ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1658
بازدید: 412
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱/۶ ساعت: 12:43:24 PM

بازار گوشت در برزیل دچار بحران شد

روز دوشنبه چین و اتحادیه اروپا واردات گوشت از برزیل را محدود کردند. پلیس در یک تحقیق ضدفساد، بازرسان بزرگترین صادرکننده گوشت گاو و طیور را متهم به گرفتن رشوه کرد.

بحران گوشت در برزیل

به گزارش «سرویس اقتصاد خارجی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از رویترز، روز دوشنبه چین و اتحادیه اروپا واردات گوشت از برزیل را محدود کردند. پلیس در یک تحقیق ضدفساد، بازرسان بزرگترین صادرکننده گوشت گاو و طیور را متهم به گرفتن رشوه کرد. بنابر تحقیق پلیس، این بازرسان برای دادن مجوز به فروش گوشت‌های فاسد شده و آلوده به سالمونلا رشوه می‌گرفتند. دولت از این اقدام پلیس به عنوان اقدام جنجال آفرین انتقاد کرده است.

بدنبال عمیق‌تر شدن رسوایی، «بلیرو ماگی» وزیر کشاورزی برزیل گفت دولتش صادرات از 21 واحد فرآوری گوشت را به حالت تعلیق در آورده است. با این حال او از تحقیقات انجام شده توسط پلیس فدرال برزیل درباره شرکت‌های بسته‌بندی گوشت این کشور انتقاد کرد و از نظر او یافته‌های این تحقیق هوچی بازی است. او گفت که آن‌ها تنها بخاطر چند مورد کوچک کل صنعتی را که استاندارد‌های سختگیرانه را رعایت می‌کند لکه دار کرده‌اند.

بحران گوشت در برزیل و قطع واردات چین و اتحادیه اروپا از این کشور

«ماگی» افزود: ممنوعیت همه جانبه بر صادرات گوشت از برزیل یک فاجعه خواهد بود. او که با خبرنگاران در خارج از اداره خود در برازیلا صحبت می‌کرد ادامه داد "من دعا می‌کنم، امیدوارم و تمام تلاشم را می‌کنم تا این اتفاق به وقوع نپیوندد"

این رسوایی که از عملیات پلیس موسوم به "گوشت ناتوان Weak Flesh" نشأت گرفته است به همراه سایر محدودیت‌های وارداتی که انتظار می‌رود به دنبال آن بیاید می‌تواند ضربه سنگینی به یکی از معدود بخش‌های بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین وارد سازد. در طی دو سال اخیر این اقتصاد با رکود همراه بوده است و به سختی رشد کرده است.

پلیس بعد از دوسال تحقیق درباره اینکه چگونه شرکت‌های بسته‌بندی گوشت به بازرسان رشوه می‌دادند تا از شیوه‌های اجرایی آنها چشم‌پوشی کنند، در روز جمعه از BRF SA و JBS SA به همراه ده‌ها رقیب کوچک‌تر نام برد. بنابر ادعای پلیس بازرسانی که رشوه می‌گرفتند از کارخانه‌ها نظارت به عمل نمی‌آوردند و مجوز فرآوری گوشت فاسد و صادرات کالاهایی با آثار سالمونلا را صادر می‌کردند.

جی بی اس (JBS SA) بزرگترین تولیدکننده گوشت جهان و بی آر اف (BRF SA) نیز بزرگترین صادرکننده طیور جهان می‌باشد.

این شرکت‌ها ارتکاب هیچ‌گونه خطایی را در این‌باره نپذیرفتند و مسئولین نیز گفته‌اند که هیچ مورد مرگ‌و میر و یا مریضی مرتبط با بررسی گوشت‌های آلوده گزارش نشده است.

اتهامات جدید درباره شیوه‌های ناپسند تجارت در برزیل درحالی مطرح می‌شود که این کشور هنوز از شوک رسوایی عظیم «پتروباس» که یک شرکت نفت تحت کنترل دولت است بیرون نیامده است و به نظر می‌رسد که این رسوایی در حال گسترش به سایر بخش‌ها است.

یک‌سوم گوشت‌های بسته‌بندی برزیل در سال گذشته به چین صادر شده است و حالا این کشور به عنوان اقدام احتیاطی تمام واردات گوشت از برزیل را به حالت تعلیق در آورده است. اتحادیه اروپا نیز واردات گوشت‌های فرآوری شده برزیل را تعلیق کرده است.

با اینحال «میشل تمر» رئیس جمهور برزیل مسئله تحقیق درباره بسته‌بندی گوشت‌ها را کم اهمیت جلوه داد و اشاره کرد که این تحقیقات از تعداد 4800 واحد فرآوری گوشت در این کشور فقط 21 واحد را شامل می‌شود.


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی