ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2581
بازدید: 801
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۸ ساعت: 12:41:34 PM
محلول استریل تزریقی سولفا پلاس

سولفادیمیدین + تری متوپریم

هر میلی‌لیتر از این داروی آنتی میکروبیال سولفادیمیدین + تری متوپریم، حاوی 200 میلی‌گرم سولفادیمیدین و 40 میلی‌گرم تری‌متوپریم می‌باشد. این دارو محصولی از شرکت نصر است.

سولفادیمیدین و تری متوپریم

به گزارش «سرویس اطلاعات دارویی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ هر میلی‌لیتر از این داروی آنتی میکروبیال سولفادیمیدین + تری متوپریم، حاوی 200 میلی‌گرم سولفادیمیدین و 40 میلی‌گرم تری‌متوپریم می‌باشد. این دارو محصولی از شرکت نصر است.

سولفانامیدها آنالوگ ساختمانی پارا آمینو بنزوئیک اسید (PABA) می‌باشند و به‌طور رقابتی یک مرحله آنزیمی (دی‌هیدرو سنتتاز) را در زمانی که PABA جهت تولید دی‌هیدروفولیک اسید وارد می‌شود، مهار می‌کند. از آنجایی که تولید دی‌هیدرو فولات کم شده است، میزان تترا هیدرو فولات تشکیل شده از دی‌هیدرو فولات کم می‌شود. تترا هیدرو فولات جز اصلی کوآنزیم‌های دخیل در متابولیسم کربن سلولی است. از آنجایی‌که سولفونامیدها برای PABA به‌عنوان آنتی‌متابولیت عمل می‌کنند، چندین آنزیم را مهار می‌کنند.

این آنزیم‌ها عبارتند از: آنزیم‌های مورد نیاز برای تولید پورین‌ها، برای انتقال دزوکسی‌یوریدین به تیمیدین و برای تولید متیونین، گلیسین و فورمیل متیونیل - ترانسفر – RNA. این اعمال منجر به مهار تولید پروتئین، تخریب فرآیندهای متابولیکی و مهار رشد و تکثیر ارگانیسم‌هایی که نمی‌توانند از فولات مورد واکنش استفاده کنند می‌شود.

سولفانامیدها تبدیل دی‌هیدروفولیک اسید به تتراهیدروفولیک اسید که برای تولید اسیدهای آمینه خاص، پروین‌ها و DNA میکروب‌ها لازم است را مهار می‌کند. سولفانامیدهای تقویت شده مراحل متوالی در تولید تترافولیک اسید را مهار می‌کنند بنابراین یک اثر سینرژیستی دارند. طیف اثر این ترکیب زیاد است و شامل نسبت بالایی از باکتری‌های بی‌هوازی، نوکاردیا، کلامیدیوفیلا و توکسوپلاسما می‌باشد.

فارماکوکینتیک

سولفادیمیدین متعاقب به تجویز وریدی در سراسر بدن توزیع می‌شود. نیمه عمر آن 7.2 ساعت در گوسفند و 9 ساعت در گاو می‌باشد. در نشخوارکنندگان سولفادیمیدین به روش هیدروکسیلاسیون و استیلاسیون متابولیزه می‌شود و متابولیت‌های آن ازطریق ادرار دفع می‌گردد. دفع نسبتاً آهسته و تدریجی سولفادیمیدین (نیمه عمر آن 8 تا 12 ساعت است) و حلالیت زیاد متابولیت‌های آن باعث می‌شود که کریستالوری کاهش یابد و همچنین دارو به خوبی در بافت‌های بدن پخش شود. در حدود 70% سولفادیمیدین به پروتئین پلاسما متصل می‌گردد. سولفادیمیدین به مقدار گسترده در کل بدن منتشر و به داخل بسیاری از بافت‌های نرم و مفاصل نفوذ می‌کند.

موارد مصرف ​سولفادیمیدین و تری متوپریم

ازین دارو عموماً برای پیشگری یا درمان عفونت‌های موضعی یا عمومی استفاده می‌شود. مشخصاً در درمان گندیدگی سم، بیماری‌های عفونی سیستمیک مانند پنومونی گاو، آنتریت، دیفتری گوساله‌ها، ورم پستان، کوکسیدیوز گاو و گوسفند، آکتینوباسیلوس، کلی‌باسیلوس، توکسوپلاسموز و پودودرماتیت به‌کار می‌رود.

مقدار و روش مصرف سولفا پلاس

اسب، گاو و گوسفند: 15 تا 24 میلی‌گرم به ازای هر کیلو وزن بدن به‌صورت عضلانی یا آهسته وریدی

سگ و گربه: 30 میلی‌گرم به ازای هر کیلو وزن بدن به‌صورت زیرجلدی

بیشتر بدانیم:

سولفاديميدين سديم (سولفادین)

سولفادیازین + تری متوپریم (تری متاسول 48%)

عوارض جانبی سولفادیمیدین + تری متوپریم

عوارض جانبی به سولفانامیدها ممکن است به‌خاطر اثرات سمی مستقیم دارو یا افزایش حساسیت باشد. علائم واکنش‌های ازدیاد حساسیت شامل کهیر، آلرژی، راش پوستی، تب، ورم مفصل چندتایی، آنمی همولیتیک و آگرانولوسیتوز می‌باشد. ممکن است علائم سمی حاد بعد از تجویز سریع دارو به‌صورت وریدی یا تزریق بیش از اندازه دارو مشاهده شود.

موارد احتیاط

تزریق سریع وریدی ممکن است باعث دیسترس تنفسی و کلاپس گردد. لذا تزریق وریدی باید به آهستگی صورت پذیرد. تزریق نادرست وریدی ممکن است منجر به ترمبوفلبیت و واکنش‌های شدید اطراف رگی شود. برای جلوگیری از کریستالوری مقدار آب آشامیدنی دام درطول درمان باید افزایش یابد.

تداخل دارویی

سولفانامیدها ممکن است اثرات فنیل بوتازون، فنی‌توئین، سالسیلادها، تیازید، مدرها و پروبنسید را افزایش دهد. این دارو نباید همزمان با داروهایی که با سولفانامیدها اثر آنتاگونیستی دارند مصرف شوند. زیرا اثر باکتریایی آنها ازبین می‌رود. این داروها شامل داروهای بی‌حس کننده موضعی که یک هسته PABA دارند مانند پروکائین، بنزوکائین و ترکیبات حاوی این داروها مانند پنی‌سیلین پروکائین، ویتامین‌های گروه B مانند اسیدفولیک، نیکوتینیک اسید و ... می‌باشد.

دوره پرهیز از مصرف

شیر: 2 روز پس از آخرین درمان

گوشت: 12 روز پس از آخرین درمان

شرایط نگهداری

دارو در دمای کمتر از 30 درجه سانتی‌گراد و دور از نور نگهداری شود. از یخ‌زدگی دارو جلوگیری شود.

بسته‌بندی: این دارو در ویال‌های 50 و 100 میلی‌لیتری عرضه می‌گردد.


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی