فونیکس سید 2 کاسکو، سنگال، طوطی اکلکتوس، ملنگو، شاه طوطی، طوطی‌های آمازون، ماکائوها، انواع کاکادو


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی